OneGDZ » Позакласне читання » Фольклор народів світу » ОСЕЛЕДЕЦЬ І КАМБАЛА (польська народна казка про тварин)

ОСЕЛЕДЕЦЬ І КАМБАЛА (польська народна казка про тварин)

06.10.2023

    Багато риби живе в Балтійському морі. Є там осе­ледці, камбала, тріска, лосось, угрі, салака — всіх не перелічиш. Одного разу серед балтійських риб розне­слася чутка: звірі й птахи вибрали собі короля. Риби подивилися одна на одну і замислилися. І ось одна промовила:

— У звірів є король, у птахів теж. Чим же ми, риби, гірші? І нам потрібний король.

    Тут наперед пропхався лосось. У думках він сподівався, що його виберуть королем.

— Так, — каже, — це правильно, виберемо!

— Але ж кого? Кого?

     І тут виявилося, що всі думають по-різному.

— Лосося! Він найсильніший і найспритніший! — крикнув хтось із лососевої породи.

— Ні, — заперечували інші. — Лосось — зрадник: весною він тікає з Балтійського моря і бродить невідомо де, якимись річками. Весною ми залишимося без короля.

     Довго вони ще махали хвостами і до втоми сперечалися, хоч людина тут нічого б не почула. А риби наперебій про­понували то одного, то іншого в королі, але до згоди дійти не змогли. І тут вони прийшли до такого висновку:

— Хай королем нашого водяного царства буде той, хто швидше за всіх плаває.      Добре плавати — це найголовніше для риб.

     Сказано — зроблено. Призначили змагання. Кожна сім'я риб вибирала серед себе найсильнішого, найспритнішого. І ось усі посланці вишикувались у ряд.  Спочатку всі пливли поруч. Потім деякі почали відставати, і табун риб перетворився на ланцюжок. Нарешті попереду залиши­лися лосось, тріска і, що вже зовсім дивно, худий і не­примітний оселедець. Потім навіть лосось і тріска почали відставати. Оселедець, що звик до постійних мандрувань у Північному і Балтійському морях, плив і плив, ніби нічого й не трапилось.

     Риби зібралися біля великого каменя і з хвилюванням чекали, хто ж у них буде королем. А коли побачили, що першим іде оселедець, здивувалися.   Кожний подумав: яка з оселедця користь? Але відразу з цим змирилися. Що не кажіть, а оселедець першим приплив до каменя. Судді вирішили одноголосно:

— Переміг оселедець, він буде королем. у

    Незадоволеною залишилась тільки одна камбала. Вона хотіла для змагання краще одягтися і попливла додому за своїм синьо-сірим фартухом, яким дуже пишалася. Але коли повернулася до великого каменя, змагання вже закінчилося. Задихавшись, камбала закричала:

— Хто переміг? Хто буде нами пра­вити?

    Дізнавшись, що королем став осе­ледець, від образи скривила рота і процідила крізь зуби:

— Що? Оселедець? Оцей худющий голодранець? Оце вже нічого сказати, король! Подивіться на мене! Яка широ­ка я в стегнах, який красивий мій фар­тух.  Не визнаю цих виборів! Як могли не почекати мене? Заперечую! Спочат­ку риби не звертали уваги на бурмотін­ня надутої камбали. Потім їй сказали:

— Оселедець прийшов першим, він і залишається королем балтійських риб.

     З того часу оселедець править у Балтійському морі. А камбала назавжди залишилася у своєму фартусі.

 

План

1. Мешканці Балтійського моря.

2. Вибори короля.

3. Змагання риб.

4. Оселедець – король.

5. Невдоволеність камбали.

6. Оселедець править, камбала – у фартусі.

  

Додати коментар
Коментарі (0)
Копірайт © 2018 – 2023 Дайте Хліба Inc. Всі права захищені.