Знання
Виберіть правильну відповідь.
1. Коник і цвіркун - головні персонажі твору Дж. Кітса (Відповідь Г).
2. Пори року, які зображені у вірші “Про коника і цвіркуна”, - це літо й зима (Відповідь А)
3. Художній засіб, що використаний в уривку Коли зима в мовчання льодяне поля заковує,.. - це метафора (Відповідь Б)
4. Головною думкою вірша Й. В. Ґете “Нічна пісня подорожнього” є гармонія людини та природи (відповідь В)
5. Основний настрій вірша Г. Гейне “Задзвени із глибини…” сумний (Відповідь А)
6. Е. Сетон-Томпсон у своїх творах змальовував тварин (Відповідь Г)
Діяльність
2. Установіть відповідність.
7. 1-Д; 2-Г; 3-Б; 4-В;
8. 1-Д; 2-А; 3-В; 4-Г;
9. 1-Г; 2-Б; 3-В; 4-Д
Цінності
10. Опишіть, яке враження на вас справив вірш Й. В. Ґете “Нічна пісня подорожнього”. Який постає образ природи у творі?
Відповідь: Хоч вірш достатньо короткий, але відчувається його наповненість заспокійливим настроєм. Автор дає зрозуміти, що якщо природа знаходиться в мирі і спокої - значить і з нами все буде добре. Що характерно, події хоч і відбуваються вночі, проте природа постає не джерелом небезпеки та тривожності, а навпаки - заспокійливим фактором, невід’ємною частиною гармонії з людським життям та настроєм.
Ключові компетентності
Мислимо логічно
11. Складіть у зошиті схему “Мій улюблений герой Е. Сетона-Топсона”: назвіть героя та зазначте його основні риси. (Виберіть одну з відповідей!)
Відповідь 1: Мій улюблений герой - Снап
Сміливість; Рішучість; Відданість; Сила; Героїзм.
Відповідь 2: Мій улюблений герой - Лобо
Сила; Хитрість; Мудрість; Вольовитість; Відданість коханій.
12. Доведіть, що твори Е. Сетона-Томпсона розширюють наші знання про дику природу (5-7 речень).
У прочитаних мною творах автора, а саме “Снап” і “Лобо (Володар Курумпо)”, я отримав(ла) чимало нових знань про дику природу. В цих творах описується не лише життя та побут мисливців та скотарів того часу і краю, а й діяльність та характери тварин, часто через взаємодію з ними людей. В оповіданні “Снап”, разом з героєм автора через його вчинки, роздуми та спостереження ми дізнаємось багато нового і про самого Снапа, і про скотарський побут - їх боротьбу проти вовків. Автор розповідає, які собаки годяться для походів на вовка, які ні, зазначає що кожна порода має свої недоліки, вказує на них, тим самим збагачуючи і знання читача. В оповіданні “Лобо” йдеться вже конкретно про зграю вовків, при чому наймогутнішу, яку лише знали тамтешні скотарі, ватагу Лобо, якого прозвали Володарем Курумпо. Лобо хоч і старий, проте могутній, надзвичайно сильний хитрий та мудрий вовк, який зібрав навколо себе найкращих вовків. Спостерігаючи за вчинками цього вовка та його зграї, ми дізнаємося що тварини можуть бути розумними, винахідливими, та обережними. А під кінець твору також про те, що як і люди тварини здатні на кохання та тугу.
Екологія і здоров’я
13. Наведіть 3-4 аргументи для доказу тези “Берегти природу - обов’язок кожного”.
- Людина також є частиною живої природи, тому збереження природи це ознака поваги і любові до себе та інших людей;
- Тварини і рослини є невід’ємною частиною людського харчування, а життя без їжі неможливе. Це стосується кожної природної ланки і якщо хоча б одна залишиться без їжі, життя стане складнішим. Наприклад якщо не буде трави, корови, кози, коні не зможе харчуватись і люди залишаться без молока, багатьох видів їжі та робочої сили.
- За багато віків, людина змогла достатньо добре вивчити природу, її умови, зрозуміти її цілісність. Якщо зневажати ці речі, знищувати ліси, порушувати екологію рано чи пізно ми можемо зустрітися з гнівом природи, наприклад з новими незнайомими та безжальними погодніми умовами.
В інформаційному світі
14. Напишіть е-мейл другові про свою улюблену тварину (свійську або дику). Опишіть її звички, характер, місце проживання. Додайте до листа фото або власний малюнок. (Самостійна робота).