OneGDZ » 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік
Обкладинка ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас

27.04.2019

Розділ ІІІ. Світ дитинства

Марк Твен (Сторінка 152-174)

Питання “Робота з текстом розділу два” (Сторінка 162):

1. Які риси Тома розкриваються в сцені фарбування паркану?

В сцені фарбування паркану, добре розкривається як лінь Тома, так і його винахідливість. А саме вміння впливати на інших хлопчиків, переконувати їх тому, що фарбування паркану дуже цікава робота, настільки, щоб платити своїми скарбами за можливість її виконати. 

 

2. Чому Джим не піддався на вмовляння Тома, а Бен Роджерс та інші хлопці захопилися фарбуванням паркану?

Тому що Джим розумів, що Том вмовляє його робити нецікаву роботу, в той час як Джим сам був зайнятий. Том сам пропонував йому винагороду за фарбування і це не подіяло. А у випадку з Беном та іншими хлопцями - Том “перетворив” у винагороду саме фарбування паркану. І щоб зрозуміти ніби-то зацікавленість Тома до цієї роботи, хлопці піддалися. 

 

3. Як “розбагатів” Том під час фарбування паркану? Що становило “багатство” Тома? Чому саме так письменник називає ті предмети, які потрапили до нього від інших хлопчаків?

Том отримав яблуко, нового паперового змія, дохлого пацюка на довгій мотузці, багато алебастрових кульок, різне скло, іграшки, типу одноокого кошеняти і олов’яного солдатика, хлопавки, та всякий непотріб типу ключа, що нічого не відкривав, грудку крейди, зламану віконну раму, скоринки від мандарина, собачий нашийник і так далі. Письменник називає ці предмети скарбами тому що описує своє дитинство, розповідає про речі які були “багатством” і для нього. Том Сойєр - це герой письменника з його дитинства.

 

4. Який закон, що керує людськими вчинками, відкрив Том у процесі фарбування паркану?

Том зрозумів, що найбільше задоволення кожна людина, і доросла, і мала, отримує тоді, коли досягає того, чого їй важко отримати. 

 

5. Виразно прочитайте авторські оцінки й коментарі в тексті. 

“На середину дня Том із жалюгідного злидня, яким він був уранці перетворився на справжнього багатія, що потопав у розкошах. Автор оцінює “багатство” Тома зі своєї сторони, так як сам переживав такі моменти і розуміє, чому зранку його Тома з його дрібничками можна назвати злиднем і багатієм увечері. 

“Том, б’ючи байдики, приємно і весело провів час у великому товаристві, а паркан стояв побілений аж у три шари вапна!. Автор зазначає, що Том бив байдики (лінувався, нічого не робив), а словами “Аж у три шари вапна!” висловлює здивування і захоплення результатом цих лінощів.

“Якби він був таким же мудрим, як-от автор цієї книжки, він зрозумів би, що праця - це все те, що ми зобов’язані робити, а гра - це те, що ми не зобов’язані робити. І це допомогло б йому усвідомити, чому робити паперові квіти чи, наприклад, крутити млин - праця, а забивати кеглі й сходити на Монблан - задоволення. В Англії є заможні пани, які влітку полюбляють правити четвертиком, що везе омнібус за двадцять-тридцять миль, тільки тому, що це шляхетне заняття коштує їм чималих грошей; але якби їм запропонували платню за ту саму нелегку працю, розвага стала б працею, і тоді вони відмовилися б від неї”. Тут автор повністю коментує ситуацію Тома від свого імені, пояснюючи, що саме почав розуміти хлопець і що зрозумів би краще, якби був старшим і знав більше. 

Для обговорення (Сторінка 162)

Як би ви оцінили дії Тома? Займіть відповідну позицію й доберіть на її захист аргументи (використовуючи текст). 

Том - веселий та вигадливий витівник, він може захопити інших силою своєї фантазії. Моя позиція така, тому що він перетворив звичайне побутове заняття у цікаву розвагу для себе та інших хлопчиків. Він правильно зазначив Бену Роджерсу, що не кожному хлопчику випадає нагода пофарбувати паркан і підкупив його цим. Його можна назвати і хитруном що перекладає роботу на інших, але ж першому хлопчику Джіму він пропонував свою плату за цю працю, пропонував помінятися завданнями. Я думаю, що хлопчикам справді було цікаво фарбувати паркан, хоч і втомливо. Тобто він подарував розвагу не лише собі, а й іншим. 

Творче завдання (Сторінка 163)

Назвіть розділи, у яких читачі знайомляться з основними героями твору та життям містечка Санкт-Петербурга. Доведіть, що ці розділи можна важати експозицією повісті “Пригоди Тома Сойєра”. Придумайте назви для них. 

Такими розділами варто назвати шостий та сьомий адже у них автор знайомить нас з друзями та однокласниками Тома, а саме: Гекльберрі Фінном - місцевим безпритульним хлопчиком і другом Тома, Беккі Тетчер, донькою новоприбулого судді Тетчера у яку Том закоханий, та Джо Гарпером, другом та сусідом по парті Тома. Далі повість в більшості розвивається навколо подій з саме цими героями. Шостий розділ можна назвати “Гек та Беккі” бо саме у ньому ми знайомимось з цими героями, а сьомий “Велика перерва”, тому що основні події відбуваються саме у її час. Крім цього, як експозицію можна виділити і попередні три розділи, які розповідають про саме містечко, розповідають загалом про його мешканців, побут та звичаї у третьому розділі (де також коротко знайомлять нас з сім’єю Тома - тіткою Поллі, братом Сідом та сестрою Мері), та про недільну школу та церкву в четвертому та п’ятому розділах. 

Питання “Робота з текстом розділів двадцять чотири-тридцять” (Сторінка 163)

1. Як розвивалися подальші події твору - стрімко чи повільно?

У двадцять четвертому розділі розповідається про життя Тома та містечка після гучного суду та участі Тома у ньому. Цей розділ описує події досить швидко, а не день за днем як до цього. Проте вже з наступного розділу коли починаються пошуки скарбів - історія ведеться плавно та детально, тобто повільно.

 

2. Як пов’язані події цих розділів із зав’язкою та кульмінацією твору?

Зав’язка, тобто ключовий момент розгортання подій твору, закінчується двадцять четвертоим розділом, де описуються події після суду, на якому Том видав свою таємницю. Кульмінацією твору стає тридцятий розділ, коли все містечко дізнається про те, що індіанець Джо досі в місті, а читач дізнається що Том та Беккі пропали. 

 

3. Про які пригоди героїв ви дізналися з наступних розділів книжки?

З цих розділів, ми дізналися про те, як Том і Гек шукали скарби і натрапили на індіанця Джо, який замаскувався під виглядом глухонімого іспанця. 

 

4. Де друзі шукали скарб? Що Том розповідав про скарби?
Спочатку друзі шукали скарб під старими деревами, потім там само уночі, а потім вирішили шукати у покинутому будинку, у якому, як вважалось, жили привиди. Том розповідав, що скарби ховають розбійники щоб потім забрати, але потім забувають або помирають до того як прийти за ними. Крім цього, вони складають спеціальні карти та знаки, щоб не забути де вони. А ховають їх зазвичай на острові, під сухими деревами, або у будинках з привидами. 

 

5. Як друзі дізналися про справжній скарб?

Коли вони нарешті перейшли до пошуків у будинку з привидами, то не встигли навіть почати, як туди зайшли двоє чоловіків, від яких хлопці сховалися, але могли підглядати. Одним з тих людей, виявився індіанець Джо, сховок якого хлопці помітили у каміні, а сам індіанець випадково знайшов там і розбійницький скарб, поки за ним підглядали наші герої.

 

6. Які події відволікли Тома від пошуку скарбу?

Від пошуку скарбу Тома відволікло повернення до містечка сім’ї Тетчер, зокрема його коханої Беккі, яка разом з матір’ю влаштувала для Тома та інших друзів мандрівку за місто. 

Творче завдання (Сторінка 164)

1. Розкажіть про розвиток нових сюжетних ліній, що з’явилися у творі: пошук скарбу; Гек і вдова Дуглас; пікнік. Як ці сюжетні лінії пов’язані з тими, що вже розгорталися у творі раніше?

Ще будучи з друзями “піратами” і перебуваючи на острові, хлопці за ініціативою Тома займалися пошуками скарбів, але пошуки виявилися марними. Під час наступних пошуків, але на цей раз лише з Геком, хлопці натрапили на свого старого знайомого - індіанця Джо, якого ще раніше застали за вбивстом і проти якого Том виступив у суді. Після того як індіанець знайшов і вирішив переховати скарби, друзі почали стежити за ним і невдовзі Гек вистежив його з іншим злодієм біля дому вдови Дуглас. Гек почув, що індіанець має намір жорстокої помсти вдові за роботу її покійного чоловіка. Хлопець втік з того місця і швидко розповів про почуте найближчим сусідам вдови - старому валлійцю та його синам. Злодії втекли, на їх пошуки скоро відправились усі небайдужі, а Гек захворів. Доглядати його прийшла вдячна вдова Дуглас, яка здогадалася, що саме цей хлопчик і врятував її. 

Пікнік для дітей влаштували Беккі Тетчер з матір’ю. Ще коли Том повернувся з острову, Беккі запрошувала своїх друзів в цей похід, та старалася привернути увагу Тома. Врешті, коли вони з Томом помирилися, він теж був запрошений. І саме в кінці літа відбувся цей похід. Батьки Беккі найняли пароплав та кілька молодих людей для нагляду за дітьми і відправили їх. Том запропонував Беккі залишитися на ніч у вдови Дуглас, на що вона неохоче погодилась. І після цікавої прогулянки та “бенкету”, діти відправились в печеру. 

 

2. Розкажіть про те, як Гек Фінн врятував удову Дуглас. Дайте власну оцінку його вчинкам. Що, на вашу думку, було важливіше для нього - скарб чи допомога вдові?

Гек усю ніч стежив за злодіями, думаючи, що вони переносять скарб. Але коли вони дійшли до будинку вдови, він почув їх розмову про криваву помсту індіанця вдові. Після цього, він звернувся за допомогою до її найближчих сусідів, які змусили злочинців утекти. Також, після цього дім вдови почали охороняти, а злочинців розшукувати. Я оцінюю дії Гека як достойні і правильні. Не дивлячись на те, що він безпритульний і у містечку його не люблять, вдова Дуглас була доброю до нього і Гек не забув про це. На мою думку, в той момент допомога вдові була важливішою для нього за скарб. Гекльберрі добрий хлопчик - його мучив факт вбивства лікаря Робінсона і те, що за це може постраждати невинна людина. Проте у тому випадку він змовчав і на цей раз не хотів повторювати помилку. Якби йому був важливіший скарб - він не став би давати нагоду знайти його комусь іншому, розповідаючи про заїзд Товариства тверезості і пакунок який несли злодії.

 

3. Який ще момент твору можна вважати одним із найнапруженіших, тобто кульмінаційним? Доведіть свою думку.

Я думаю, що це момент коли хлопці ховалися на другому поверсі покинутого будинку. Тому що в цей момент, в сюжеті знову з’явився індіанець Джо, якого хлопці не без причин до смерті боялися. У цей момент, я дуже переживав(ла) за героїв, щоб він їх не знайшов, або щоб вони самі як себе не видали. Також, цей момент можна вважати кульмінаційним через те, що саме у ньому виявляється скарб, який шукали Том і Гек. А найбільше напруження настало тоді, коли індіанець здогадався, що в будинку хтось може бути і поліз нагору, де хлопці саме ховалися. На щастя, він не дійшов до них, оскільки під ним звалилася драбина. 

 

Питання “Робота з текстом розділу тридцять один” (Сторінка 171)

1. Чому Том і Беккі опинилися в печері?

Том і Беккі опинилися в печері, тому що вони були на пікніку, і хтос висловив пропозицію піти в печеру, яку усі радо підтримали. 

 

2. Які риси характеру Тома виявилися в екстремальних умовах?

Том проявив незламність духу (не розгубився та не запанікував у, здавалося, безвихідній ситуації), турботу (втішав та підбадьорював Беккі), розсудливість, заощадливість та винахідливість (не витрачав свічки дарма, ділив їжу, використав нитку від повітряного змія, щоб орієнтуватися).

 

3. Які заходи вжив Том, щоб урятувати Беккі й знайти вихід?

Том економив свічки та розтягнув свою порцію їжі, щоб поїсти хоча б двічі. Також Том проявляв турботу, давав Беккі відпочити, підбадьорював її. В кінці він почав досліджувати печеру і зміг дістатися до виходу. 

Питання “Робота з текстом розділів тридцять два-тридцять п’ять” (Сторінка 172)

1. Як Том і Беккі вибралися з печери?

Після того як Том і Беккі після довгих блукань повернулися до джерела, Том почав досліджувати печеру за допомогою шворки (тонкої мотузки). І коли вона натяглась, Том раптово помітив проблиск денного світла у невеликій розколині. Він повернувся до Беккі і хоч вона йому не повірила, проте пішла за ним і вони вийшли з неї. Потім їх підібрав човен з людьми, їх нагодували та повернули до містечка.

 

2. Чому історію про щасливе звільнення з печери розповідає не автор, а Том в оточенні здивованих слухачів?

Я думаю, тут не одна причина. Перша причина, щоб історія була цікавішою, про що зазначає сам автор у рядках “..розповідав про свої дивовижні пригоди в печері, додаючи до них чимало власних вигадок, щоб було цікавіше”. Автор хотів щоб читач дізнався цю історію саме з уст Тома і ще по одній причині, яка розкривається в подальших розділах. Том встиг знайти в печері скарб, але читач про це поки не знає. Звісно, Том не розповість цього своїм слухачам, тому автор не втручається і ми дізнаємось цей факт своєчасно.

 

3. Чому Том знепритомнів?

Тому що суддя Тетчер сказав Томові, що звелів оббити двері печери залізом, та закрити замки.

 

4. Що він розповів судді Тетчеру?

Том признався, що в печері залишився індіанець Джо. 

 

5. Що сталося з індіанцем Джо?

Він застряг у печері і близько двох тижнів просидів у ній поки не помер. Він старався вибратися, їв недогарки свічок, кажанів, та пив воду з маленької кам’яної чаші. Його тіло знайшли біля самого входу, і поховали прямо там, ззовні. 

 

6. Як хлопці здобули скарб і що вони з ним зробили?
Ще будучи загубленим в печері, Том знайшов знак хреста, під яким, як він здогадався, і були заховані гроші. Як тільки випала нагода він сказав про це Геку, вони відправились до печери і знайшли його там. Невдовзі, на загальних зборах у вдови Дуглас, де вдова пропонувала Геку свою опіку, Том показав усім їхні скарби і заявив, що одна половина Гекова, а інша його. Гроші так і поділили та поклали в банк під відсотки.

 

7. Чи змінили гроші життя хлопчиків?

Змінилося не так їхнє життя, як відношення людей до них: тепер кожен вважав їх зразками для поведінки, прислухався до кожного слова, старався наслідувати їх поведінку і стиль життя. Хоча на початку повісті було зовсім навпаки. Так, хлопці стали багатшими, і розпоряджалися чималими грішми навіть для дорослих. Можна сказати, що життя Гека змінилось після появи грошей, так, але вдова пропонувала йому опіку ще до того, як дізналася що він багатий. 

 

8. Поясніть слова Гека: “Багатство - то суцільна нудьга, туга і турбота, клопіт…”

Гек завжди був безпритульним бідним хлопчиком, вільним робити що йому заманеться. Він крав їжу, ночував у діжках і нікому не було до нього діла. Але як тільки у нього з’явились гроші - йому зразу потрібно було виправдовувати своє становище: гарно вдягатися, добре поводитися, жити в чистих умовах, ходити до школи і церкви. Після того як у Гека з’явились гроші - він втратив свободу. 

 

9. Чому Гек утік від удови Дуглас?

Тому що він звик жити вільно, звик бути брудним, голодним, лаятися, спати коли хоче і де хоче, носити лахміття замість одягу, курити люльку. У вдови це все було заборонено. Навпаки, вдова змушувала жити навпаки, у чистоті та достатку, гарно поводитися, вчасно лягати та прокидатися, їсти та молитися.

 

10. Якими аргументами Том переконав Гека повернутися?

Том сказав, що якщо Гек хоче стати розбійником у його ватазі, йому потрібно виглядати і поводитися шляхетно, тому що найбільш благородні розбійники були саме такими. Також, Том сказав що попросить вдову Дуглас не так сильно тиснути на Гека. 

 

11. Які нові плани намітили герої?

Герої домовились збирати розбійницьку ватагу і “може сьогодні ввечері скликати хлопців і влаштувати посвячення” (скласти присягу вірності ватазі). 

Творче завдання (Сторінка 172)

1. Розкажіть про кульмінаційні моменти твору, що з’являються в цих розділах: звільнення Тома та Беккі з печери; смерть індіанця Джо; знайдення скарбу. Які сюжетні лінії вони завершують? Які події або риси характерів героїв обумовлюють ці моменти?

Том і Беккі вибралися з печери завдяки тому, що Том до кінця шукав вихід і врешті знайшов його. Тут ми можемо спостерігати такі риси його характеру як сила духу, турботливість, розсудливість, заощадливість та винахідливість. Цей епізод завершує сюжетну лінію Тома і Беккі (далі ми більше ніде не зустрічаємо їх разом, хоч розуміємо, що їх зв’язок закріпився якнайміцніше). 

Смерть індіанця Джо завершує сюжетну лінію з вбивстом лікаря вночі на цвинтарі, втечею індіанця з суду і можливість замаху на вдову Дуглас. Весь цей період, Том і Гек довго жили під страхом помсти від індіанця Джо, але після його смерті боятися вже було нічого. Хоч автор зазначає, що багато людей жаліли індіанця та просили про його помилування, але єдиний хто дійсно щиро співчував йому був Том, який теж пережив такі муки будучи замкненим у печері. Водночас, він звичайно відчув і полегшення, що більше немає загрози помсти від цієї жорстокої людини.

Знайдення скарбу завершує пригодницьку сюжетну лінію Тома і Гека, яка тяглася від пригоди на кладовищі і втечі до острова. 

 

2. Доведіть, що розділ тридцять п’ятий є розв’язкою всіх сюжетних ліній твору.

У цьому розділі закінчується повість і розповідаються усі події, які роблять це завершення логічним. Нам розповідають як змінилось життя містечка, як змінилось життя героїв і відношення людей до них, згадується й порівнюється з тим як було раніше. автор дає завершальну характеристику своїм героям, а також відбувається останній і вирішальний діалог між двома головними героями - Томом Сойєром і Геком Фінном, де хлопці приходять до єдиного рішення і будуть плани на своє майбутнє. Всі сюжетні лінії на цей час завершенні і цим розділом автор дає нам попрощатися з твором.

 

3. Як ви зрозуміли “Заключне слово” автора? Поясніть його.

Я зрозумів(ла) заключне слово так, що автор захотів щоб читач запам’ятав Тома Сойєра саме як хлопчика - кмітливого, винахідливого, який любить пригоди, створює розбійницькі ватаги, шукає скарби. Подальша історія пригод Тома Сойєра була б без цієї магії безтурботного дитинства. Символічно, що історія закінчується в кінці літніх канікул, часу, коли діти розважаються і відпочивають. Це теж можна зрозуміти як натяк автора на те, що дитинство Тома закінчується і далі починається більш серйозне та доросле життя. Це теж може бути цікава і хороша історія, просто вона буде зовсім іншою, “життєписом дорослого чоловіка” (автор).

 

4. Як ви думаєте, чи можна вважати розділ тридцять п’ятий зав’язкою нових сюжетів? Придумайте свій сюжет про наступні пригоди Тома й Гека, які раптово розбагатіли. Визначте частини свого сюжету (експозиція, зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка).

Самостійна робота. Можливі ідеї: 1) Том і Гек разом з якимось дорослим відкрили “Агенство з пошуку скарбів”, де допомагали усім бажаючим у пошуках скарбів, продавали знаряддя, створювали і продавали детальні карти місцевості, оцінювали “якість” і справжність будинків з привидами; 2) Том Гек та інші хлопці спробували стати розбійниками, але зустрілися з ватагою таких же мрійників, але зовсім безпритульних, як Гек на початку твору. Гек став з жалю занадто допомагати їм, Том запідозрив щось неладне, дізнався що ті тратять допомогу Гека марно, як мінімум не так, як той хотів би, а ще вони не дружать, а просто користуються його добротою, і розповідає про це Геку. Між ними виникає конфлікт, але пізніше Гек признається Тому, що і сам знав про це, але йому все одно хотілось допомогти. Хлопці об’єднують зусилля щоб провчити бродяг і після довгих пригод їм вдається і провчити, і допомогти їм знайти більш-менш пристойне життя. 

Порівняльне завдання (Сторінка 173)

Поєднайте образи Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна. Що об’єднує й відрізняє цих героїв (риси характеру)? Як вони поводять себе в різних ситуаціях (у тому числі кульмінаційних)?

Схожими рисами Тома і Гека можна назвати забобонність, любов до пригод, загадок та їх вирішення. Вони хороші друзі, тому що розуміють одне одного часто з півслова. Вони вміють зберігати таємниці та залишатись вірними один перед одним. Том переживає і дбає про Гека, йому стає шкода того, коли вони повертаються з острова і ніхто не радий його поверненню, не називає його імені у суді. В кінці твору, коли Гек пропав, Том єдиний хто зміг його знайти і зовсім не дивується цьому факту, тому що добре знає та розуміє його. Гек також завжди вірить у Тома, захоплюється його знаннями, вмінням читати, писати та придумувати історії. Проте при цьому вони різні. Том більш богобоязкий і совісний, тому не може втримати клятву і видає індіанця Джо на суді. У кульмінаційних ситуаціях, Том здатен на блискавичні та та найкращі виходи із ситуації. Він вміє добре розмовляти, придумувати і брехати, навідміну від Гека, який не звик що з ним розмовляють і заплутується у словах, не стежить за тим, що він каже і що питає. Для порівняння візьмемо дві історії. Перша, де Гек розповідає старому валлійцю про індіанця Джо і його наміри щодо  вдови Дуглас. Гек заплутується у словах, говорить що “глухонімий говорив”, що звичайно видає його брехню і він признається що це індіанець Джо. Коли ведуться розмови про знахідки, він не може уважно слухати, а емоційно питає “Що знайшли?”, цим наводячи на себе підозру, ніби знає щось більше. Також, Гек не любить слави і не хоче вдячності, йому достатньо лише того, що він вже зробив. Він просить валлійця нікому не розповідати про те, хто вистежив злочинців, бо щиро боїться помсти, так як він майже сирота і ніхто його від помсти індіанця Джо не сховає. Він не вірить в те, що люди можуть бути йому вдячні і залишається з старим валлієйцем і вдовою лише тому, що сильно захворів. 

А тепер візьмемо ситуацію після виходу Тома з печери. Том також був слабким, кволим і наляканим, проте він розповів свою історію людям красиво, цікаво з власними прикрасами. При цьому, він нікому не сказав що зустрівся там з індіанцем Джо, не сказав про також про  те, що знайшов скарб. Він беріг цю розмову лише для Гека і зміг це зробити.

Питання “Перевірте себе” (Сторінка 174)

1. Що ви дізналися про письменника Марка Твена? Які факти його життя вам запам’яталися?

Я дізнався(лась) про Марка Твена те, що Марк Твен це його псевдонім, а справжнє ім’я Семюел Клеменс (а “Марк Твен” означає “мірка два” - означення достатньої глибини для безпеченого плавання суден. Псевдонім дався йому, коли письменник працював лоцманом). Також, мені запам’яталась його позиція щодо расизму та рабовласництва в тогочасній Америці. У своїх творах, в тому числі “Пригоди Тома Сойєра письменник засуджував расизм. Прикладом може слугувати промова Тома на підсумковому екзамені, де хлопчик обрав промову саме засджуючу расизм і рабство. Мені спободобалось, що письменник писав про дитинство, як про особливий період, показував цінності звичайних дітей, їх вміння дружити, допомагати одне одному і бути самими собою. 

 

2. Які особливості американського життя своєї доби відобразив Марк Твен у повісті “Пригоди Тома Сойєра”?

Марк Твен зобразив побут і життя звичайного маленького американського містечка, яких було багато. Він показав радості та незгоди того життя, звернув увагу на різнобарвне дитинство. Показав проблеми освіти і навчання дітей, яке було жорстоким і велося лише строгими методами покарання та схвалення. Він розповів про тогочасні іграшки і “скарби” дітей, їх спосіб розважатися, показав звичаї, прикмети та забобони тогочасних людей (наприклад способи пошуку утопленників, забобони щодо зведення бородавок, будинків з привидами, тощо). 

 

3. Визначте основні теми повісті “Пригоди Тома Сойєра”. Як кожна з цих тем відображена в сюжетних лініях?

Тема “Дитинство і дитячі переживання” відображена у постійних іграх, пошуках головними героями неймовірних пригод, шира віра в те, що їхні ігри справжнє життя. Впродовж усієї повісті, Том Сойєр чекає уваги і схвалення, хоче стати героєм, поважним та шанованим. 

Тема “Дитинство очима дорослих”. Ці моменти видно у відношенні до головних героїв таких персонажів як тітка Поллі, суддя Тетчер, шкільних вчителів та інших. Кожен з них вважає, що діти це “маленькі дорослі” і вони завжди повинні бути слухняними, обов’язково гарно вчитися, робити те, що їм кажуть. У цій темі хочеться виділити суддю Тетчера і вдову Дуглас, тому що здається, що вони має інше відношення ніж інші. Так, вони добріші до дітей, але відношення як “до маленьких дорослих” присутнє навіть у них. Ще в недільній школі, суддя просить назвати Тома його повне ім’я, а в кінці твору бачить його великим талановитим полководцем, або правознавцем, зовсім забуваючи про те, що це всього лиш хлопчик. Вдова Дуглас, хоч і відноситься до Гека значно добріше ніж усі інші, але виховує його так як і інші - змушує його поводити себе як годиться дорослому.

Тема “Доросле життя очима дитини”. Ця тема простежується упродовж багатьох сюжетних ліній, найчастіше через Тома. Коли виросте, Том мріє стати то клоуном, то піратом, то розбійником. Він не озвучує бажання бути вчителем, лікарем, малярем чи тим же полководцем. Це для нього надто нудно, він дитина замкнена в рамках “маленького дорослого”, і тому чекає дорослішання лише для того, щоб здобути свободу і вирватися з цих рамок.

 

4. Які сюжетні лінії поєднано у творі?

У творі поєднано наступні сюжетні лінії: вбивство лікаря Робінсона, його розкриття та покарання злочинця; пошуки скарбів; любов Тома Сойєра і Беккі Тетчер; перехід Гекльберрі Фінна від безпритульного життя до звичайного. 

 

5. Назвіть кульмінаційні моменти твору. Як вони впливають на життя персонажів, життя містечка?

Такими моментами можна назвати наступні: раптова поява хлопчиків на власних похоронах; свідчення Тома у суді, та втеча індіанця Джо; друга поява індіанця Джо у будинку з привидами; раптове зникнення Тома та Беккі; викриття Геком злих намірів індіанця Джо; демонстрація Томом знайденого скарбу. Ці події завжди впливають життя персонажів і містечка бурно. Це зумовлено тим, що містечко невелике, усі жителі між собою знайомі та небайдужі до гучних подій які відбуваються поруч з ними. Жителі реагують бурно, звістки про такі події розносяться дуже швидко. Майже у кожному з цих випадків Том або Гек ставали місцевими героями, отримували неабияку славу, всебічну заздрість, повагу і любов. 

 

6. Яким постає у творі Том Сойєр? Чи змінюється він протягом твору? Які риси його характеру розкриваються в різних ситуаціях?

Том Сойєр постає в творі звичайним хлопчиком-мрійником, який бунтує проти встановлених дорослими правил на свою користь. Він багато чого розуміє, знає, де можна знехтувати правилами, а де відповідальність занадто велика. Протягом твору він звичайно змінюється, хоча це можливо і важко помітити. У перших розділах, ми дивимось на нього як звичайного бешкетника, який не поважає дорослих, цікавиться лише іграми та бійками і хоче лише бути славним героєм. Проте вчинки, які він робить надалі свідчать про те, що він розумна, добра, совісна та відповідальна дитина. Приклади: будучи на острові, він повертається додому, проявляє турботу до своєї тітки, яку він насправді любить і шанує, незважаючи на те, що та його строго виховує і постійно карає. Коли він видає індіанця Джо в суді, то проявляє чесність, перед усім містечком, а головне перед своєю совістю. Коли Беккі Тетчер мали б покарати за порвану книжку, Том проявляє самопожертву та турботу, тому що переживає за неї, її почуття і стан. У ситуації в печері розкривається його винахідливість і сила духу, а в кінці, коли знаходять тіло індіанця Джо, Том знаходить місце і співчуттям, хоч і для того, кого так довго ненавидів і боявся. Всі ці вчинки Том робить не для того щоб бути героєм, чи прославитись серед однолітків (для цього він тікав на острів, гучно повертався з нього, шукав скарби), а тому що він справді має в собі ці риси, хоче бути чесним, добрим та порядним. Також Том дорослішає, в деякі моменти йому стає неважлива слава і геройство, він переживає за свою безпеку, за стан близьких людей. І якщо на початку твору, він неохоче одягав недільний костюм, розчісувався і взував черевики, то в кінці Том переконує Гекльберрі, що насправді бути чистим і гарно вдягненим це добре, шляхетно і достойно, що теж немало свідчить про його зміну як героя.

Додати коментар
Коментарі (681)
LOX
15.04.2021
Тут нет С. 264?
ктото
15.04.2021
сколько писать :(
Дамм
13.04.2021
Ну норм я 100 сайтов пересмотрев и токо тут 199-201 токо видповиди довгие
Проценк Даша
13.04.2021
Я в шоке............. сколько писать.......?
Данил
13.04.2021
Міня,
Нет 258 страницы 255 последняя
нет
12.04.2021
лллллляяяяяяяяяяяяяяяяяя
вадим
12.04.2021
топ сайт всім рекомендую
Ольга
11.04.2021
Сторинка 151
Яна
11.04.2021
Міня,
Хороший вопрос!
Даша
09.04.2021
Марія-мАшкА,
Основа тема вірша Книжки в обкладинках червоних М.Цєтаєвої -це любов до
Андрій
08.04.2021
Марта,
Мда треба сторінка 258
Марта
08.04.2021
Сторінка 258 потрібна уже
Анжела
08.04.2021
Ст. 242 засоби створиня образу героя
Калинка
08.04.2021
Марія-мАшкА,
Я ТРЖЕ ТУТ ЗАРАДИ ЕТОГО?
Марія
08.04.2021
Сторінка 82
Максим
07.04.2021
Просто клос
Дьяченко Кир
06.04.2021
Марія-мАшкА,
Вот именно мне тут нужно списать!
Марія-мАшкА
06.04.2021
А де сторінка 238-239?!?
Максим Гурин
05.04.2021
Крутой сайт спасибо ??
Наталья
31.03.2021
А де сторінка 263
Копірайт © 2018 – 2023 Дайте Хліба Inc. Всі права захищені.