Знання
Виберіть правильну відповідь.
1. Заверште японське прислів’я Сокіл шанує свої крила...
Відповідь: Б (.., а людина ім’я).
2. Автором казок “Соловей”, “Дикі лебеді”, “Снігова королева” є
Відповідь: А (Г. К. Андерсен).
3. Іссумбосі та Момотаро є героями народної казки
Відповідь: Г (японської).
4. Народна казка, яка навчає довіряти не зовнішньому вигляду, а сутності, це
Відповідь: В (“Фарбований шакал”).
5. У літературній казці немає
Відповідь: А (колективного автора).
6. Слова У казці можна сказати про складне простими словами, про те, що важливо для всіх належать
Відповідь: А (О. Уайльду).
Діяльність
7. Установіть відповідність.
1 - Б; 2 - Г; 3 - А; 4 - В.
8. Установіть відповідність.
Назва збірки - Казка
1 - В;
2 - Г;
3 - А;
4 - Б;
9. Установіть відповідність.
Назва твору - Уривок
1 - Б;
2 - Д;
3 - А;
4 -Г.
Цінності
10. Напишіть власне висловлення на тему “Чого нас навчають казки?”.
Казки навчають нас добра, мудрості, справедливості, любові до прекрасного, загадкового та чарівного. Казки спонукають бути сміливими, вірити в дива, любити та шанувати працю. Казки, навчають нас бути героями свого життя, свого часу.
Любимо українську
11. Доберіть до приказок різних народів (2 за вибором) українські приказки-відповідники. Поясніть їхнє значення.
Дитя, що обпеклося, вогню боїться (англ.) -
1) Битому собаці, палиці не показуй;
2) Хто на молоці опаривсь, той на воду дує.
Ці приказки означають що людині достатньо одного неприємного життєвого досвіду і вона назавжди його запам’ятає та надалі буде обережнішою при подібних обставинах.
Справжній друг пізнається в скрутні часи (азерб.) -
1) Друг пізнається в біді;
2) Без вірного друга - велика туга.
У цих приказках йдеться про те, що справжні та вірні друзі не відвернуться від людини коли її спіткає біда, а навпаки - підтримають і допоможуть. А ті хто покидають у скрутну хвилину - не можуть називатися справжніми друзями.
Куди кінь з копитом, туди й рак із клешнею (рос.) -
1) Не при поперед батька в пекло;
2) Коня кують, а жаба ногу дає.
Ці приказки про людську нав’язливість у ті місця чи ситуації, де їм не місце, або де вони зайві. Вона вчить не бути таким, розуміти роль себе та інших людей в різних ситуацій.
Де немає праці, там сакура не цвіте (яп.) -
1) Без труда нема плода;
2) Хочеш їсти калачі - не сиди на печі.
У цих приказках йдеться про працю та її важливу роль у житті людини. Йдеться про те, що без праці неможливо отримати нічого: без праці не буде добробуту, благополуччя та нормального життя.
Мислимо логічно
12. Заповніть таблицю в зошиті.
Країна |
Казка |
Герої |
Мораль |
Індія |
“Фарбований шакал” |
Чандарава, лісові звірі |
Не довіряти лише зовнішньому вигляду, роздивлятись сутність |
Китай |
“Пензлик Маляна” |
Малян, пензлик, поміщик, імператор |
Бути добрим, безкорисливим, сміливим та вірним своєму ремеслу |
Японія |
“Момотаро, або Хлопчик-Персик” |
Момотаро, собака, фазан, мавпа |
Бути сміливим, шанувати природу, як цілісне з людиною явище |
Арабські країни |
“Синдбад-мореплавець” |
Синдбад, моряки, велетні, капітан корабля |
Бути сміливим, винахідливим, ніколи не здаватися, боротися за життя і свободу |
Екологія та здоров’я
13. Розкрийте значення описів природи в казках, аналізуючи прочитані вами твори О. Пушкіна.
Аналізуючи твори О. Пушкіна, можна зробити висновки, що описи природи в казках мають важливе значення. Наприклад у вступі до твору “Руслан і людмила”, автор створює цілий фольклорний світ, де природа, людина, магія, добро і зло постають рівноцінними явищами, що об’єднуються в дивовижне одне ціле. Це стає зрозуміло з першого рядка - “Край лукомор’я дуб зелений,..”, де дуб зелений виступає втіленням постійності життя, його вічності, цілісності, єдності людини і природи. Це тому що дуб є дуже міцним і довговічним деревом, люди здавна використовували його для того щоб робити житло або знаряддя праці. Схожі символи ми можемо зустріти і в “Казці про рибалку та рибку”, де описується могутність, безкрайність і велич моря. Тут є ще одна цікава деталь - море у творі виступає як зображення настрою казки залежно від подій, а також настрій і ставлення до них автора. Опис моря в даному випадку знову ж таки свідчить про єдність людини і природи, зображає стурбованість, а далі і гнів природи щодо подій які відбуваються в казці.
В інформаційному світі
14. Підготуйте в зошиті схему сайта “Народна казка” або “Літературна казка”. Яку інформацію ви б розмістили на своєму сайті? Напишіть.
Назва сайту narodnakazka.ua
Розділи:
1) Казки про тварин;
Опис розділу: “Один з найдавніших видів народної казки, це казки про тварин. З’явився він ще в давнину коли людство активно займалося полюванням і було змушене часто спостерігати за тваринами, вивчати їх поведінку. У цьому розділі, Ви зможете знайти й прочитати багато цікавих казок про тварин”.
Список казок:
2) Чарівні казки;
Опис розділу: “Цей розділ присвячений чарівним казкам, які ще називають фантастичними, або героїко-фантастичними. Характерною особливістю таких казок є перевага чарівного над реальним. Це твори про фантастичних істот, чудодійні предмети, незвичайні та дивовижні пригоди та події. Чарівні казки є захоплюючими, та чудово розвивають фантазію. Рекомендуємо прочитати!”
Список казок:
3) Соціально-побутові казки;
Опис розділу: “Цей різновид народних казок з’явився набагато пізніше за інші. У них значну роль відіграє зображення реальності, людських відносин, сімейних стосунків, повсякденного життя людей. Героями таких казок є або звичайні люди у звичайних ситуаціях, також персонажами можуть виступати узагальнені поняття, такі як Правда, Кривда, Щастя тощо. Ці казки насичені зображенням людського побуту (їжа, посуд, знаряддя праці, житло, одяг). Багато ситуацій з таких казок актуальні і досі, тому рекомендуємо ознайомитись!”
4) Про казку:
Що таке народна казка?
Народна казка - розповідний народно-поетичний твір про вигадані події, вигаданих осіб, іноді за участю фантастичних сил. Народна казка є складовою фольклору - усної народної творчості, яка подається в усній розповідній формі, розповідає про боротьбу добра зі злом, має чітку побудову (зачин, основна частина, кінцівка), втілює народні уявлення та ідеали та наповнена традиційними художніми засобами.