OneGDZ » 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік
Обкладинка ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас

27.04.2019

Якоб і Вільгельм Ґрімм (Сторінка 62-70)

Пані Метелиця

Питання “Робота з текстом” (Сторінка 68)

1. Виразно прочитайте казку “Пані Метелиця” в особах (усна робота).

 

2. Знайдіть у казці зачин. Визначте роль зачину у творі.

Зачин від початку твору і до моменту коли дівчина стрибнула у криницю. Закінчується зачин цим реченням: “І з великого жалю й страху стрибнула в криницю й знепритомніла”. Роль зачину продемонструвати відношення мачухи до своєї падчірки і рідної доньки, познайомити нас з головною героїнею, дати уявлення про її складне життя, описати її риси: працьовитість та скромність. 

 

3. Розкажіть про події які сталися у житті пасербиціі.

Коли дівчина жила ще дома, вона була дуже роботящою і хоч мачуха її не любила, вона старанно виконувала хатню роботу та інші доручення. Одного разу коли вона в черговий раз пряла - то сильно порізала пальці й залила кров’ю починок. Щоб вимити його, героїня пішла до колодязя й ненароком впустила його туди. Коли вона розповіла все мачусі, та заставила її йти і дістати його назад. Падчірка послухалась, стрибнула прямо в колодязь і впала непритомною. Коли опритомніла, то побачила, що лежить на чудовій луці. Вона пішла нею і дорогою зустріла піч наповнену готовим хлібом і яблуню, на якій достигли всі яблука. Вона виконала прохання і хліба (який просив дістати себе), і яблуні (яка просила себе обтрусили). Згодом вона зустріла Пані Метелицю, яка запросила її працювати у неї. Пані Метелиця доручила їй хатню роботу, а основним завданням було ретельно стелити постіль і вибивати подушки, щоб летіло пір’я, яке по всьому світу сиплеться сніжинками. Дівчина справлялась з усіма завданнями і добре жила, але засумувала за домом і стара відпустила її. В нагороду за гарну роботу, Пані Метелиця нагородила її золотим дощем, який покрив усю дівчину золотом. Дівчина повернулась додому і розповіла мачусі й сестрі про свої пригоди.

 

4. Охарактеризуйте її ставлення до праці. 

Пасербиця працелюбна й старанна дівчина, тому її ставлення до праці справедливо можна назвати дуже хорошим, шанобливим і уважним.

 

5. Як пані Метелиця віддячила пасербиці за її працьовитість і старанність?

Не дивлячись на те, що дівчина була дуже гарною помічницею, вона відпустила її додому, віддала загублений раніше починок і буквально озолотила її з ніг до голови.

 

6. Як зустріли дівчину мачуха зі своєю донькою? Що вони із заздрощів надумали зробити?

Вони зустріли її з радістю, але не тому що скучили, а тому що побачили її всю в золоті. Із заздрощів, мачуха захотіла щоб її рідна, гидка та ледача донька теж отримала таке щастя. Ледарка відправилась до криниці, проколола палець, змочила кров’ю починок, кинула його у колодязь і стрибнула туди сама.

 

7. Який заробіток отримала ледащиця від пані Метелиці? Чому?

Ледащиця була навіки облита смолою, після того як пані Метелиця вигнала її з свого дому. Це сталося тому, що вона була дуже лінивою і починаючи з другого дня перестала допомагати пані Метелиці, а на третій і зовсім не захотіла вставати вранці. Також вона не стелила постелі і не збивала подушок, щоб аж пір’я летіло.

 

8. Які риси характеру демонструють обидві героїні в різних випробуваннях?

Важко сказати, що випробування були різними взагалі. Скоріше, вони були різними для кожної з них: якщо пасербиця яка звикла до роботи демонструє працелюбність, старанність, скромність та ввічливість, то ледащиця при тих самих умовах демонструє свою лінь, байдужість та наглість.

 

9. Який художній прийом допомагає показати різне ставлення дівчат до праці?

Цей  художній прийом називається антитеза, або іншим словом - протиставлення. В даному випадку, працьовита пасербиця ставиться проти лінивої доньки. Цим прийомом показаний основний конфлікт доброго і поганого.

 

10. Порівняйте становище пасербиці та рідної доньки вдови на початку й у кінці казки. У якої з героїнь це становище змінилось на краще, у якої - погіршилося? Чому так сталося?

На початку казки, пасербиця була пригніченою, була змушена тяжко працювати і не відчувала за це ні любові, ні навіть похвали. Тим часом як рідна донька була лінивою, але мати любила і балувала її. В кінці твору, пасербиця отримала винагороду за свою працелюбність - вона вся вкрилась золотом і її становище змінилось на краще. А от рідна, лінива донька у кінці твору була навіки облита смолою. Відповідно, її становище змінилось на гірше. Сталося це тому, що пасербиця була хорошою дівчиною, чемною, слухняною, працьовитою, в той час як рідна донька навпаки - лінивою, зухвалою та байдужою.

 

11. Які моральні цінності утверджуються в казці “Пані Метелиця”?

В казці “Пані Метелиця” утверджуються чуйність і доброта (приклади: пасербиця  витягла хліб з печі, коли той її просив про це; обтрусила яблуню, коли та її просила; не дивлячись на те що дівчина спершу злякалася пані Метелицю, вона погодилась допомагати їй), працелюбність (приклади: пасербиця допомагала по дому мачусі й сестрі, потім допомагала пані Метелиці). В казці також утверджується уявлення про справедливість -  за хорошу поведінку і вчинки людину нагородять, а за погані - покарають.

 

12. Знайдіть кінцівку в казковому творі. Яку оцінку висловлено в ній?

Кінцівка у творі починається з речення “Отож пішла ледарка до криниці, сіла та й пряде,..” і до кінця твору. Найкращу оцінку висловив півень: “Наша ледащиця йде - що брудна буде довіку!”, що насправді й відбулося. Трошки раніше, оцінку роботі лінивої доньки також дала пані Метелиця, яка облила її смолою і сказала: “Оце тобі твій заробіток”. 

 

Порівняльне питання: Пригадайте 1-2 казки інших народів, у яких ідеться про мачуху, її доньку та пасербицю. Порівняйте їх із казкою “Пані Метелиця”. Визначте подібне та відмінне.

Існує болгарська народна казка “Золоте дівча” (прочитати можна тут: https://derevo-kazok.org/zolote-divcha-bolgarska-kazka.html ), яка дуже схожа на казку “Пані Метелиця”. За змістом і повчальним характером казки однакові (приклади: у казці “Золоте дівча” також є мачуха, лінива і працьовита доньки; працьовита донька також губиться і потрапляє до старої бабці яка дає роботу і донька справляється з нею; вона теж отримує золото й повертається додому; ліниву доньку теж згодом відправляють туди само, вона теж не справляється й повертається вся чорна). Але відмінності у казці теж є. По-перше, у родині є ще батько працьовитої доньки, який також бере участь у подіях казки (“Батько не хотів проганяти дочки, і тому в хаті часто зчинялися сварки. Раз, і вдруге, і втретє; нарешті таки дойняло чоловіка”; “Вийшли вони на горбок, батько дістав з торби плескача і кинув його вниз, а дочці сказав знайти того плескача й принести, щоб мати що до обіду. Дівча побігло за плескачем, а батько сховався між дерев і вернувся додому”;” – Е,– сказав чоловік,– куди водив перше одну, туди завів і другу; що вчинив з однією, те вчинив і з другою. А вже де блукали вони, що робили і як усе те сталося, я знаю стільки, скільки й ти!”), і закінчується казка тим, що працьовита донька стала дуже красивою і до неї засватався царський син. Після цього мачуха вирішила обманути нареченого і підіслала йому свою рідну доньку замість пасербиці, але її викрив півень (“Як пішли весільчани з чорною дівчиною, півень заспівав: – Кукуріку-у! Золота сестриця під коритом сидить, чорна сестриця на коні їде!”), як і в казці “Пані Метелиця”.

 

Бременські музиканти

Питання “Робота з текстом” (Сторінка 69)

1. Знайдіть в інтернеті або в бібліотеці казку “Бременські музиканти”. Прочитайте її.

Прочитати казку можна тут: https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=640

 

2. Чим подібні долі основних персонажів?

У казці “Бременські музиканти” долі персонажів подібні тим, що усі вони стали старими та непотрібними для своїх господарів: млинар хотів якось здихатися осла, собаку хазяїн теж хотів вбити, кота утопити, а півня зарубати на суп.

 

3. Чому всі тварини охоче пристали на пропозицію осла?

Тварини пристали на пропозицію осла, тому що усіх їх об’єднували спільні проблеми, голод і невідомість майбутнього. Осел запропонував стати вільними музикантами, що усім і сподобалось.

 

4. Як друзі налякали розбійників першого й другого разу?

Першого разу тварини налякали розбійників тим, що заглянули у вікно повстававши одне на одного - пес на осла, кіт на пса, півень на кота, і закричали в один голос кожен на свій манер. Розбійники подумали що це якась мара і втекли до лісу. Вдруге наші герої налякали лише одного розбійника, проте настільки сильно, що той зміг передати свій страх усім іншим. Було це так: кіт сидів у темній хаті, його очі світились. Розбійник подумав що це дві жарини і хотів тицьнути в них запаленого сірника, але кіт скочив йому на лице і подряпав. Тікаючи, розбійник не помітив пса, який вкусив його за ногу і той прийняв це за чоловіка з ножем. Надворі його вдарив осел, а від усього цього галасу прокинувся півень і крикнув “Кукуріку”, що розбійник почув як “Розбишаку сюди!” і вирішив що це якийсь суддя.

 

5. Які моральні якості втілено в образах тварин?

В образах тварин казки “Бременські музиканти” втілені такі моральні якості як: допомога знедоленим, дружба, взаємопідтримка. Ці якості підкреслюються суперечливими між собою пунктами, наприклад тими, що собака з котом змогли стати друзями і об’єднатися для однієї мети; голодний пес не нападає на знесиленого осла, щоб з’їсти його, так само як і кіт на півня.

 

6. Дайте визначення поняття “алегорія”. Чи є цей засіб у творі? Доведіть свою думку.

Алегорія - художній засіб, який втілює загальні поняття у конкретних образах, який грунтується на перенесення характеристик якогось поняття на інший предмет чи образ. В даній казці на образи тварин були перенесені людські риси, поняття моральності, поведінка. Тварини у казці поводять себе неприродньо, вони вибирають стати вуличними музикантами, що для тварин зовсім нехарактерно. Вони розмовляють між собою як люди, разом подорожують, об’єднуються заради спільної мети. В кінці твору починають жити разом у людській хатині. Що цікаво, варто підмітити, в казці також є і люди, але як окремі персонажі, які не розуміють тварин, не вірять у те що відбувається і придумують історію про якусь химеру, яка прийшла до них в дім.

 

7. Що висміюється в казці?

У казці висміюється нерозумність та недалекість людей, по-перше тих, від яких головні герої змогли благополучно втекти, а по-друге тих, яких вони змогли налякати і вигнати з дому (маються на увазі розбійники). 

 

8. Поділіть казку на окремі частини, дайте їм назви.

Частина перша “Вигнані до Бремена”, від початку твору, включно до речення “Півневі сподобалася рада, і вони вже учотирьох рушили далі”;

Частина друга “Дивна пригода і довгожданна вечеря” (назву обгрунтувати можна так: тварини задумали цікаву витівку якої злякались розбійники, а “довгожданна вечеря” тому, що герої були голодними, а на столі розбійників якраз було повно їжі). Від речення “Але Бремен був далеко, за один день не дійти”, до “А що в дорозі всі добре натомилися, то скоро міцно поснули” включно.

Частина третя “Гучна перемога і новий дім”. Від речення “Десь після півночі розбійники побачили здалеку, що світло в домі погасло і все начебто затихло, то отаман і каже:..” і до кінця твору.

Питання “Перевірте себе” (Сторінка 70)

1. Розкажіть про історію створення збірки “Казки для дітей і родини” братів Ґрімм.

Історія почалася з того, що у зв’язку з наполеонівськими війнами і окупацією, народ був обмежений у праві на свою власну мову і культуру. Брати Ґрімм створювали збірку заради збереження національних фольклорних цінностей німецького народу. З 1806 р. вони почали збирати німецькі народні казки і легенди з уст і пам’яті людей. І через шість років (1812 р), було надруковане перше видання збірки “Казки для дітей і родини”. Ще через три роки (1815 р), було опубліковано другий том.

 

2. Як працювали Якоб і Вільгельм у процесі укладання збірки? Яким було їхнє ставлення до слова?

Протягом шести років, брати старанно слухали й записували казки й легенди свого народу. Слово, було для них найдорожчим скарбом нації, яке заслуговувало особливого ставлення. Це слово, зберігало зразки моралі,єдності та ідеалу й традиційні цінності німецького народу за всі часи.

 

3. Визначте роль братів Ґрімм у збереженні усної народної творчості. Який приклад вони нам подають?

Роль братів Ґрімм мала вийняткове значення для збереження усної народної творчості й розвитку німецької мови. Як було зазначено, слово для братів Ґрімм - найдорожчий скарб нації, тому і їхня роль була важливою і унікальною. Брати подають приклад шанобливого ставлення до своєї історії, культурних і літературних надбань, рідної мови. Стараючись зберегти дані цінності, брати Ґрімм показують нам їх істинну важливість, змінюють ставлення читача до них, заставляють відчувати необхідність поваги і шани до рідної мови, народного минулого і його творчості.

 

4. Яка основна думка прочитаної вами казки братів Ґрімм?

Основна думка казки братів Ґрімм “Бременські музиканти” полягає в тому, що потрібно бути собою, робити те що вмієш робити, бути дружелюбним, вміти об’єднуватись з людьми. Окремо, хочу виділити додаткову думку твору, яка розкривається у кінці і озвучити її можна так: “для щастя, насправді, небагато потрібно”. Герої йшли в далеке місто, щоб стати тими, ким вони бути не вміють і знайти своє щастя там. Але в результаті, кожен з них був собою і залишився повністю задоволеним становищем яке отримав. 

 

5. Які цінності утверджуються в казці, яку ви прочитали?

У казці “Бременські музиканти” утверджуються цінності дружби, єдності заради спільної мети, взаємодопомоги й підтримки. 

 

6. До якого різновиду казки належить твір, що ви прочитали? Доведіть це прикладами з тексту. 

“Бременські музиканти” є казкою про тварин з елементами соціально-побутової казки. Це проявляється в тому, що головні персонажі тварини, але в їх образах утверджується мрія народу про пошук кращої долі, єднання заради спільної мети. Але насамперед це казка про тварин і побачити це можна в наступних прикладах: “– А чого ж мені веселому бути? – відповів кіт. – Постарів я, зуби затупились, уже радніший би на лежанці погрітися, ніж ганятися за мишами…”; “..а там на воротях сидить півень і кукурікає, аж луна розлягається”; “Осел і пес лягли під великим деревом, кіт заліз на гілля, а півень вилетів на самий вершечок...”; “...осел ревів, пес гавкав, кіт нявчав, півень кукурікав…”; “Осел ліг на купі гною, пес – за дверима, кіт – на припічку біля теплого попелу, а півень – на сідалі”; “...стрибнув розбійнику просто в обличчя, засичав, почав дряпатись”; “...за дверима пес схопився й угородив йому зуби в ногу.. ...а тут осел як хвицне його...від галасу прокинувся й півень на сідалі та як крикне: "Кукуріку! “. В кожному з цих прикладів яскраво описуються тварини і відповідна їм поведінка. Елементи соціально-побутової казки, можна зустріти в таких реченнях: “...втік від господаря та й подався до Бремена. Там думав він стати вуличним музикою” (думка осла втілює мрію народу про пошук свободи й кращої долі); “Але як же мені тепер на хліб собі заробити?” (пес озвучує проблему своє нездатності до роботи, переживає щодо відсутності заробітку); “А наші четверо музикантів так уподобали те місце, що не захотіли більше нікуди йти” (герої розуміють свою роль і відмовляються від ідеї ставати музикантами).

 

7. Сформулюйте моральні уроки казок братів Ґрімм. 

Із двох представлених казок братів Ґрімм, а саме “Пані Метелиця” і “Бременські музиканти”, можна вилучити наступні моральні уроки: чемність і працелюбність нагороджуються, а лінощі й байдужість караються; чесне і благородне життя завжди краще ніж заздрісне, нечесне і розбійне; дружелюбність, допомога бідним, знедоленим і тим кому вона необхідна завжди воздасться; бути собою і залишатися хорошою людиною - найкращий шлях до щастя.

Додати коментар
Коментарі (682)
Лок кек чебу
03.06.2024
Оооо, спс як раз на кр по літературі надо
Альвина
25.03.2024
Даша, и в мене немае
ЄВА
19.04.2023
Ок. І ти тихо!!!!!
генерал гавс
21.01.2023
по моему приказу всем затихнуть
пон
21.01.2023
как тела пупси, иду вас еб@ть
не обязан
21.01.2023
лол он не обязан
Валерія
19.11.2022
Авторське доповнення кінцівки казки після щасливого завершення історії про Хлопчика Зірку
Дариночка
02.11.2022
План до тексту сторінка 91 Олов'яний солдатик
Даша
18.10.2022
Юля,
В тебе що немає?
Жанна
12.10.2022
Визначити всі ознаки фольклору
Юля
06.10.2022
Де план до тексту?
Юля
27.09.2022
Момотаро, або хлопчик _Персик-це
Яна
21.09.2022
Яким у міфі змальовано образ митця Пігмаліон?
Ученик
30.05.2022
Кращий сайт з Зарубіжної ❤ спасибі вам
анонім
17.05.2022
586уощунзн,
НЛО+
Аліса
24.04.2022
Чому тільки до 239 мені треба до 274 або до 280 пж зробіть обнавку
Христіна
14.04.2022
Топ,
Спасибо помогите
Топ
19.03.2022
Дайте вивести на странице 238-239
диана
14.03.2022
галимый сайт
Вадим Тринка
22.02.2022
А, чому немає 3 запитання на ст.198
Копірайт © 2018 – 2025 Дайте Хліба Inc. Всі права захищені.