OneGDZ » 6 клас » ГДЗ Українська мова 6 клас » ГДЗ Українська мова 6 клас Заболотний О.В., Заболотний В.В. 2020 рік (Нова програма)

ГДЗ Українська мова 6 клас Заболотний О.В., Заболотний В.В. 2020 рік (Нова програма)

10.01.2021

§ 7. Активна та пасивна лексика

Вправа 64. 

А. Визначте, які з поданих слів з’явилися в мові давно, проте на сьогодні ми їх майже не вживаємо. А які слова з’явилися порівняно недавно?

Б. Наведіть приклади слів які з’явилися недавно.

В. Зробіть висновок, чим застарілі слова відрізняються від нових.


Престолрогачі - застарілі слова. Шолом - слово виникло давно, але активно вживається і сьогодні. Скайп, банкомат, роумінг - слова що утворилися в останні десятиліття. Застарілі слова відрізняються від нових тим, що практично вийшли із широкого вжитку. 


Вправа 66

Прочитайте речення. Випишіть спочатку архаїзми, а потім - історизми. Значення незрозумілих слів з’ясуйте за словником. 

Архаїзми: лицедій, супостата, спудеї, міщани, купці, дзиґарі;

Історизми: лодій, вої, кольчугах. 


Вправа 67

  1. Доберіть до кожного архаїзму з довідки його синонім, що вживається в сучасній українській мові. Запишіть слова парами та поясніть, у яких стилях мовлення і з якою метою можуть уживатися подані застарілі слова. 

Ректи - говорити, ланіти - щоки, перст - палець, благий - добрий, десниця - рука, вакації - канікули, ратай - орач, піїт - поет, зигзиця - зозуля.

  1. З одним словом (на вибір) складіть і запишіть речення.

Молоді жінки часів Київської Русі натирали ланіти червоними рум’янами. 


Вправа 69

Запишіть слова у дві колонки: 1) архаїзми; 2) історизми. Скористайтеся довідкою.

  1. Корогва, глас, свари, рибар, перст, толмач;

  2. Кошовий, жупан, січовик, половці, ногата.


Вправа 70 

  1. Прочитайте текст. Визначте його тему та основну думку. Чому князя Ярослава назвали Мудрим?

Тема: життя і діяльність князя Ярослава Мудрого. Основна думка: Ярослав Мудрий - талановитий і розумний правитель. Мудрим його назвали саме через його розум і талант до правління. 

  1. Випишіть з тексту історизми та поясніть, з якою метою їх ужито.

Князь, князювати, великокнязівський, престол, Київська Русь, ятваги, ямь, чудь, печенізький, хан, град. Ці слова вжито в тексті наукового стилю як терміни та історичні поняття. 


Вправа 71

  1. Прочитайте слова. Поміркуйте, які з них: а) були неологізмами багато десятиліть тому; б) були неологізмами ще відносно недавно; в) є неологізмами на сьогодні. Поясніть, яких змін і чому зазнає словниковий склад мови в процесі розвитку. 

а) Волейбол, космонавт, ракета, жалюзі, радіо, електрика; б) банкомат, євро, мобільник, комп’ютер, супермаркет, Інтернет, хот-дог; в) Скайп, онлайн, флешка, відеокліп.

Словниковий склад мови постійно змінюється, бо мова розвивається, відповідно змінам у житті суспільства. Неологізми входять до мови разом з новими предметами, поняттями в галузі інформаційних технологій. 

  1. Запишіть виділені слова фонетичною транскрипцією. Визначте в них кількість звуків і букв. 

Жалюзі  [жал`уз`і́]  - 6 букв і 6 звуків; комп’ютер [компйу́те(и)р] - 8 букв і 9 звуків. 


Вправа 72

Хто за одну хвилину зможе дібрати якнайбільше нових слів, які лише нещодавно ввійшли в українську мову?

Скайп, мишка, смайлик, сайт, сингл, гуглити, арт-салон, брифінг, відеокліп, імідж, креативний, мас-медіа, попса, хіт, полтергейст, прайс-лист, бутік, електорат, іміджмейкер, презентація. 


Вправа 73

Ситуація. Уявіть що вам вдалося винайти новий лікарський препарат або створити новий транспортний засіб. Які назви ви дібрали б для своїх винаходів? Поясніть причину появи неологізмів.

Думколіт (транспортний засіб) дозволяє керувати рухом подумки; мріємобіль - засіб пересування в часі; реалістон - препарат, що самостійно виявляє розбалансовану систему в організмі і відновлює баланс; волеміцор - препарат для підсилення сили волі; глуздочист - препарат, що робить судження людини максимально ясними. 

Неологізми з’являються у мові з кожним новим відкриттям або винаходом; активною популяризацією тієї чи іншої іноземної теми серед громадян України; розвитком галузі інформаційних технологій. 

Никтота
03.10.2022
А де ви поділи 62 в піЗду запхали?
Jpeg
03.10.2022
АБОБА,
Чо Риально?
АБОБА
02.10.2022
КТО ХОЧЕТ ЧТОБЫИ ОДИН ПАРЕНЬ МИЛИОНЕР КУПИЛ ВСЕ ШКОЛЫ МИРА ОН ЗА ОЦЕНКИ ДАЕТ ДЕНГИ ПРИКИНТЕ
никто
01.10.2022
Соси хуй,
аааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа
Артём
30.09.2022
Сайт топ
Лутшый
Спасибо очень помогли
Для тебя дау
30.09.2022
Иди нахуй,
Даун а тут переписать надо и подчеркнуть надо даун єто ГДЗ еблан син шлюхи.
Хуйенко
30.09.2022
ктота,
Да это полная хуйня вообще почти нечего нету
ктота
29.09.2022
сайт оч кластный я нашла все что мне было надо
Лол
29.09.2022
брвал хуйня,
Бравл топ
Иди нахуй
29.09.2022
Настя,
Дура блять гдз создано для того чтоб списывать а не самому делать блять
Неизвесный
29.09.2022
Вы пидары поняли сосонки
...
29.09.2022
Бля тут нету просто нихуя!!!😡🤬
бравл 👎🏿
29.09.2022
замкнитесь всё нахрен
брвал хуйня
28.09.2022
я идинственый зашол чисто порофлить в каментах
Хуесос
28.09.2022
Пашол нахуй сайт хуйня
АААААААААААА
28.09.2022
блять идите нахуй все
настя
28.09.2022
неплохое приложения мне нравитця
Лера
28.09.2022
Хюйлуша,
Ето точно
Петя
27.09.2022
Акус придумать что-то случилось я могу сделать для того чтобы аннулировать заказ воспользуйтесь функцией
Хюйлуша
27.09.2022
Настя,
Да пошла ты на хуй
Копірайт © 2018 – 2022 Дайте Хліба Inc. Всі права захищені.