OneGDZ » 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік
Обкладинка ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас

27.04.2019

Китайська народна казка (Сторінка 47)

Пензлик Маляна

Питання “Робота з текстом” (Сторінка 53)

1. Прочитайте виразно казку в особах. Поясніть назву.

Назва “Пензлик Маляна”, означає що в творі буде мова про деякого художника, а його пензлик матиме особливе значення в творі. Після прочитання казки все стає зрозумілим - пензлик виступає інструментом не просто для малювання, а для творіння добра і боротьби зі злом.

 

2. Перекажіть текст від імені головного героя (усна робота).

 

3. Визначте основну думку казки.

Основною думкою казки “Пензлик Маляна” є думка про те, що потрібно бути доброю людиною, творити красу і встановлювати справедливість. В даній казці, це відображено через добрий і справедливий образ талановитого Маляна та його чарівного пензлика.

 

4. Якою була мрія Маляна? Що заважало її здійсненню?

Малян мріяв малювати і робив це, проте в нього не було головного інструменту - пензлика. Здобути пензлик, йому заважали бідність і зухвалість людей, які не підтримували його талант. Зрештою, він отримав чарівний пензлик у сні. 

 

5. Що малював хлопчик? Які дива відбувалися з його малюнками? 

Лише отримавши пензлик, хлопчик намалював птаха і раптово картина ожила - “...птах змахнув крилами й полетів”. Відтоді Малян присвятив свою справу тому, що малював для бідних людей речі, яких їм не вистачало в господарстві (“...у кого плуга немає - тому плуга, кому мотика потрібна - тому мотику”). Кожен малюнок Маляна оживав і ставав реальним. Це продовжилось і далі, коли його захопив поміщик - Малян за допомогою пензлика зміг і прогодувати себе, і втекти, і ще й перемогти злого поміщика у погоні. В кінці казки, головний герой намалював для імператора море, корабель, а коли усі вже були на кораблі, за наказом імператора Малян намалював вітер, зробив його занадто сильним та потопив корабель разом з імператором і його свитою. Варто зазначити, що таким чином пензлик працював лише у людей з добрими намірами, чистою душею і при умові що картина була повністю закінчена.

 

6. Як Малян своїм мистецтвом допомагав людям?

Він малював і роздавав бідним селянам інструменти для господарства  - “...у кого плуга немає - тому плуга, кому мотика потрібна - тому мотику”.

 

7. Охарактеризуйте поміщика й імператора. Які риси їхніх характерів відображено у творі?

Поміщик та імператор повстають у дуже схожих образах: обидва зухвалі, владні, злі та жорстокі. Поміщик, будучи лише місцевим представником влади, постає у зовсім зневажливому образі. Він утримує хлопця в полоні, пізніше й зовсім наказує вбити його і відібрати пензлик. Імператор, як представник абсолютної влади, представлений більш розкрито. Він просить хлопця намалювати йому дракона і фенікса, які є символами імераторської влади (якщо коротко - дракон - імператор, фенікс - імператриця). Пізніше він відбирає пензлик, але як ми пам’ятаємо, правильно він працює лише в людей з добрими намірами і всі спроби імператора намалювати собі багатство, закінчились невдало. В кінці імператор відпускає хлопця й обіцяє йому винагороду за те, що той буде малювати лише для нього. Але Малян розуміє, що нічого доброго з ним не вийде і малюючи море, корабель, а потім сильний вітер - закінчує з імператором назавжди.

 

8. Які національні традиції та уявлення китайців виявилися у творі?

Головною національною традицією китайців яка показана у творі є любов і повага до художнього мистецтва. У Китаї образотворче мистецтво є одним з найголовнішим. Китайське письмо наприклад, це не просто рядки букв, а каліграфічно виведені символи - ієрогліфи, до малювання яких завжди було дуже серйозне ставлення. Лише великі майстри дозволяли собі брати до рук пензлики і малювати ці символи, оскільки цей процес потребує особливої уваги і точної красивої каліграфії. Ще одним із китайських традицій та уявлень є відношення до добра і справедливості. Китайська культура була заснована на визнанні сили морального прикладу. Згідно давній народній мудрості, шляхетна людина та, яка творить добро, уникає ненависті, шаноблива у спілкуванні. Кожна людина має дбати про те, щоб ставати кращою, збагачувати і свою мораль, і усього народу. І якщо зв’язати ці два культурних явища, можна отримати третє: китайці вірили, що мистецтво має величезне значення у становленні добра серед навколишнього світу, здатне робити його кращим і досконалішим. Пензлик Маляна, створює не лише красиві картини, а й творить добро і встановлює справедливість.

 

9. До якого виду фольклорних казок належить “Пензлик Маляна”? Доведіть свою думку.

На перший погляд, здається що “Пензлик Маляна” це чарівна казка, де є головний герой (Малян), який за допомогою чарівного інструменту (пензлика), пройшов випробування і переміг зло. Звичайно, у творі все так і подано. Але якщо подивитися глибше, то можна помітити що “Пензлик Маляна” має всі ознаки соціально-побутової казки. Доведу: головним героєм показаний бідний художник з добрими намірами який отримує чарівний пензлик. Але на відміну від чарівних казок зло в казці не магічне, а цілком реальне: бідність, злі чиновники, жорстокі правителі. У Маляна немає мотивації отримати винагороду за свої діяння - він міг отримати винагороду відразу, вчинивши як імператор - просто намалювавши соі купу золота, чи будь-чого ще і стати багатим. Натомість, він отримує гроші чесним способом, малює та продає свої картини. Пензлик в його руках допомагає бороти вищевказане зло - бідність (“Відтоді Малян цілісінькі дні просиджував удома й малював бідним селянам усілякий реманент:...”), злого чиновника (“Малян хутко намалював своїм пензликом лук і стріли… - просвистіла стріла, і поміщик упав з коня на землю”), жорстокого правителя (“А Малян усе махав і махав пензликом...Імператор і всі його попутники пішли на дно”).  В кінці твору Малян не здобуває скарби та славу, як буває в чарівних казках, казка просто закінчується на моменті смерті імператора. І, як я вважаю, основною ознакою соціально-побутової казки в даному творі виступає те, що головний герой тут зовсім не Малян, як можна подумати. Назва казки “Пензлик Маляна”, є найбільшою підказкою цьому. Головний герой казки саме пензлик як образ добра і справедливості, але не окремо, а саме у руках Маляна, як митця з добрими намірами. Тобто головний герой тут це узагальнене поняття - “Добро, в руках митця”, як “Правда” чи “Кривда” в українській казці. Саме тому, я вважаю що “Пензлик Маляна” - це соціально-побутова казка.

Додати коментар
Коментарі (680)
ЄВА
19.04.2023
Ок. І ти тихо!!!!!
генерал гавс
21.01.2023
по моему приказу всем затихнуть
пон
21.01.2023
как тела пупси, иду вас еб@ть
не обязан
21.01.2023
лол он не обязан
Валерія
19.11.2022
Авторське доповнення кінцівки казки після щасливого завершення історії про Хлопчика Зірку
Дариночка
02.11.2022
План до тексту сторінка 91 Олов'яний солдатик
Даша
18.10.2022
Юля,
В тебе що немає?
Жанна
12.10.2022
Визначити всі ознаки фольклору
Юля
06.10.2022
Де план до тексту?
Юля
27.09.2022
Момотаро, або хлопчик _Персик-це
Яна
21.09.2022
Яким у міфі змальовано образ митця Пігмаліон?
Ученик
30.05.2022
Кращий сайт з Зарубіжної ❤ спасибі вам
анонім
17.05.2022
586уощунзн,
НЛО+
Аліса
24.04.2022
Чому тільки до 239 мені треба до 274 або до 280 пж зробіть обнавку
Христіна
14.04.2022
Топ,
Спасибо помогите
Топ
19.03.2022
Дайте вивести на странице 238-239
диана
14.03.2022
галимый сайт
Вадим Тринка
22.02.2022
А, чому немає 3 запитання на ст.198
Вадим Тринка
22.02.2022
А чому на ст198 немає запитання?
Наталья
21.02.2022
Можете дати відповідь на ст143 робота с текстом розділів третього пьятого
Копірайт © 2018 – 2023 Дайте Хліба Inc. Всі права захищені.