Перевірка знань
1. Про які методи дослідження ви дізналися?
Я дізнався про спостереження, експеримент, вимірювання.
2. Які методи дослідження слід використовувати, щоб:
а) з'ясувати довжину листків верби;
Треба використати метод вимірювання.
6) перевіриш розчинність олії у воді?
Тут треба застосувати експеримент.
3. Чим експерименти відрізняє і від спостереження?
Експеримент — це вивчення тіл і явищ у спеціально створених умовах.
Спостереження — пізнання та і явищ природи у звичних для них умовах існування за допомогою органів чуття.
4. Наведіть приклади використання вченими різних методів вивчення природи.
На одних дослідних ділянках рослини висівають раніше, на інших — пізніше. Спостерігаючи за їх ростом і розвитком, роблять висновок про кращі терміни висівання. Щоб з’ясувати, як впливає світло на ріст рослин, їх висівають на ділянках з різним освітленням. По-різному зволожуючи дослідні ділянки, з’ясовують, яка кількість вологи с сприятливою для росту рослин. Таким чином, за допомогою експерименту дослідники визначають найкращі умови для отримання максимального врожаю.
5. У довідкових джерелах знайдіть відповідність між різними одиницями вимірювання довжини та маси. У зошиті заповніть таблицю.
Одиниці вимірювання | |
довжини | маси |
1 м = 100 см | 1 кг = 1000 г |
1 см = 100 мм | 1 ц = 100 кг |
1 км = 1000 м | 1 т = 1000 кг |
Станьте дослідниками природи
Завдання 1. Проведіть спостереження за тілами чи явищами живої природи, наприклад за домашньою твариною. Зверніть увагу на її спосіб життя (денний, нічний), харчові вподобання, тривалість сну, як поводить себе, коли зголодніла або хоче привернути увагу, як реагує на присутність інших тварин або людей тощо.
Харчові вподобання кішки різне, але найбільше це м'ясо, тривалість сну приблизна як і у людини, але він частинами, поводить себе зазвичай спокійно, сидить на підвіконнику і гріється на сонці, коли зголодніла, то біжить на кухню і муркочить. Спосіб життя вночі активніший ніж у день.
Завдання 2. Проведіть спостереження і нескладний експеримент з тілами неживої природи.
Візьміть півсклянки води кімнатної температури і порціями (по одній чайній ложці) розчиняйте в ній цукор. Щоразу розмішуйте додану порцію для швидшого розчинення. Спостерігайте за тим, яка порція перестала повністю розчинятися,
Після цього змініть умови — нагрійте вміст посудини. Зробити це можна, поставивши її в іншу — більшого об’єму, наповнену гарячою водою. А можна перелити вміст склянки в каструлю і нагріти на плиті. Спостерігайте за розчиненням цукру в змінених умовах. Зробіть висновок про те, як зміна температури вплинула на розчинення цукру у воді. Поміркуйте, де можуть знадобитися одержані результати експерименту.
Після п’ятої ложки цукор, він практично не розчиняється. Але коли розігріти то він краще розчиняється. Отже цекор краще розчиняється коли вода гаряча.