OneGDZ » 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік
Обкладинка ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас

27.04.2019

Ганс Крістіан Андерсен 

Непохитний олов’яний солдатик (Сторінка 91-96)

Питання “Робота з текстом” (Сторінка 95)

1. Які пригоди трапилися з олов’яним солдатиком? Розкажіть про ці події послідовно. 

Зранку, на наступний день після того як солдатик познайомився зі своїм новим домом, солдатика викинуло з відчиненого вікна тетього поверху. Згодом почалась злива, його внизу знайшли хлопчики і пустили плавати в паперовому човнику, на якому він поплив вниз рівчаком. Коли човник зупинився від довгим містком, солдатик зустрівся з пацюком, який вимагав у нього паспорт та сплати мита. Човник понесло далі і солдатика разом з човном викинуло у великий канал, наче з водоспаду. Паперовий човник розмок, солдатик почав тонути, але його проковтнула велика риба. 

Цю рибу згодом впіймали і продали, звідти вона потрапила на кухню, де куховарка звільнила солдатика з риб’ячого живота. Йому пощастило, бо це були ті самі люди, та сама кімната з палацом і іграшками. Він знову міг милуватися балериною, допоки один із хлопчиків не кинув бідного солдатика в палаючу піч.

Раптом, протягом з вікна до нього занесло балериною, а оскільки вона була з картону - миттю згоріла. А солдатик розтанув, перетворившись на грудочку олова. 

 

2. Чи випадковим є те, що героєві загрожували дві стихії - вода й вогонь? Що вони можуть означати?

Ні, це не є випадковим, як і не є випадковим що герой був одноногим солдатиком. Цим автор дає зрозуміти, що на долю героя припадають важкі випробування, які він повинен з мужністю і непохитністю пережити, що він і робить.

 

3. Розкажіть про світ іграшок, описаний у казці? Як ви думаєте, чому іграшки в Г. К. Андерсена оживають?

В казці іграшки показані живими істотами, що мають почуття, захоплення і люблять проводити час одне з одним.Вони граються між собою у бали, гості, війну, співають та читають вірші. Оживають вони тому, що автор сам любить іграшки і проводив з ними багато часу в дитинстві, прив’язувався до них як до живих. Його улюбленою грою був ляльковий театр, а завдяки своїй фантазі і мрійливості, вигадані юним Гансом історії як і інтерес до іграшок збереглися протягом усього його життя

 

4. А як зображено світ людей у творі? Доведіть свою думку цитатами. 

Світ людей зображено нудним, простим та небезпечним. Все що стосується світу людей, описано досить скромно і стримано. “Коли настав ранок і поставали діти, олов’яного солдатика поставили коло вікна.” - автор описує це дуже просто - просто настав ранок, просто поставили коло вікна. “Річ у тім, що рибу впіймали, понесли на базар, продали, звідти вона потрапила на кухню, тут куховарка розрізала її великим ножем, схопила двома пальцями солдатика за спину й понесла в кімнату.” - тут те саме - здавалося б, сталося багато подій, але автор спішить розповісти їх якнайшвидше, щоб перейти до цікавішого. Він знову надає більше увагу солдатику, ніж усім буденностям. “Раптом один із хлопчиків схопив солдатика й ні з того ні з сього кинув його просто в палаючу піч; певно, це його підмовив гном з табакерки.” - тут знову, оцінюючи вчинок хлопчика, автор пов’язує його можливі мотиви з світом іграшок. “Раптом двері в кімнату розчинилися. Протяг підхопив балерину, і вона, як метелик, пурхнула в пічку, просто до олов’яного солдатика, запалала яскравим полум’ям - і її не стало.” - Г.К. Андерсон знову простими словами показує наскільки непередбачуваним і цього разу небезпечним може бути світ людей - просто раптово відчинились двері, що призвело до такої трагедії.

 

5. Як і в кожній казці, у цьому творі Г. К. Андерсена триває боротьба добра і зла. Назвіть персонажів, у яких утілено добрі риси, а в яких - злі.

Добрі і мужні риси втілено в самому олов’яному солдатику, а злі в гномі із табакерки, який, за легендами, був створений для того щоб усе псувати. 

 

6. Чи можна однозначно оцінити вчинок хлопчика?

Ні, однозначно його оцінити не можна. Я думаю, що хлопчик любив солдатика, бо коли останній випав з вікна, той побіг його шукати. Але все ж для хлопчика це просто іграшка, можливо він йому набрид, або перестав подобатись через те що на ньому злізла фарба. Нам невідомо, чи знав хлопчик взагалі про те, що солдатик може розтанути у вогні, невідомо також чи жалів він про це пізніше. І хоч особисто мені такий вчинок не подобається, але однозначно як поганий, я його оцінювати я не буду. Скоріше як необачний, або нерозумний. 

 

7. Чому казку названо не просто “Олов’яний солдатик” або “Солдатик і балерина”, а саме “Непохитний олов’яний солдатик”? Знайдіть приклади стійкості й мужності цього персонажа.

Казку названо саме так, тому що слово “непохитний” характеризує одну з важливих рис головного героя - його мужність, хоробрість, стійкість у будь-якій ситуації. Не дивлячись на те, що він був всього з однією ногою, перед нами він постає як приклад вищенаведених рис. Хороший приклад його стійкості і мужності знаходиться зразу при знайомстві з солдатиком - “Але й на своїй одній нозі він стояв рівно й твердо, як решта на своїх двох”. Герой був одноногим, але мав достатньо мужності поводити себе як і інші солдатики. Решта прикладів пов’язані з тим, як солдатик дивиться своїм страхам в обличчя:

“Паперовий кораблик коливався, нахилявся й кружляв так швидко, що олов’яний солдатик аж тремтів, але він залишався непохитним, ніякої зміни в обличчі, дивився прямо перед собою й тримав рушницю в руках”;

 

“...і в вухах його дзвеніло:

- Уперед, спокійно, воїне! Це ж смерть перед тобою!” (герой не панікує, не боїться смерті та готовий її прийняти);

 

“Ох, як темно було в риб’ячому животі!” Там було ще темніше, ніж під містком у рівчаку, і до того ж дуже тісно. Але олов’яний солдатик залишався непохитним і рівно лежав з рушницею в руках.” (солдатик зберігає спокій навіть у безвихідній ситуації);

 

“Він дивився на маленьку балерину, вона - на нього, і він відчув, що тане, але все ще стояв непохитно, з рушницею на плечі.” (не зважаючи на близьку загибель, солдатик думає не про себе, а про того кого любить і зустрічає смерть з гідністю).

 

8. Які найкращі людські якості втілено в образі непохитного олов’яного солдатика?

Крім вищезгаданих стійкості та мужності, в образі солдатика втілено такі людські якості як: почуття гідності; здатність любити та співчувати; скромність.

 

9. Придумайте сюжет власної казки про іграшки або предмети, що є у вас удома. Підготуйте розповідь і малюнки (Самостійна робота).

Творче завдання (всі завдання самостійні).

Роздивіться ілюстрації А. Ломаєва до казки Г.К. Андерсена “Непохитний олов’яний солдатик”. Які риси головного героя увиразнив художник і за допомогою яких засобів?

На першій ілюстрації (ст. 92) солдатика зображно достойно, хоч і досить сумно. Поясню: зліва від солдатика граються діти, вони зображені радісними, вони весело граються і проводять час. Справа - ми бачимо скупчення іграшок і хоч, вони просто стоять, але картинка все одно здається більш оживленою. А солдатик стоїть якось самотньо, наче в центрі, але і якось осторонь. При цьому, хоч на картинці багато деталей, саме солдатик привертає найбільше уваги. 

На другій ілюстрації (ст. 94), зображено як хлопчик кидає солдатика у вогонь. І я впевнений(на), що автор ілюстрації недарма зобразив вогонь прямо перед очима глядача. Такою подачою А. Ломаєв показує нам у наскільки страшних умовах опинився головний герой і все одно, не дивлячись на це, залишається стійким, струнким і тримає свою рушницю рівно біля плеча. На його обличчі не видно ніяких емоцій, ніяких змін, він з мужністю приймає ці обставини. В той час як на досить позитивному задньому плані, ми чітко бачимо емоції на лицях двох хлопчиків. І ні, автор зробив так, не тому що солдатик іграшка і не може мати емоцій. Бо також на задньому плані справа, ми можемо бачити спантеличеність двох ляльок, які теж є іграшками. 

Тож, з даних двох ілюстрацій, можна зробити висновок, що автор увиразнив такі риси солдатика як самотність, відчуженість, але при цьому гідність, стійкість та мужність. 

Питання “Перевірте себе” (Сторінка 96)

1. Які цікаві факти з життя митця вам найбільше запам’яталися?

З життя Ганса Крістіана Андерсена, мені запам’ятались факти про його дитинство, а саме про те, що воно хоч воно було бідним, але наповненим дитячими радощами. Батьки любили його, батько постійно розповідав йому казки, читав твори, а також самостійно робив іграшки, які малий Ганс любив і цінував до кінця життя. У хлопчика була розвинена фантазія і разом з батьком вони влаштовували театри з малюнками та ляльками. 

 

2. Розкажіть про вшанування пам’яті великого казкаря в Данії та у світі.

У Данії, а саме в Копенгагені (столиці), та рідному містечку Оденсе створено музеї письменника. Також в цій країні існує всенародне свято на честь Андерсена, де люди збираються, вшановують пам’ять і прославляють митця у творчості. Також, у цих та багатьох інших містах світу письменнику встановлено пам’ятники. А з 1956 року існує міжнародна Літературна премія імені Г. К. Андерсена, якою нагороджують найкращих дитячих письменників, художників та ілюстраторів. 

 

3. Доведіть, що казки письменника тісно пов’язані з дійсністю (проаналізуйте одну з казок, яку ви прочитали). 

Хорошим прикладом зв’язку з дійсністю, безперечно є казка Г. К. Андерсена “Гидке каченя”. Для розуміння, коротко наведу зміст: у звичайної качки, з великого яйця вилупилось каченя, велике, сіре, незрабне, словом - зовсім не схоже на інших. Інші качки та тварини з господарства, де воно народилось настільки зацькували його, що тому довелось втекти в дикі умови. Цькування продовжувались далі, і незважаючи на присутність у житті каченяти добрих людей - йому все одно було важко рости. Закінчується все тим - що каченя виростає і виявляється зовсім не качкою, а великим красивим лебедем, після чого відразу отримує загальне признання своєї краси та величі. 

Ця казка дуже сильно пов’язана з дійсністю, бо хоч герої в ній качки, кури, коти та інші тварини - ми бачимо цілком людську поведінку. На жаль, люди досі дозволяють собі судити про інших лише по їх вигляду, знущатись і цькувати тих, хто їм просто не подобається. Як у цій казці качка-матір спочатку захищала це дитя, а потім під тиском інших тварин почала цуратись його - так і в житті, люди змінюють думку і поведінку залежно від думки і поведінки оточуючих. Як і курка, яка у своєму житті знає лише кота, бабусю і що потрібно нести яйця - нав’язує каченяті що воно повинно нести яйця або муркотіти - так і люди обмежені певними речами чи обставинами, намагаються донести іншим що їх бажання або мрії - нерозумні. “Гидке каченя” - дуже хороша і повчальна казка і я думаю, усім людям варто час від часу її перечитувати, бо всі ми можемо помилятися. 

 

4. Про які цінності йдеться в казках Г. К. Андерсена?

В казках Г.К. Андерсена йдеться про звичайні, добрі, людські цінності, такі як любов та дружба (“Снігова королева”), любов до живого, природи (“Соловей”), мужність та сила духу (“Непохитний олов’яний солдатик”), прийняття самого себе та інших такими, як є (“Гидке каченя”). 

 

5. До яких роздумів вас спонукала казка, яку ви прочитали?

Кожна казка Г.К. Андерсена спонукає до якихось роздумів, але зараз я хочу розповісти про казку “Соловей”, яка справила на мене особливе враження. Схожі сюжетні моменти ми вже помічали в казці “Пензлик Маляна”, проте в ній все було більш явно: імператор - зло, пензлик - добро. В казці “Соловей”, ми бачимо красу природи і таланту, тих, хто вміє її цінувати (простий народ), і тих, хто ще не навчився, але намагається (імператор і придворні). Соловей виступає втіленням цієї краси і таланту, який залюбки співає для будь-кого, в тому числі і для імператора. Але як вже сказано, імператор ще не навчився цінувати істинну красу таланту Солов’я, тому спочатку намагається привласнити його, а потім заміняє на штучну пташку, яка не змогла повноцінно замітити справжню. 

Читаючи цю казку, я задавав(ла) собі питання: а чому всі персонажі ніби й хороші, але ніяк не можуть зрозуміти одне одного? А потім зрозумів(ла) - тому що персонажі поводять себе як люди в житті. Необов’язково бути злим чи нехорошим, щоб не вміти цінувати те, що і так в тебе є. Так само і не обов’язково бути ідеальним для усіх, щоб подобатися людям. Казка “Соловей”, вчить цінувати красу, природу, талант і головне - свободу. Свободу власного та чужого вибору. 

 

6. Які персонажі Г.К. Андерсена вам найбільше сподобалися? Чому?

Найбільше мені сподобалися олов’яний солдатик, з казки про нього і Герда, з казки “Снігова королева”. Солдатик сподобався мені своєю стійкістю та мужністю, він вистояв усі випробування і мені було його дуже шкода в кінці казки. Я сподіваюсь, що він помирав щасливим від того, що принцеса була поруч з ним в останній момент. 

А Герда сподобалася мені своєю відданістю Каю, вмінням дружити і любити. Не дивлячись на поведінку свого друга, вона все одно не відвернулась від нього і побігла рятувати його з біди, і завдякий їй, врятований був не лише Кай, а й сама Снігова Королева. 

Додати коментар
Коментарі на сайті проходять перемодерацію перед публікацією. Це зроблено для запобігання використанню ненормативної лексики та порушень правил спільноти. Дотримуйтесь поваги у спілкуванні. Дякуємо за розуміння!
Коментарі (679)
2908
22.05.2020
Мне нужно ответы на странице 220 номера 5 и 6!
Сергій
22.05.2020
Відповідь на ст. 231
денис
22.05.2020
Angilina UA,
сама научися
баклан бро
22.05.2020
Дима,
ему ответят сральник или што
баклан бро
22.05.2020
Дима,ему ответят сральник или што?
Angilina UA
21.05.2020
Анастасия, научитесь писать пожалуйста.
Нестор
21.05.2020
домашнє завдання
Анастасия
21.05.2020
Малолетки не материтесь в коментах Ви учетесь ище в 5 класе а я уже сколько слов здесь увидела у меня шок! А так спасибо за ответи!
даун
20.05.2020
дуже чудово
Дима
20.05.2020
Тут автор может сказать я бальник и ему ответят так же только в рифму) (чесно сайт норм а это просто шутка про пацана)
Анонім
20.05.2020
Усе правельно і бистро дякую помогли
Діана
20.05.2020
Очень классно і очень бистро
Максим
20.05.2020
Можете будь ласка добавити відповідь на творче завдання сторінка 251
кукушка
19.05.2020
Кароліна,
так повнистю задоволена.
Misha
19.05.2020
Ето не правильно
Кира
19.05.2020
Артем,
Думай
Там легко!
Галина
19.05.2020
Правила духовності головних гпроїв с
Артем
18.05.2020
Д,поможіть стр237
Элис
18.05.2020
Виктория у меня тоже проблема и я тебе сочувствую!!!
Виктория,
Виктория,
??????????
18.05.2020
НЕ ПОНИМАЮ! НЕТУ НУЖНОГО ЗАДАНИЯ!!!
© OneGDZ, 2018-2025. Усі права захищено. Контент належить OneGDZ, окрім матеріалів, що є власністю третіх осіб. Використання лише з посиланням на джерело.