1. Виразно прочитайте загадки.
2. Які предмети або явища стали об’єктами для створення загадок?
Об’єктами для створення загадок став навколишній світ людини - явища природи (зміни в погоді, зміни пір року, сезонні явища), тварини та комахи, різні побутові предмети (годинник, замок і т.д.).
3. Назвіть художні прийоми створення ефекту загадковості (порівняння, протиставлення, опис предмета (явища) через його ознаки, запитання-звернення та ін.).
Об’єкт відгадування порівнюється з чимось схожим за характеристиками і відразу протиставляється порівнянню, наприклад “іде, але з місця не зрушить”, або ж “йде, та ніг не має”, тому нам доводиться думати над тим, що може йти без ніг (годинник, час). Також ефект загадковості можна утворити називаючи різні, але водночас спільні ознаки одного предмету - “у дощ вона мокра, у сніг вона біла, у мороз вона льодяна” (вода).
Виразно прочитайте англійську загадку в оригіналі й перекладі. Чи вдалося перекладачеві відтворити зміст і форму загадки?
В загадці йдеться про хмаринки на небі, яких ганяє вітер. І в оригіналі і перекладі хмаринки порівнюються з білими овечками, що пасуться на синьому лузі (white sheep - білі овечки; blue hill - синьому лузі). Пояснюється залежність поведінки “овечок” від поведінки вітру (when the wind stops - лиш вітер затихне; when the wind blows - а вітер здійметься), і закінчується питанням “where do you go? - куди так мчите ви?”. Тому, я вважаю, так, перекладачеві вдалося відтворити зміст і форму загадки.
Порівняйте німецьку, польську й українську загадки. Що спільного в їхній побудові? Як ознаки предмета підкреслено в основній частині загадки?
В побудові цих загадок спільне перелічення ознак загадуваного об’єкта, самі ознаки теж спільні. В основній частині загадки ці ознаки підкреслено певним протиставленням, мовляв, “без голови, але в капелюсі”, або “капелюх на нозі, а не на вухах”, “має лише одну ногу, та без черевика”. І звичайно, в них спільна відгадка - це гриб.
1. Чому в різних народів існують подібні загадки? Поясніть.
Якими б різними не були народи, їх культура та звичаї, пори року, явища природи, погоди, побутові предмети, рослини, тварини та комахи можуть бути або повністю однаковими, або дуже схожими. Як у вищезгаданій загадці - гриб у кожного народу має капелюх та одну ногу, або ж хмаринки, яких вітер може ганяти по небу в будь-якому куточку світу.
2. Чому казкових героїв нерідко випробовують загадками? Наведіть приклади з прочитаних творів. Намалюйте відповіді до них.
Казкових героїв випробовують загадками для того, щоб показати те, наскільки вони достойні називатись героями, щоб дати їм можливість проявити свою кмітливість, винахідливість та розум. В одній з таких українських казок (“Як пастух загадував загадки царівні”), дуже розумна царівна чекала нареченого, який зміг би загадати таку загадку, яку вона не зможе відгадати. І коли такий з’явився, у царя не було вибору, як віддати її за нього заміж.
Складіть самостійно 2-3 загадки.
Не кінь - та везе, не бик - та з рогами, не віз - але колеса має. (Велосипед).
Не мед, але солодке, не меч, але ранить. Легке як повітря, але взяти не можна. (Слово).
Багато знає, але нічого не говорить. Не захочеш - не поділиться, не відкриєш - запилиться. (Книга).