OneGDZ » 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік
Обкладинка ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас

27.04.2019

Арабська народна казка (Сторінка 53 - 61)

Тисяча і одна ніч

Синдбад-мореплавець, третя подорож.

Питання “Робота з текстом” (Сторінка 60)

 

1. Розкажіть про ті події казки, які вам найбільше сподобалися.

Звичайно, найбільше мені сподобались ті події казки, у яких Синдбад проявляє свою сміливість та винахідливість. Загалом, вся подорож дуже захоплива, але найбільше мене вразили моменти боротьби з велетнем-людожером, де полоненій команді прийшлось  не лише швидко будувати плоти для втечі, а й знайти спосіб осліпити його. Також мені сподобалось як хитро Синдбад придумав обгородити дерево і себе колючками, рятуючись від величезної змії. Це показує його як дійсно сміливу і кмітливу людину, яка зробить все, щоб зберегти своє життя.

 

2. У які моменти ви переживали за життя Синдбада, а коли раділи за нього? Чому?

Я переживав(ла) за життя Синдбада в ті моменти, коли йому, здавалось, загрожувала майже неминуча смерть, а таких моментів дійсно немало, від початку і до кінця подорожі. По-перше, його корабель з командою потрапили в сильний шторм, через який вони змушені були потрапити до рук страшних дикунів, які віддали їх на корм велетню. Синдбаду пощастило що він був надто худим для того щоб стати черговою вечерею. Також, дуже напружений момент був, коли він зрештою залишився один і вже хотів покінчити з життям кинувшись у море. Але далі, після появи на горизонті корабля, за нього лишалося лише радіти: мало того, що його врятували, так ще й капітан і команда виявилися його старими знайомими з попередньої подорожі, які вже вважали що Синдбад загинув. Я радів(ла) за нього тому, що важкі муки цієї подорожі скінчилися, він зустрів старих друзів, повернув свої давно втрачені речі і навіть зміг купити новий крам і збагатитися завдяки йому повернувшись у своє рідне місто Багдад. Повернення додому, досить зворушливий момент після такої пригоди і наводить на думки, що далі все буде добре.

 

3. Як виявляється в казці чарівність? Наведіть приклади.

В цій казці, чарівність виявляється насамперед у тих істотах, які довелося зустріти Синдбаду. Це і волохаті карлики, і одноокі велетні людожери, і гігантська гадюка, яка запросто може не просто взяти людину в зуби, а і цілком її проковтнути. Проте для мене, найбільшою чарівністю є доля самого Синдбада. Я маю на увазі те, що навіть знаходячись на межі відчаю, чи навіть смерті - його винахідливість, віра і бажання жити, все ж дають йому вириватися з жахливих ситуацій.

 

4. Поясніть, чому Синдбад вирушав у далекі подорожі, незважаючи на ті важкі випробування, що випали на його долю.

Наскільки я пам’ятаю ще з першої історії про Синдбада, він був сином дуже багатої людини і його життя ніколи не було наповнене турботами. Після смерті батька, він зрозумів, що хоче пережити дійсно дивовижні пригоди. І так як його народ займався мореплавством і торгівлею, на останні гроші він купив собі корабель і найняв команду. І хоч перша подорож виявилась дійсно важким випробуванням, я вважаю що Синдбаду просто сподобалось жити серед пригод, ходити в далекі морські подорожі і бачити різні дивовижні речі на власні очі. Для нього це цікавіше і цінніше, ніж просто бути багатим купцем у Багдаді. Інакше він би не розповідав про ці свої пригоди з таким захватом і гордістю.

 

5. Як діє Синдбад у скрутні моменти життя?

У скрутні моменти життя Синдбад діє логічно і зважено, і тут мені здається його головний мінус: він не вміє діяти швидко. Пройшло кілька днів, перед тим як він придумав план втекти з острова на плотах. Без сумніву, це було хорошим рішенням, але перед тим як додуматись до нього, людожер вже встиг з’їсти кількох його товаришів. Та ж сама ситуація з гадюкою: Синдбад помітив колючі рослини лише тоді, коли лишився сам один і зміг спокійно подумати що робити.


6. Розкажіть про ставлення героя до його супутників, дайте оцінку його діям.

Очевидно, що Синдбад товариська людина, це можна зрозуміти ще з того, що по сюжету він розповідає про свої пригоди звичайному слузі-носію. Він ніколи не відправляється в подорожі один, завжди наймає команду і капітана. Синдбад любить людей, його розчулює зустріч зі старими знайомими, він вміє бути вдячним і щедрим. Звичайно, спираючись на ці факти я вірю в те, що він щиро переживав за своїх товаришів і намагався врятувати їх усіх, особливо коли придумав план втечі. Але на жаль, доля не дала йому зберегти всім життя. І навіть коли він зміг відігнати від себе гадюку, знесиленему і самотньому йому хотілось розпрощатися з життям. Щодо оцінки його дій, мене порадувало те, що він зміг знайти рішення і підтримати інших полонених товаришів. А щодо гадюки, як і в попередньому питанні, я досі не розумію що завадило йому додуматися до цього раніше. 

 

7. Знайдіть у творі підтвердження людяності Синдбада. Прочитайте виразно ці уривки, прокоментуйте їх.
“Я прийняв крам, але дещо подарував капітанові замість подяки”.
Незважаючи на те, що колись цей капітан залишив його зовсім самого на безлюдному острові, Синдбад не тримає на нього ніякої образи і зла, він радий його бачити і вдячний за порятунок. І в знак вдячності, він дарує йому частину своїх речей.

“Звичайно, і цього разу я не забув подякувати Богові й роздати милостиню вбогим”.

Ці слова є прямим свідченням людяності Синдбада. Він віруюча людина, вдячна Богові за те що він живий, здоровий і живе в достатку. Крім цього він ділиться своїми грішми, заробленими у неймовірно важких подорожах з бідними людьми, що також є прямим прикладом його людяності.

 

8. Доберіть прислів’я, якими можна охарактеризувати вчинки Синдбада.

Перше прислів’я, яким би я охарактеризував(ла) Синдбада, є “Вовків боятися, в ліс не ходити”. Синдбад не перший раз відправляється в морські подорожі де переживає складні ситуації, повертається з них - і відправляється знову. Це символізує його безстрашність та бажання до пригод.
Друге прислів’я, яке ще ближче підходить Синдбаду, звучить “Кмітливість і воду зупиняє”. Дійсно, як вже не раз було показано, Синдбад винахідливий чоловік і виходить навіть з неймовірно скрутних ситуацій. Але найкраща на мою думку приказка, що найбільше пасує цьому герою, це “Сміливим і море по коліна”. Чому це найкраще, тому що Синдбад не просто смілива людина, а ще й істинний мореплавець, який отримав таке прізвизько недарма. Усі його подорожі були пов’язані з мореплавством, а як відомо моря і океани небезпечні та непередбачувані стихії, які підкоряються лише дійсно сміливим людям.

 

Питання по ілюстрації. Який епізод третьої подорожі Синдбада зображено на картині І. Білібіна? Знайдіть відповідний фрагмент у тексті. За допомогою яких засобів (кольорів, контрастів, розташуваня предметів тощо) художник зумів передати напруження моменту?
На картині зображено епізод, коли корабель з командою Синдбада потрапив у бурю. Це описується в одному з перших абзаців такими словами: 

“Та раз колись серед моря нас застала буря. Кілька днів наш корабель гойдали хвилі й кидали його, як тріску, поки не пригнали до якогось невідомого острова”.

Автор картини зміг передати силу тієї бурі детальним зображенням великих бурхливих хвиль, дуже сильним нахилом корабля, що майже поринає боком у воду. Дійсно, передається враження того, що хвилі “кидали корабель як тріску”. Я також помітив(ла), що корабель зображено зовсім чистим і новим, від чого ще більше шкода щоб він затонув.Також, варто звернути увагу на скелі: автор картини зобразив їх дуже похмурими, незворушними, загрозливими і сам орабель знаходиться дуже близько до них, що здається от-от розіб’ється на ті самі “тріски”. Хмари на фоні корабля, хоч на перший погляд і білі, але якщо придивитися, то за ними можна побачити сірі сліди від сильного вітру, що жене їх в певному напрямку. На мою думку, картина дуже вдало передає цей фрагмент казки.

Питання “Перевірте себе” (Сторінка 61)

 

1. Проаналізуйте характер Синдбада, його моральні якості. Яка його риса вам найбільше сподобалася?

Перш за все Синдбад дійсно смілива людина, яка любить пригоди і саме ця риса мені найбільше мені в ньому сподобалась. Він мужній, кмітливий, винахідливий, дружелюбний, щирий, щедрий, людяний. Він з легкістю відпускає страшні та важкі момени своїх подорожей і продовжує жити далі, згадуючи їх з радістю та гордістю.

 

2. Що допомагало Синдбадові уникати небезпек, рятувати себе та своїх супутників?

Важко сказати, що йому вдавалось уникати небезпек, тому що він постійно в них потрапляє. Але якщо говорити про крайні, смертельні випадки, то скоріш за все йому допомагали його власні вже названі мною риси (кмітливість, винахідливість, мужність), зосередженість, віра в Бога та віра в краще.

 

3. Визначте особливості народної казки в третій подорожі Синдбада.

Це арабська народна казка тих часів коли араби активно займались далеким мореплавством, торгівлею по всьому Сходу, відправлялись бувало в дуже далекі плавання. Тобто сам факт подорожі Синдбада в далеке плавання є однією з головних особливостей цієї казки. “Довго ми плавали цілком щасливо, приставали до різних земель і вигідно торгували своїм крамом”, говорить Синдбад на початку історії, що характеризує тодішній спосіб життя і заробітку арабських купців. Також, в казці присутні різкі, загадкові та інтригуючі моменти: “Не встигли ми опам’ятатися, як на берег висипала тьма-тьмуща поганих препоганих істот, подібних до людей, але покритих густою рудою вовною”. Казки про Синдбада-мореплавця входять до найвідомішої збірки арабських казок “Тисяча і одна ніч”, яку за легендою розповідала дівчина на ім’я Шахерезада дуже жорстокому царю, який кожного дня страчував нову дівчину, якщо вона йому не подобалась. І Шахерезада спеціально розповідала ці казки саме так, щоб царю було цікаво знати що буде далі. Таким чином, цілих тисячу і одну ніч дівчина розповідала казку за казкою, чим спинила смерті дівчат і змогла відкрити доброту і любов цього царя. “Синдбад-мореплавець” - лише одна із небагатьох цікавих та інтригуючих казок цієї збірки.

Ще на одну важливу особливість народної казки, вказують слова в кінці розповіді про третю подорож: “Звичайно, і цього разу я не забув подякувати Богові й роздати милостиню вбогим”. Це важливий момент, тому що як відомо арабські народи і досі є дуже релігійними людьми, а щодо милостині вбогим, то з огляду на ті часи, коли народом правили жорстокі та жадібні халіфи та шейхи, бідняків і вбогих людей було досить багато. Синдбад повстає у казці як багатий купець, але добрий до людей, до свого народу. 

І найголовнішим символом арабської народної казки є сам Синдбад. В ті часи, весь арабський народ мав бажання відкривати та завойовувати нові незвідані землі, переживати різні пригоди, в тому числі пов’язані з чимось містичним. Головний герой є уособленням цього народного бажання.

 

4. Доведіть, що цей твір належить до різновиду чарівних казок.

Якщо говорити лише про третю подорож, то знову ж таки, найкраще на це вказує епізод з островом, де жили волохаті людиноподібні істоти та одноокі велетні-людожери. Їх опис, загадковість і моторошність їх побуту, містить у собі відголоски містики.  Також, наявність в казці величезної гадюки, що може цілком проковтнути дорослу людину доводить, що цей твір належить до різновиду чарівних казок. Якщо говорити загалом, то в інших подорожах ще більше проявів магічного та містичного (велетенські риби, птахи, які закривають сонце, загадкові царства тощо).

 

5. У чому полягає повчальність арабської народної казки про Синдбада (третя подорож)? Який моральний урок дає цей твір?

Повчальність цієї казки насамперед у тому, що ніколи не потрібно впадати у відчай, та боротися за життя та благополуччя як своє, так і людей які поруч. Навіть будучи повністю знесиленим, треба йти до кінця з вірою в краще і бути вдячним долі, Богу, людям, які тебе оточують та допомагають.

Додати коментар
Коментарі (682)
Дейдарочка
13.05.2021
А де 281? Нам по тому кр писати
^~_~^
Катюша
12.05.2021
Мені поклали 12 балів ????
А4omg
12.05.2021
Привет ето я...
Нгрки
12.05.2021
.-.,
А де сторінка 281
????
11.05.2021
Я спасена, спасибо большое!
????
11.05.2021
Аня,Кароліна,
Марина,
Так ето же оно и есть??????
????
11.05.2021
Лиза,
Ето же они и есть, нет?
.-.
11.05.2021
А где ст. 285 ?
Влада
10.05.2021
Де сторінка 255?????
Дарина
08.05.2021
Да это так всё правильно ?♥️
Ніка
04.05.2021
Кароліна,
Я во всьом с тобою согласна
Лол
30.04.2021
LOX,
В книжці лише 254 ?
,_,
29.04.2021
Сайт норм. И люди, когда пишите все эти ответы, НЕ СПИСУЙТЕ ИХ ПРЯМ КАК ТУТ, ПЕРЕДЕЛЫВАЙТЕ ИХ ТАК, ЧТО-БЫ ОНИ БЫЛИ ПРАВЕЛЬНЫЕ, и не засаряйте этот сайт всякими страными коментами
андрей
26.04.2021
Зая,
тут такой нету
Маша
25.04.2021
сторінки 252-253
Діна
23.04.2021
Зая,

Ти не зая
Зая
21.04.2021
Де сторінка 275??
Софья
19.04.2021
ФІГНЯ НЕМА 2013 року
Денис
19.04.2021
Де другие страницы
Міра
18.04.2021
Данил, в книзі всього 255 сторінок
Копірайт © 2018 – 2025 Дайте Хліба Inc. Всі права захищені.