OneGDZ » Позакласне читання » Фольклор » ЯК ПТАХИ ГУРТОМ ОРАЛИ (казка)

ЯК ПТАХИ ГУРТОМ ОРАЛИ (казка)

27.03.2023

    Це скоїлось давно-давно, ще як скоро утворився світ. А тоді на землі почали з'являтися різні рослини, ліси; вода то й давно вже була, і тварини були вже, а чоловіка, як то кажуть, бог ще не зробив.
    От тварини і почали самі господарювати на землі. Злізлись вони в одне місце, всі до гурту і почали розмовляти, як жити їм у світі і що їсти.
    От виступив на цім зібранні журавель та й каже: «Ось я вам розкажу, як ми будем господарювати. Перше всього,— сказав журавель ведмедю,— піди у цей маленький лісок, який тільки ще почав рости, і зламай величезну криву гілляку і принесеш сюди».
    За кілька хвилин це було зроблено.
    А другим сказав журавель птицям — перепелиці, деркачу (тому деркачу, що по болотах літає) і орлиці, які все-таки знають більше в господарстві: «Буде вам робота. Тепер виберіть з себе найздоровших тварин, які могли б тягти рало». Це так сказав журавель.
    Усе це було зроблено.
    Поробили з лика упряж і вирушили в поле орати. Запряглось, правда, тварин пар двадцять. Але не треба забувати й того, що між ними були не всі однієї думки, а були й вороги проти цього. От ці вороги нарадилися встати темної ночі і пішли й побили кілки там, де мається орати; тільки так побили низько кілки, що й непомітно їх.
    Повставали господарі рано і вирушили у поле орати. Старший господар — журавель — вийшов зі свого гнізда та й каже: «Тепер назначимо, хто буде воли вести і хто буде борозну рівно класти і так далі. Перепелиця буде поводирем, щоб рівну борозну провести. Деркач буде погоничем першим при перепілці, а орлиця буде підганяти задні пари при ралі. А я сам буду плугатарем».
    І всі стали тоді до роботи, як журавель сказав.
    Як видно, тоді була земля тверда і зарощена. Закректали всі до роботи, аж рало тріщить.
    От перепелиця прямує, рівну борозну веде. І дійшла перепелиця до першого кілка, що вночі вороги позабивали, та й стала кричать:

— Тут пеньок! Тут пеньок! Тут пеньок!

      А деркач як стояв недалеко від перепелиці, то й питає:

— Де-де? Де-дер! Де-де?

     А орлиця, що була коло задніх тварин, то спиняє:

— Тпр! Тпр! Тпру!

     А журавель — господар, плугатар — цього не второпав, що там діється спереду, та як розсердиться, як крикне:

— Турли! Турли!..

    Ех, ті бідолашні тварини як захватять рало, як зачепляться за пеньок — так і розламали те рало!.. І хто куди попало почав тікати.

    Отак орали землю перші орачі.

Додати коментар
Коментарі (0)
Копірайт © 2018 – 2023 Дайте Хліба Inc. Всі права захищені.