OneGDZ » 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік
Обкладинка ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас

27.04.2019

Оскар Уайльд

Хлопчик-зірка

Питання “Робота з текстом” (Сторінка 115)

1. Знайдіть у тексті епізоди, де з’являється словосполучення черстве (тверде) серце (англ. hard heart). Яких персонажів воно стосується?

Вперше таке словосполучення зустрічається від Дроворуба, який підібрав маленького Хлопчика-Зірку і приніс додому. Він говорить так про свою дружину, яка не може прийняти дитину в дім. “- Чому ти не зачиниш двері? У будинку вітер, і мені холодно”. - Хіба в будинку де є черстве серце, немає холодного вітру? - запитав він.”

 

2. Хто з персонажів відзначається “м’якістю” серця? Які вчинки свідчать про це?

“М’якістю” серця відзначається Дроворуб, який не зміг залишити дитину посеред холодного зимового лісу, назвав такий вчинок великим злом, і, незважаючи на те, що сам бідний і має багато дітей, вирішив забрати його додому. 

 

3. Розкажіть про вчинки героя (до зустрічі з матір’ю) і висловте своє ставлення до них.

Хлопчик-Зірка хоч і ріс дуже красивим, проте вчинки його були поганими. Він зневажав інших дітей, називав їх своїми слугами, знущався над тваринами, а до нужденних та злиденних (калік, сліпих, жебраків), він не мав ніякого співчуття - проганяв їх з села закидуючи камінням. Такі вчинки я вважаю огидними і поганими. 

 

4. Якими словами зверталися названі батьки та священник до Хлопчика-Зірки?

Названі батьки зверталися до Хлопчика-Зірки з такими словами: “Ми не ставилися до тебе так, як ти ставишся до тих, кого покинули та в кого немає того, хто б допомагав їм. Чому ти такий жорстокий до всіх, хто потребує співчуття?”. А священник в свою чергу теж намагався достукатися до совісті хлопчика: “Кожна комаха рідна тобі, не шкодь їй. Дикі птахи мають свободу. Не лови їх заради власного задоволення. Бог створив сліпими черв’яка і крота, і кожен з них має своє призначення. Хто ти такий, щоб нести біль у світ Божий? Навіть худоба в полі прославляє Його”. 

 

5. Чи послухався герой названих батьків та священника? Як ви думаєте, про яку рису його характеру це свідчить? 

Ні, Хлопчик-Зірка не слухався ні батьків, ні священника. Я думаю, це свідчить про таку рису характеру як нарцисизм, тобто високомірність, гордовитість, самозакоханість. 

 

6. Як Хлопчик-Зірка впливав на своїх товаришів? Чи не “затверділи” їхні серця? Доведіть свою думку цитатами з тексту.

Хлопчик-Зірка дуже погано впливав на своїх товаришів. Він був красивим, гарно танцював, грав на дудці, був хорошим бігуном і, дивлячись на це, його товариші в усьому йшли за ним, виконували усе що він просив. Цитата: “І коли він гострою тростинкою виколов очі кротові, товариші сміялися, і коли кидав камінням у прокаженого - теж сміялися. у всьому він направляв їх, і в них також затверділи серця, як і в нього”.

 

7. Чому змінилася зовнішність Хлопчика-Зірки? Знайдіть у тексті епізод, коли це відбувається. Опишіть його вигляд. 

Я думаю, його зовнішність зміналася тому, що він був гидким всередині, а після найбільш огидного вчинку - це стало видно усім, в тому числі і йому. Це відбувається після епізоду з жебрачкою, яка представилась його матір’ю, а той в свою чергу обсміяв та прогнав її. “Тоді жінка підвелася та пішла у ліс, гірко плачучи, і коли Хлопчик-Зірка побачив, що вона пішла, то зрадів і побіг назад гратися зі своїми товаришами.

Але коли товариші побачили, що він іде, то відразу почали дражнити його й промовляли: 

Ти такий гидкий, як жаба, і бридкий, як гадюка. Забирайся звідси, бо ми не стерпимо, якщо ти будеш гратися з нами…

… Отож він пішов до колодязя та подивився в нього. І що ж?! Його обличчя було, як у жаби, а тіло було в лусці, як у гадюки”.

 

8. Розкажіть про те, хто та як поставився до Хлопчика-Зірки, який дуже змінився. Поясніть. 

Першими хто помітив його таким, були його товариші, які його прогнали. Після, його помітила маленька донька дроворуба, яка намагалася втішити героя, сказала, що не буде з нього глузувати. Вона віднеслась до нього так, бо була ще геть маленькою, і її серце не “затверділо”. Коли ж хлопчик пішов шукати свою матір, по дорозі він зустрічав тварин, яким він нашкодив - Крота, якому виколов очі, Коноплянку, якій підрізав крила, Білочку, якій вбив матір. Тварини не звертали ніякої уваги на його зовнішність, вони лише відповіли, що не можуть допомогти, бо той їм нашкодив. Під час своїх подальших подорожей - Хлопчик-Зірка бував у селах, де над ним насміхалися, діти жбурляли в нього камінням, а дорослі гнали геть. З тексту: “Три роки він ходив світом, і ніхто не поставився до нього добре й не пожалів його. Це  був такий світ, який він створив у дні своєї великої гордості.” Світ став відноситись до хлопчика так, як той сам би відносився до себе. 

 

9. Знайдіть у тексті епізод усвідомлення героєм свого гріха. Виразно прочитайте цей уривок. Яке важливе рішення прийняв Хлопчик-Зірка?

- Ні, я був жорстоким до своєї матері. За це зло я буду покараний. Я повинен піти звідси й обійти весь світ, аж поки не знайду її, та вимолю в неї пробачення.” Як ми бачимо, герой прийняв рішення віднайти свою матір і просити в неї пробачення за свій вчинок. 

 

10. Чому Хлопчик-Зірка не виконав повністю завдання Чаклуна?

Хлопчик-Зірка не виконав ці завдання, тому що кожну монету, за якою його посилав Чаклун - він віддавав благаючому прокаженому жебраку. За це герой кожного разу був побитий та відправлений до темниці.

 

11. У який момент врода знову повернулася до Хлопчика-Зірки? Розкажіть про це перетворення. 

Врода повернулася до нього після того, як він віддав останню червону монету жебракові. Як тільки він це зробив, міська варта вклонилася йому, зі словами “Який красивий наш володар!”, а інші міщани йшли за ним і також восхваляли його вроду. Хлопчик-Зірка думав, що ті глузують над ним і не звертав уваги, аж поки в ньому не признали сина короля. Тоді один з висопосадовців виставив свій щит перед героєм, і той побачив у ньому що став таким, як і раніше. 

 

12. У який момент казки згадується гранатове дерево (англ. pomegranate tree)? Як на вашу думку, це пов’язано із задумом усієї збірки “Гранатовий будиночок”?

Гранатове дерево згадується в цій казці після того як Чаклун купив собі Хлопчика-Зірку як раба. “Вони минули багато вулиць і дісталися до маленьких дверей у стіні за гранатовим деревом”. Це пов’язано із задумом збірки “Гранатовий будиночок” таким чином: гранат в Ірландії, є традиційним християнським символом, який символізує страждання, відродження й воскресіння. У кожній казці збірки розповідається про різні події пов’язані з стражданням та духовним відродженням героїв. А сам символ (гранат, гранатове дерево), - з’являється у час найбільшого напруження для персонажів, моменти випробувань, і водночас ніби вказує шлях до відродження. Це і сталося в казці “Хлопчик-Зірка”, бо саме після випробування рабством у Чаклуна, герой зміг “відродитися” - повернув свою зовнішність і при цьому став іншою людиною. З тексту: “Його краса повернулася до нього, він побачив у своїх очах щось, чого раніше там не було”.

 

Визначте традиції народної казки у творі О. Уайльда. Заповніть (усно або письмово) у зошиті відповідну таблицю. 

Ознаки народної казки

Приклади з тексту

Чарівне походження героя

“.. З небес упала дуже яскрава й красива зірка… Він закричав своєму товаришеві що знайшов скарб, який упав з неба... Проте там було не золото, і не срібло, і не будь-які інші коштовності, а спала маленька дитина”.

Предмети, що засвідчують винятковість героя казки

“...- Чи був у нього на шиї бурштиновий ланцюжок? Чи був він загорнутий у золотий плащ, гаптований зірками? - Твоя правда, - відповів Дроворуб… І він витяг плащ і бурштиновий ланцюжок зі скрині й показав їх жінці”.

Тварини, які вміють розмовляти

“...Він спитав Крота: 

- Ти живеш під землею. Скажи мені, чи там моя мама?

І Кріт відповів: 

- Ти осліпив мене. Як я можу знати?”

Також можна знайти приклади розмов тварин на початку твору, такі самі розмови героя з Коноплянкою, Білочкою та Зайцем. 

Тварини, які допомагають героєві

“- Я шукаю монету з білого золота, але ніде не можу її знайти…

 - Ходімо зі мною, - сказав Заєць, я приведу тебе до неї, бо знаю, де її заховали й для чого”.

Використання числа 3 (три) у викладі подій (в тому числі трикратні повтори)

“- У лісі, який недалеко біля воріт цього міста, є три золотих монети. Одна - з білого, друга - з жовтого, а третя - з червоного золота.”

Кожну монету герой віддав прокаженому, тобто тричі зробив хороший вчинок. 

“ - Я тричі пожалів тебе, попроси мою матір заговорити до мене один раз”.

Імена персонажів (чи мають вони конкретні імена?)

Персонажі не мають конкретних імен. Тварини названі напряму (Вовк, Заєць, Кріт, Коноплянка, Білочка), а люди професіями, або особливими ознаками (Дроворуб, Чаклун, Король, Королева, Хлопчик-Зірка). 

Випробування героя (які?)

“...Коли хлопчик проходив селами, діти знущалися з нього та жбурляли в нього каміння..; Тоді він кликав її та біг за нею, доки гострим камінням на дорогах не поранив ноги, і з ран почала сочитися кров…; ...де б хлопчик не ступав, гострі колючки та шипи з’являлися з-під землі й кололи його..; Тоді Чаклун побив його й поставив перед ним порожню тарілку й наказав: - Їж!...;

Щаслива кінцівка

“Вони обняли й поцілували його, привели в палац, прибрали в чистий одяг, одягли корону на голову, а в руку дали скіпетр, і він став володарем усього міста над річкою. Він керував справедливо й милосердно,… і всюди тоді панували мир і достаток”.

 

Знайдіть ознаки, які відрізняють літературну казку О. Уайльда від народної. Заповніть (усно або письмово) у зошиті відповідну таблицю.

Ознаки літературної казки О. Уайльда

Приклади з тексту

Зв’язок із тогочасною дійсністю (згадка про уряд, суспільну несправедливість тощо)

“- Еге-ге! - прогарчав Вовк, шкутильгаючи через зарослі підібгавши хвоста. - Це просто жахлива погода. Чому уряд за цим не слідкує?”;

“...- Твоя правда, - відповів його товариш, - комусь дається багато, а іншим - мало. Несправедливість розділила світ, і ніщо не поділене повністю, крім горя.”

Авторські оцінки

“Проте його краса обернулася злом для нього, бо він ріс гордим, жорстоким, та егоїстичним.”;

“У всьому він направляв їх, і в них також затверділи серця, як і в нього.”;

“Це був такий світ, який він створив у дні своєї великої гордості.”.

Персонажі, яких не могло бути в народній казці

“...Часто його запрошував до себе старий священник і намагався навчити любові до всього живого, говорячи:..

Заглиблення у внутрішній світ героя (показ чого?)

“Хлопчик-Зірка подивився туди. Його обличчя було таким, як і раніше. Його краса повернулася до нього, він побачив у своїх очах щось, чого там раніше не було.”

Показ внутрішньої зміни героя, його моральний ріст. 

Авторське доповнення кінцівки казки (після щасливого завершення історії про Хлопчика-Зірку)

“Але правив він недовго, бо надто великими були його страждання, і через три роки він помер. А той, хто прийшов після нього, правив жорстоко.”



Для обговорення

У яких значеннях використано слово зірка у творі? Поясніть його назву. 

Слово “зірка” у творі використано у двох значеннях. Перше - в значенні імені. Хлопчик-Зірка вперше зустрічається у творі коли дроворуби в лісі помічають що “з небес упала дуже яскрава й красива зірка” (ст 102), і на місці її падіння знаходять героя. Тобто частково, він названий в честь свого цікавого походження. Другим значенням цього слова, користуються і сьогодні, коли йдеться про знамениту, успішну, артистичну людину (зірка кіно, зірка естради). Це значення також підходить до головного героя, тому що “він був вродливим, хорошим бігуном, міг танцювати, грати на дудці й складати гарні мелодії.” (ст 105).

 

Прочитайте опис зимової природи в оригіналі (якщо ви володієте англійською) і в різних перекладах. Знайдіть відмінності в перекладах. Поясніть їх. Хто з перекладачів, на вашу думку, найбільш точно відтворив текст оригіналу?

Once upon a time - одного разу, якось. У двох перших прикладах вжито “Якось”, а в останньому “Давним давно”, що є неточним перекладом. 

Making the way - прокладати шлях. Найточніший переклад лише в третьому прикладі, проте в інших теж цілком допустимий і ця неточність не впливає на зміст.

A night of bitter cold - люто холодна ніч. В першому і третьому прикладі говориться про “морозну ніч”, хоча в оригіналі слова “мороз” поки що немає. Непоганий переклад в другому прикладі, проте на зміст це також впливає мало.

Mountain-Torrent - гірський потічок. У перших двох прикладах перекладено як “Гірський Водоспад”, і обидва слова з великої літери. В останньому “гірська річка”, що на мою думку є більш точним перекладом. Проте з подальшого контексту зрозуміло, що “she was handing motionless in air” (зависла в повітрі), що теж можна порівняти з водоспадом. 

Ice-King had kiss her - Льодовий Король поцілував її. А щодо цієї фрази, то найкращий переклад знаходиться в третьому прикладі - “бо її поцілував Льодяний Король”. У перших двох Ice-King перекладено як “Крижана Королева” і “Цариця-Крига”, що є неправильним, бо слово “King” стосується лише чоловічого роду. 

Незважаючи на відмінності, кожен переклад достатньо добре передає зміст того, що відбувається. Але на мою думку, найточніший переклад від Марини Зуєнко (останній приклад).

Додати коментар
Коментарі (682)
Name
10.12.2020
Где 120 ст 121?
Аліна
09.12.2020
Аліна,
Тупіци просто тупіци ??????????????????????
Аліна
09.12.2020
Туто все правильна тупіци уменя 12 з етава ?
Ангел
09.12.2020
Почему только 1 задание
Ніка
09.12.2020
А де розділ "Природа і людина "????? ??
LEO MECI
09.12.2020
DRTETDFGRNKJM
Софія
08.12.2020
Ви тупі де відповіді на сторінках 119-120. Я .тупо не знайшла то капец
ANGEL
07.12.2020
Щоло,
Упсс aaaaaa
ДИМА
06.12.2020
Привет Кобеков ну ты же не 5 класс
ДИМА
06.12.2020
Кобяков,
Привіт
Поліна
03.12.2020
Мені дже подобається
Ай Эм Лох
01.12.2020
ВаШ УчІтЕлЬ,
Правда ? ._. Я не знала
Христинка
01.12.2020
Ну такі собі відповіді ? неочень ну як вже є
Евгений
30.11.2020
Ффффууууу я пошутила кллаааасс
катя
30.11.2020
где решения ето гдз или нет
АНАСТАСІЯ
30.11.2020
Якщо, робите ГДЗ то робіть всі вправи .Чому не має 129 сторінки?Без потрібно?
ВаШ УчІтЕлЬ
29.11.2020
Тут все не правильна на сторінці 118-119 ісправте пожалуйста а то патом плахіе аценкі
Діма
26.11.2020
???????????????
ANGEL
26.11.2020
капець. Я не можу знайти с. 848. Ужас повний, ане ГДЗ
Аноним
25.11.2020
Где стр 115?? Тупо как то
Копірайт © 2018 – 2024 Дайте Хліба Inc. Всі права захищені.