OneGDZ » 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік
Обкладинка ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас

27.04.2019

Японська народна казка (Сторінка 39 - 46)

Момотаро, або Хлопчик-Персик

Питання “Робота з текстом” (Сторінка 44)

1. Поділіть текст на частини, назвіть кожну з них.

Частина перша “Сюрприз у персику”, від початку, включно до моменту коли дід і баба дають хлопчику ім’я;
Частина друга “Зростання та вихід героя”, до моменту коли Момотаро прощається з дідом та бабою;
Частина третя “Далека дорога та нові друзі”, від зустрічі з собакою,включно до речення “Нарешті дісталися вони вчотирьох до Острова Чудовиськ”.
Частина четверта “Найсміливіший у Японії”, від зустрічі з вартовим біля брами та до кінця казки.

 

2. Перекажіть текст казки по частинах і повністю (усна робота).

 

3. Як змінюється Момотаро з часу свого народження? Що допомагає йому в цій зміні?

З часу свого народження Момотаро стає все вищим, сильнішим, гарнішим. Допомагає йому в цьому рис - поширена, але все одно цінна для Японії їжа, яку японці дуже шанують. Автор так і передає цінність рису: Момотаро народився невисоким і незграбним (опецькуватим), а завдяки рису виріс і “став дуже гарним юнаком”.

 

4. Який подвиг здійснив герой?

Момотаро звільнив людей від зла, коли героїчно переміг чудовиськ.

 

5. У чому полягає секрет його сили?

Секрет його сили полягає в єдності Момотаро з природою: разом зі своїми слугами-тваринами, вони діють злагоджено, що дозволяє їм отримати швидку перемогу над злом.

 

6. Розкрийте стосунки людини і природи в казці “Момотаро, або Хлопчик-Персик”.

У цій казці людина й природа знаходяться в єдності та рівності. Дід і баба хотіли дитину і природа (зокрема річка, як її прояв), дала її у вигляді персика, з якого вистрибнув хлопчик. Тварини, яких зустрічає Момотаро спілкуються з ним на рівні, однією мовою, вони вільні вибирати підкорятися йому, чи ні. Слугами героя вони стають лише тому, що він дає їм те чого вони просять.

 

7. Поясніть назву казки. Як назва пов’язана з традиціями японців?

Назва казки може бути як просто “Момотаро”, так і просто “Хлопчик-Персик”, тому що значення у цих назв буде одне. Український переклад має саме таку назву для кращого розуміння. Згідно з японськими традиціями шанування та любові до природи, в даному випадку персик і людина це одне ціле, нероздільне. Саме тому хлопчик отримав таке ім’я і саме тому так називається казка.

 

Питання по ілюстрації: Роздивіться уважно ілюстрації О. Михайлової-Родіної до казки “Момотаро, або Хлопчик-Персик”. Які епізоди казки на них відображені? 

На першій ілюстрації (Сторінка 43), зображена зустріч Момотаро з фазаном (“У передгір’ї зустрівся їм фазан”);

На другій ілюстрації (Сторінка 44) відображена зустріч героїв з мавпою в горах (“Коли Момотаро з двома слугами опинився далеко в горах, трапилася їм по дорозі мавпа”).

Порівняльне питання (Сторінка 45)

Пригадайте українські казки, у яких герой зустрічає різних звірів і птахів, що допомагають йому. Порівняйте одну з них з японською казкою “Момотаро, або Хлопчик-Персик”.

Тут на думку спадає казка “Івасик-телесик”, яка дещо відрізняється від японської, але схожі елементи є: наприклад головний герой там теж народжується у діда з бабою від природи, а саме шматочка деревини. Пізніше, Телесик теж виростає гарним хлопчиком і допомагає дідові з бабою (ловить рибу).  Пізніше, його людським голосом кличе змія, яка згодом ще й замовляє у коваля новий голос, щоб Телесик сплутав його з материним. Одна із змій у казці носить людське ім’я (Оленка). Після того як Телесик перехитрив їх і став тікати, він звертався за допомогою до гусей, поки одне, останнє гусеня не погодилося його підібрати. І в кінці, коли хлопчик повертаються додому, дід з бабою хочуть зарубати гусеня, але Івасик-телесик відмовляє їх від цього, вказуючи на мораль і тезу про єдинство людини з природою. 

Творче завдання

Доведіть, що казка “Момотаро, або Хлопчик-Персик” відображає національні особливості японської культури. Знайдіть засоби створення національного колориту. Заповніть таблицю в зошиті.

 

Засоби створення національного колориту в казці “Момотаро, або Хлопчик-Персик”

Приклади з тексту

Відображення географічного положення країни.


Японія гірська країна і розташована на багатьох островах. Цей факт, має місце і в народних казках. 

“...дід пішов збирати хмиз у гори..”;

“ - Я вирушаю підкоряти Острів Чудовиськ”;

“У передгір’ї зустрівся їм фазан”;

“Коли Момотаро з двома слугами опинився далеко в горах…”.

Відображення уявлень японців про давній зв’язок людини та природи.


Людина і природа у Японії є одним цілим, навіки зв’язаним і доповнюючим одне одного. Рослинний і тваринний світи стоять на одному рівні з людиною.

“... і з персика вистрибнув опецькуватий хлопчик”;

“На околиці села Момотаро зупинив собака й запитав:..”;

“У передгір’ї зустрівся їм фазан.

Момотаро, дай і мені просяного коржа, - попросив він”.




Назви предметів вжитку

“...з’їсть одну чашку рису - стає вищим, з’їсть другу - стає ще вищим”;

“-...Спечіть мені будь ласка, найбільших в Японії просяних коржів”

Імена персонажів

“Дід і баба назвали хлопчика Момотаро, тобто Хлопчик-Персик”.

Мова

“...Момотаро, тобто Хлопчик-Персик”.

Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик

Питання “Робота з текстом” (Сторінка 46)

1. Знайдіть в інтернеті або в бібліотеці казку про Іссумбосі. Прочитайте. Поділіть її на частини, назвіть їх.

Казку можна прочитати тут
Частина перша “Хлопчик, що не зростав”;
Частина друга “Подорож до столиці”;
Частина третя “Столиця і служба”;
Частина четверта “Герой, що виріс”.

 

2. Перекажіть текст по частинах і повністю.

Частина перша “Хлопчик, що не зростав”:

У чоловіка і жінки не було дитини і вони просили богів послати їм хоча б малесенького хлопчика. І одного дня такий у них з’явився. Його назвали Іссумбосі (Хлопчик-Мізинчик). Батьки сподівались що він виросте, проте цього на жаль не ставалось.
Частина друга “Подорож до столиці”:
Якось Іссумбосі вирішив що пора йому вибиватися в люди і почав просити батьків відпустити його до столиці. Вони не зразу, але відпустили його і хлопчик озброївшись голкою замість меча, відправився річкою у дерев’яній чашці до столиці. 

Частина третя “Столиця і служба”: 

У столиці Іссумбосі знайшов великий дім к який захотів влаштуватися на службу. Вельможі, який відчинив йому двері хлопчик відразу сподобався, також він припав до душі й іншим мешканцям дому. А особливо дочці того вельможі.

Частина четверта “Герой, що виріс”:

Одного разу головний герой супроводжував дочку вельможі до храму. Вона боялася щоб на хлопчика не наступили, тому посадила його за пояс свого кімоно. По дорозі назад, на них напали два чудовиська в людській подобі, але з іклами та рогами. Іссумбосі хоробро переміг їх обох - одного проштрикав голкою з середини живота, а другому виколов око. Коли чудовиська втекли, герої помітили на землі скарб чудовиськ - маленький чарівний молоток. За допомогою цього молотка дівчина зуміла перетворити маленького Іссумбосі на великого красивого юнака. Незабаром, вони оженилися, а Іссумбосі перевіз своїх батьків жити до столиці.

 

3. Чому образ Іссумбосі вважають героїчним? Доведіть.

Його образ вважається героїчним, тому що традиційно в чарівних казках герой долає нелегкий шлях повний випробувань, і обов’язково перемагає. Крім цього, Іссумбосі долає цей шлях будучи малесеньким, здавалося б безпомічним хлопчиком. Проте його кмітливість, розум та хоробрість допомагають йому пройти усі випробування і отримати винагороду.

 

4. У чому полягає секрет його сили? 

Секрет сили Іссумбосі в тому, що він сміливий (“Іссумбосі вискочив з-за пояса дівчини і замахнувся мечем-голкою”), розумний,  а ще досить спритно вміє використовувати свої мініатюрні розміри (“Хлопчик був маленький, тож міг вільно бігати в животі чудовиська і колоти його мечем”). 

 

5. Розкрийте особливості чарівної казки, аналізуючи казку “Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик”.

Казка про Іссмубосі є героїко-фантастичною: у ній присутній традиційний для цього роду казок шлях героя крізь випробування, чудовиська, магія та магічні предмети (чарівний молоток, який перетворив його на красивого юнака). Головний герой відправляється у подорож, зустрічає різних персонажів і в кінці отримує винагороду, любов і загальне визнання, що також є традиційною основою чарівних казок.

 

6. Як перетворюється та яку винагороду отримує герой?

Головного героя за допомогою чарівного молотка, перетворює дівчина яка його любить - дочка вельможі. Вона махає цим молотком і наказує хлопчику стати великим. Це побажання здійснюється. Іссумбосі отримує в винагороду нову велич і красу, а також життя у столиці разом з новою дружиною - тією самою дочкою вельможі. 

 

Творче завдання 

Доведіть, що казка “Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик” відображає національні особливості японської культури”. Визначте засоби створення національного колориту. Заповніть таблицю в зошиті.

 

Засоби створення національного колориту в казці “Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик”

Приклади з тексту

Відображення життя в давній столиці Японії.
В давній столиці Японії, життя відображається метушливим, наповненим людьми і транспортом. Через великі будинки і заможних людей підкреслюється також велич і багатство столиці.

“Через кілька днів добрався він до столиці, переповненої людьми, каретами і кіньми”;

“Невдовзі його увагу привернув величезний будинок”;

“...на порозі з’явився ошатно вдягнений вельможа”.

Відображення уявлень японців про служіння - працю. 


У давній Японії служба була справою честі. Люди віддано служили тим, хто їх брав на службу. “Людина, яка служить” - називалась самурай. Цим же словом називали воїна давньої Японії. 

“– Мене звати Іссумбосі. Я хотів би стати вашим слугою,– мовив хлопчик”;
“– Гаразд, я беру тебе на службу”;

“Іссумбосі був працьовитий і кмітливий, а тому в домі всі його любили”.

Назви предметів вжитку.

“...поплив униз за водою у чайній чашці, веслуючи хасі”;

“Іссумбосі вибрався на гета і затупцяв ногами”;

“...і посадила його за пояс свого кімоно”.

Імена персонажів

“Батько й мати назвали сина Іссумбосі, тобто Хлопчик-Мізинчик”.

Мова

“...веслуючи хасі” (хасі - дерев’яна паличка для їжі);

“...вибрався на гета” (гета - дерев’яне взуття на високих підставках);

“... за пояс свого кімоно” (кімоно - японський національний одяг)

Питання “Перевірте себе” (Сторінка 47)

1. Які уявлення й вірування відтворено в японських казках?

В японських казках відтворено уявлення про єдинство людини з природою - рослини, тварини і людина навіки є одним цілим і доповнюючим одне одного. Відтворено вірування про те, що природа дає людині те, чого вона бажає, а людина з вдячністю і шаною відноситься до цього і зберігає своє ставлення до природи як свого продовження. 

 

2. Якими є традиційні герої японських казок?

Традиційні герої японських казок наділяються особливою силою та мужністю, віддана служба для них є справою честі. Ці герої сміливо вступають у боротьбу з ворогами для захисту себе, свого господаря, його чи свого дому, а також усього народу. Символом його воїнської сили і честі - є меч.

 

3. Охарактеризуйте образ свого улюбленого японського героя.

З прочитаних мною казок, мені найбільше сподобався Момотаро. Сподобався його образ вільного героя, який йде перемагати велике зло, на шляху знаходить вірних слуг і разом з ними перемагає усіх. Він найсміливіший герой Японії, як називає він себе сам, як визнають дід та баба і мабуть уся Японія теж. Момотаро народився з чудового смачного фрукта - персика, який є шанованою у Японії рослиною.

 

4. Що нового й корисного ви дізналися про Японію та її культуру?

Я дізнався(лась) про красиві й витончені культурні традиції і звичаї Японії, які зберігаються тисячоліттями. Серед них - любов до природи яка існує дотепер, незважаючи на високий розвиток сучасної Японії. У такій, здавалось, невеликій країні, де скрізь хмарочоси, сучасні дороги, хороші автомобілі - досі зберігається краса гір, квітів, річок. Цікавим для мене стало і те, що у Японії існувала культура служби і слово “самурай”, яке завжди асоціювалось лише з воїном, виявилось набагато ширшим поняттям - “людини, яка служить”. Любов і повага до праці, теж досі збереглись у Японії. Це видно по тих наукових та технічних досягненнях, які вона зараз має, по якості японських речей, зокрема автомобілів.

Додати коментар
Коментарі на сайті проходять перемодерацію перед публікацією. Це зроблено для запобігання використанню ненормативної лексики та порушень правил спільноти. Дотримуйтесь поваги у спілкуванні. Дякуємо за розуміння!
Коментарі (679)
Аня
12.05.2020
Xore,
Так але не всі, наприклад мені потрібно ст. 212 та 220
Daniel_228
12.05.2020
Спасибо большое
Zaw
11.05.2020
Це не ГДЗ це ТОП а я ????
нікуся
11.05.2020
Мария,
напиши в гуглі зар.літ. гдз.І все
Альбіна
11.05.2020
Спасибо вам. Есть где много но можно скоротить????
marisa
11.05.2020
Почему нету ответов на сторинку
250 ????.
Мася
11.05.2020
дякую ви мені дуже допомогли!
(ツ)
10.05.2020
Согласен брателло Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
( ͡°_ ͡°)
10.05.2020
А покороче можно??? -___-. ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯.
(⌐■-■)
?????????
Даниил
10.05.2020
Спаибо очень помогли
Мария
10.05.2020
Привіт ДЕ ГДЗ
OneGDZ
10.05.2020
ВІКА, ці відповіді уже є на 15 сторінці
ВІКА
10.05.2020
З робіть ще відповіді до "АЛІСА В КРАЇНІ ДИВ"
OneGDZ
09.05.2020
Василина,
Написані, шукайте
OneGDZ
09.05.2020
выавапр,
Тому що їх всього 260 у підручнику
OneGDZ
09.05.2020
ольга,
Гейкльберрі Фін, Том Сойєр, Принц і Жебрак.
Даниїл Берладин
09.05.2020
Зробіть скорочено все будь ласка???????
Анастасия
09.05.2020
Это не ГДЗ !!!! Что это такое это фигня
Соня
08.05.2020
Дуже дякую??????
Кароліна
08.05.2020
Всем советую посмотреть видео Светы Соллар!!!Оеа очень круто снимает и очень круто рассказывает истории
© OneGDZ, 2018-2025. Усі права захищено. Контент належить OneGDZ, окрім матеріалів, що є власністю третіх осіб. Використання лише з посиланням на джерело.