1. Що таке казка як жанр усної народної творчості?
Як жанр усної народної творчості, казка ( від слів “казати”, “розказувати” ) - це розповідний народно-поетичний твір про вигадані події з вигаданими особами, іноді за участю фантастичних сил.
2. Чого навчають казки?
Кожна казка є своєрідним уроком і в основному вони навчають моральності, формують уявлення про добро і зло. А через народні казки також можна дізнатися про реальні елементи культури, побуту, звичаїв певних народів у певні часи.
3. Поясніть виникнення казок про тварин.
Так як казка є одним із найдавніших жанрів літератури, відповідно вона мала місце і в первісні часи, де основним способом існування людей, були полювання та звіроловство. Тому люди старалися зрозуміти тварин, їх поведінку, складали уявлення про їх звички, манери, наслідували їх поведінку і голоси та водночас наділяли тварин людськими рисами. Також, вони вірили у магічність тварин, через їх повну єдність з природою.
4. Якими постають головні герої в чарівних казках? Як підкреслюється їхня незвичайність? Наведіть приклади.
В чарівних казках герої постають більш складнішіми, розповідям про їх пригодиться наділяється більше часу, впродовж якого вони переживають багато подій. Основним напрямком їх дії є нелегка боротьба зі злом, яке обов’язково буде переможене. Зазавичай, головні герої в цих казках втілення сил добра, моральних ідеалів. Їх незвичайність підкреслюється різними способами: деякі герої зразу наділені надзвичайними силами ( “Кирило Кожум’яка” ), деякі отримують можливість побороти зло через появу для цього різних магічних предметів чи героїв, які володіють силами, магічними предметами, чи цінними знаннями. Це добре видно на прикладі казки про “Кощія Безсмертного”, де головний герой Іван-царевич отримує і важливі знання, і необхідні для перемоги над злом предмети ( дуб, заєць, качка, яйце ). Він проходить довгий та нелегкий шлях у поступовому пошуку цих предметів і в кінці вбиває Кощія. Крім цього, в чарівних казках є головні герої, які не володіють ніякими здібностями чи предметами, але знаходяться у фантастичному світі де перемагають зло лише завдяки своїм сміливості, кмітливості та вірі в правильність та доброту їх вчинків.
5. Про що йдеться в соціально-побутових казках? Чим відрізняються ці герої від героїв чарівних казок?
В соціально побутових казках найбільше уваги приділяється зображення реальності, суспільних та сімейних відносин, повсякденного життя людей. На відміну від чарівних казок, в соціально-побутових головні герої є звичайними людьми, які зустрічаються з людськими проблемами, замість фантастичних злих істот. Такі казки насичені деталями людського побуту, описами їх речей, домівок, одягу, посуду. Також можна помітити, що герої цих казок не обов’язково ведуть боротьбу зі злом і втілюють в собі лише моральні ідеали. Часто навпаки: ці герої наділені звичайними людськими вадами, а боротьба зі злом перетворюється у поборення або висміювання цієї вади.
У таких казках перш за все освітлюється звичайна працьовитість, розум, людяність, доброта, вміння вирішувати звичайні проблеми, боротися за свою волю, кохання та щастя.