1. Які існують джерела природничих знань?
Наполеглива праця вчених по дослідженню природи мас неабиякі успіхи. Кожний учений використовує здобутки своїх попередників. Дізнатися про них йому допомагають різноманітні довідкові видання: енциклопедії, словники, довідники, атласи географічних карт, визначники рослин і тварин, Інтернет - ресурси тощо. Справжньою скарбницею тіл живої і неживої природи с природничі музеї.
2. Скористайся доступними вам довідковими виданнями та Інтернетом і здобудь інформацію про те, як різні природничі науки досліджую і воду. Презентуй в класі.
Наука, що займається виключно вивченням води та її елементів, називається – гідрологія, вона вивчає природні води в межах гідросфери Землі. Об’єктами вивчення гідрології є – океани, моря, річки, озера, водосховища, болота, льодовики, ґрунтові та підземні води. Спочатку гідрологія розвивалася як галузь фізичної географії, гідротехніки, геології, навігації, але з часом її виділили як окрему науку. Дослідження води різними природничими науками відбувається по різному. Біологія вивчає вплив води на живі організми (рослини, тварини). Хімія вивчає хімічні властивості води, її взаємодію з іншими речовинами. Фізика вивчає температуру кипіння, замерзання води, її густину, теплопровідність, електропровідність, в’язкість тощо. Географія вивчає території планети, на яких розповсюджена вода. Отже, сподіваємось інформація даної статті була для Вас корисною та цікавою.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ
Ознайомлення з довідковими виданнями з природничих наук різних типів.
Завдання 1. Ознайомтеся зі змістом різних довідникових видань: енциклопедії, довідника, атласу. Прочитайте хто причетний до їх створення. Знайдіть стислий опис видання, розміщений на першій сторінці.
Енциклопедія як жанр наукової або науково-популярної довідкової літератури має певні особливості. Популярність викладу, розрахована на широке коло читачів, має поєднуватися з науковою чіткістю та логікою викладання матеріалу. Неприпустиме недбале, наближене, однобічне висвітлення явищ і фактів. Цим енциклопедії відрізняються від інших видів наукових видань, у яких такі матеріали можуть наводитися в авторській концепції. Мові енциклопедії властиві стислість, чіткість, лаконічність формулювань, уникнення вузькофахових термінів, професійних жаргонізмів, розмовних і просторічних слів, вставних слів і зворотів, емоційно забарвлених оцінок, надмірної кількості скорочень.
Завдання 2. Знайдіть у цих довідкових виданнях тлумачення запропонованої вчителем терміна, відомості про тіло чи явище природи, його властивості. Запишіть знайдену інформацію в зошит й обговоріть у групі.
Блискавка — електричний розряд між хмарами або між хмарою і землею. У процесі утворення опадів у хмарі відбувається електризація крапель або льодяних частинок. Внаслідок сильних висхідних потоків повітря в хмарі утворюються відокремлені області, заряджені різнойменними зарядами.