OneGDZ » 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас » ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Волощук Є.В. 2018 рік
Обкладинка ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Волощук Є.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас Волощук Є.В. 2018 рік

ГДЗ Зарубіжна література 5 клас

07.05.2020

 

Казковими стежками

Літературний практикум

1. На прикладі будь-якої народної казки поясніть, у чому полягає її вигаданість і правдивість.
Наприклад, в казці Котигорошко правдивість полягає в силі і доброті головного героя. Вигаданість в неіснуючих істотах, таких як змій, який міг говорити.

 

2. На прикладах відомих вам творів розкрийте відмінності між народними та літературними казками
Наприклад, в казці Попелюшка (Андерсена) сюжет залишається незмінним. Вона мас батька, мачуху і двох злих сестер. У всіх версіях вона їде на бал, а потім зустрічається з принцом. Це приклад літературної казки. А ось, наприклад, в казці про Івасика-Телесика в кожній версії з'являються нові персонажі, існують кілька початків казки та різні види розвитку подій.

 

Перевірте себе


1. Дайте визначення народної казки.
Народна казка — найдавніший вид казок. їх особливістю є відсутність особи автора. Народні казки — це твір всього суспільства.

 

2. Коротко схарактеризувати основні типи фольклорних казок. Доповніть відповідь прикладами.
Типи фольклорних казок:

• про тварин,

• чарівні казки,

• соціально-побутові казки.

Соціально-побутові казки. Найдавнішим видом є казки про тварин. Улюблені герої цих творів — хитра лисиця, боягузливий заєць, вовк лихоманець, незграбний ведмідь. Боротьба звірів за свос існування нагадує житія людей, їх позитивні риси чи вади.

Чарівні казки беруть початок в міфічних обрядах. У цих казках відбилося прагнення людей протистояти силам природи, мрії про краще життя, про полегшення важкої фізичної праці.

У соціально-побутових казках відбилося реальне життя людей, соціальні конфлікти, які виникали в суспільстві. Тут бідний перемагає багатого, кмітливий солдат стає царем і править справедливо, молодший браг, якого всі вважають дурнем і нікчемою, завдяки своїй доброті, кмітливості, розуму отримує, на відміну від середньою і старшого, щастя і багатство тощо.

Всі казки мають типову побудову, до її елементів відносяться: зачин, кінцівка, повтори (в більшості випадків триразові) і ін.

3. ІЦо таке літературна казка? У чому проявляється її зв'язок з народною казкою?
Літературна казка — це авторський художній твір, прозовий або віршований, заснований або на фольклорних джерелах, або повністю оригінальний; твір переважно фантастичний, чарівний, в якому зображуються неймовірні пригоди вигаданих або традиційних казкових героїв.

4. ІЦо таке сюжет художнього твору?
Сюжет художнього твору — це система подій в художньому творі, в ході яких розкриваються характери персонажів

5. Дайте визначення поняття «автор».
Автор — це фізична особа, творчою працею якої створено твір.

Пригоди казкових тварин
Перевірте себе 1. Назвіть характерні ознаки казок про тварин. У чому полягає фантастичність цих творів?
У казках про тварин головними героями є тварини і їх взаємини між собою. Головний фантастичний момент полягає в тому, що тварини вміють розмовляти й живуть як звичайні люди.

2. Дайте визначення алегорії. Проілюструйте відповідь прикладами з відомих вам казок про тварин.
Алегорія — зображення рис характеру людей через образи тварин. Наприклад: лисиця — хитра, заєць — боягуз, ведмідь — недуже розумний, лінивий.

3. Корогко схарактеризувати збірник «Панчатантра». Де і коли був укладений? ІЦо вам відомо про його зміст?
Панчатантра —давньоіндійська книга написана в 3-4 столітті. У перекладі означає 5 частин. Збірник творів про тварин, які розповідають самі тварини. Вони мають повчальний характер.

Літературний практикум 1. Підготуйте переказ казки «фарбований шакал», Послідовно відповідаючи на наступні питання:
A. За яких обставин шакал Чандарава забарвиться?

Стрибнув у фарбу.

Б. Який герой скористався цій ситуації?

Шакал.

B. Як шакал себе видав?

Він завив.

Г. Як він був покараний?

Його розтерзали.

2. Сподобався вам головний герой казки «фарбований шакал»? Поясніть свою відповідь.
Ні, він почав користатися від того, що сталося.

4. На чому трималася влада Чандарави над звірами? Чому вони так жорстоко помстилися шакалів?
Влада трималася, бо вони боялися загадкового звіра. Л помстилися так, бо злі на нього за його брехню і знущання,

5. Знайдіть в казці «фарбований шакал» подробиці, які вказують на її індійське походження.

Там с такі індійські слова як: Шива, Раджа, Какудрума, Мандарина.

Чарівливий світ чарівної казки
Перевірте себе
1. Як побудовано сюжет чарівної казки? Назвіть його основні елементи. Обґрунтуйте відповідь прикладами з прочитаних казок.
Сюжет чарівної казки складається з зачину, потрійного повторення і кінцівки. Наприклад, казка «Телесик»:

• Зачин - Колись давним-давно жили були дід та баба ...

• 'Гричі повторений - Телесика тричі кликали до бережка і тільки на третій раз він приплив.

• Кінцівка - Телесик повернувся додому.

2. Які казкові сюжети називають «мандрівними»? Чим можна пояснити їх існування?
Мандрівні сюжети - ті сюжети, які зустрічаються в казках різних народів світу. Наприклад, про злу мачуху і падчерки, або про богатиря і змія. Існують мандрівні сюжети, тому що житія різних народів схоже, іноді, ці сюжети запозичуються одним народом в іншого.

3. Порівняйте! Наведіть приклади казок різних народів світу зі схожими сюжетами. Порівняйте дві з них.
Перська казка «Шангул і Мангул» і російська «Вовк та семеро козлят». В обох варіантах казок головний герой - вовк. Але козенят в російській версії сім, а в перській троє. У російській версії вовк з'їв козенят, а в перській вкрав. Закінчується казка поразкою вовка і перемогою кози.

4. пофантазуйте! яких «чарівних помічників» ви хотіли б мати? З якою метою ви скористалися б їх допомогою?
Я б хотів мати ельфів, які допомагали мені виконувати домашні завдання, а також гномів - з ними можна грати, і вони можуть виконувати домашні справи.

Літературний практикум
1. Коротко скажіть зміст «Казки про мертву царівну і сім богатирів».
Жив був цар і цариця. Цар поїхав в похід, а цариця тим часом народила дочку. Коли цар повернувся, то цариця померла. Через рік цар одружився з іншою. У новій цариці було дзеркальце, яке говорило, що вона найкрасивіша у світі. Але коли молода царівна виросла і в неї закохався принц Єлисей, то дзеркальце сказало, що вона найкрасивіша. Цариця вирішила завести дівчину в ліс і погубити. Але дівчині вдалося втекти. І натрапила вона в лісі на будиночок, де жили сім богатирів. Вона з ними жила, поки цариця не дізналася де вона. Надіслала вона до дівчини служницю, переодягнену в черницю і та дала царівну отруйне яблуко.

Царівна відкусила його і впала на землю мертва. Богатирі поклали її в кришталеву труну і віднесли до гори. Царевич Слисей всюди шукав царівну. Вітер йому підказав, де її шукати. Єлисей розбудив царівну, і вони одружилися. А зла мачуха померла від заздрощів.

2. Назвіть фантастичних персонажів казки «Іссумбосі, або Хлопчик-мізинчик». Опишіть зовнішність цих героїв.
Фантастичними персонажами є чудовиська в людській подобі. Вони великі з рогами, а також мають тигрові ікла й очі, що світяться вночі.

3. Якими якостями наділені Іссумбосі в казці? Завдяки чому він досягас успіху в справах, за які береться? Обґрунтуйте відповідь прикладами з тексту.
Іссумбосі чесний, хоробрий і розумний, працьовитий і кмітливий. Успіху він досягас завдяки своєму розуму, хоробрості й відвазі.

4. Знайдіть! Знайдіть у творі елементи чарівної казки.
Казка починається словами: «Давно колись жили чоловік і жінка ...» - це типовий початок для чарівних казок. В кінці Іссумбосі став великим і одружився з дочкою вельможі. Це також характеристика чарівної казки. А ще в казці присутні чарівні істоти - Чудовисько в людській подобі.

5. Доведіть! Подробиці оповідання вказують на те, що казку про
Іссумбосі була створена в Японії?

Ім'я хлопчика японське. Коли він йшов з дому то гріб хасі (палички для їжі). Дівчина в казці була одягнена в кімоно.

6. Пофантазуйте! Уявіть, що Хлопчик-мізиіічик сгав велетнем. Які пригоди могли б трапитися з ним після цього?

Після цього він міг би захищати місто від монстрів і грабіжників, або пішов би шукати собі пригод по світу, захищаючи бідних і скривджених. Адже він був добрим і розумним.

Запитання та завдання по прочитані твори

1. Як Малян отримав чарівний пензлик? Правильно хлончнк використовував силу свого «чарівного помічника»? Коли і як пензлик рятував героя? Обґрунтуйте відповідь рядками з тексту.

Уві сні хлопчику приснилося, що йому подарували чарівного пензлика, а коли він прокинувся, ю побачив, що пензлик насправді у нього с. Малян намагався допомагати добрим і бідним людям: «кому плуга намалює, кому мотику». Пензлик допоміг хлопцю вижити у в'язниці: «сидів біля печі і коржі їв.» А ще допоміг втекти з в'язниці: «намалював драбину, забрався на горище і втік».

2. Назвіть негативних персонажів казки. З якою метою вони хотіли заволодіти пензликом Малянов?

Негативними персонажами с поміщик і імператор, Вони хотіли заволодіти пензликом тільки для власного збагачення і вигоди.

3. Як Маляну вдалося перемогти своїх ворогів - завдяки чарівному пензлику або власним чеснотам?

Малину вдалося перемогти завдяки тому, що він був розумним і добрим. А ще вмів добре малювати, але головним чином він здобув перемогу тому направляв пензлик робити добрі справи для людей, а не для своєї користі.

4. Чи хочете ви мати чарівний пензлик? Що б ви їм намалювали? Якби у мене був чарівний пензлик, я б намалював країну, де всі були б щасливі багаті й добре. Де б завжди панував мир і злагода між людьми.

Стародавні збірки народних казок
Перевірте себе
1. Чому збірник арабських казок мас назву «Тисяча та одна ніч»? Як формувалася ця збірка?
Збірник формувалася протягом багатьох століть з казок різних арабських країн. Назва таке отримала завдяки казці «Тисяча і одна ніч», В якій Шахерезада розповідала казки тисячу і одну ніч царю IIІахріяру.

2. Яку художню роль відіграє казка про Шахразаду і ІІІахрияра в збірнику «Тисяча і одна ніч»?
Казка про Шахразаду і царя ІІІахрияра стала своєрідним обрамленням для всіх казок, вміщені у збірнику.

3. Як побудовано цикл про Синдбада-мореплавця?
Цикл про Синдбада — мореплавця побудований на основі розповідей Синдбада — мореплавця своєму тезці. Протягом семи днів один Синдбад розповідає іншому про свої пригоди.

4. Пофантазуйте! ІЦо б ви зобразили на обкладинці збірника «Тисяча і одна ніч», Якби були художниками?
Я б намалював Шахрезаду, яка розповідає казки царю Шахріяру.

Запитання та завдання прочитаним творам 1. Яких пригод зазнав Синдбад під час своєї третьої подорожі? Як йому вдалося врятуватися?
Спочатку корабель Синдбада потрапив на острів мавп, де живе страшний людожер. Він хотів всіх з'їсти, але кільком купцям і Синдбаду вдалося врятуватися і вони припливли на острів, де жив страшний дракон. Він проковтнув всіх, крім Синдбада. Йому вдалося врятуватися. Він придумав як захиститися від дракона завдяки деревині. А потім його врятували моряки з корабля, який пропливав неподалік.

2. Яких фантастичних істот герой зустрів під час подорожі? Що в них
було надприродною? Наведіть відповідні рядки з казки.
У своїй подорожі Синдбад спочатку зустрів мавп, схожих на людей: «волохаті, дуже бридкі на вигляд. У них жовті очі та чорні обличчя. Ніхто не знає і не розуміє їхньої мови». Потім був людожер: і велетень, схожий на чудовисько. Його очі були як дві жарини, зуби - як кабанячі ікла, рот - як колодязь, губи - як у верблюда, нігті - як кігті у лева, а вуха звисали до плечей, а також був величезний дракон.

3. Завдяки яким рисам характеру Синдбад щораз знаходив вихід зі скрутного становиОбґрунтуйтеуйте відповідь прикладами з тексту.
Синдбад завжди знаходив вихід завдяки своїй сміливості, розуму і кмітливості: «Я взяв шматок дерева і прив'язав себе до ніг, другий шматок прив'язав до лівого боку, потім ще один до правого потім я ліг на землю ...»

4. Як ви думаєте, чим Синдбада приваблювали подорожі?
Синдбада приваблювали подорожі, тому що в кожній з них відбувалися різні пригоди. Він зустрічався з різними істотами й шукав виходи із ситуацій.

Мудрість народних казок
Перевірте себе
1. Назвіть відомих вам збирачів народних казок. Чому шановні вчені записували фольклорні казки?
Російський фольклорист - Олександр Миколайович Лфаиасьсв. французький - ІІІарль ГІерро, німецькі - Брати Г^імм. Всі вони хотіли зберегти скарби народної творчості, щоб ті не зникли назовсім.

2. Поясніть, що означають вирази «чи гати твір у перекладі» і «читати твір в оригіналі». Чому під час чигання творів закордонних авторів важливу ролі, відіграє якість перекладу?
Читати твір в оригіналі - значить читати йою тією мовоюна якому він був написаний. Наприклад: Червона Шапочка була написана французькою мовою.

Читати твір у перекладі - означає, що твір був написаний однією мовою, а потім переведений на іншу. У таких випадках важливу роль грає правильність та якість перекладу, оскільки від перекладу залежить наскільки точно було передано зміст твору.

3. Дайте визначення поняття «антитеза».
Антитеза - різке протиставлення героїв, характерів або явищ.

Запитання та завдання прочитаним творам
1. Назвіть позитивних і негативних персонажів казки «пані Метелиця». Кому з них ви співчуваєте, кого засуджуєте? Чому?
Позитивні: Пані Метелиця, падчерка. Негативні: мачуха і її рідна дочка. Я співчуваю падчерці", Тому що вона повинна була робити всю роботу і па неї кричали навіть за найменшу провину. Засуджую мачуху, бо вона була зла до нерідної дочки, а також її рідну дочку, оскільки вона була лінива і жадібна.

2. Як ставилася вдова до пасербиці й власної доньки? Було таке ставлення справедливим?

Вдова любила свою ледачу дочка і весь час кричала на працелюбну пасербицю. Це було несправедливо, тому що дівчина робила всю роботу по дому.

3. Через які випробування сестри пройшли в підземному світі? Як вони поводилися під час цих випробувань? Було в їхній поведінці щось несподіване для вас?

Сестри спочатку зустрілися з пічкою, в якій був хліб. Хороша вийняла його, а лінива пройшла повз. Потім вони зустрілися з яблонею. Хороша обтрусила яблука, а лінива не допомогла. У Пані Метелиці пасербиця працювала старанно, а лінива нічого майже не робила. Несподіване було те, що лінива спочагку погодилася то робити.

4. Як пані Метелиця винагородила кожну з героїнь? Чи вважаєте ви таку винагороду заслуженою?

Добру дівчину вона нагородила золотом, а ледачу - смолою. Я вважаю, що кожна дівчина отримала те, що заслужила.

5. Знайдіть приклади застосування прийому антитези в зображенні дочки і падчерки.

Пасербиця була красива і роботяща, а рідна дочка погана і лінива. Працьовита дівчина ненароком впустила починок в колодязь, а лінива кинула його туди спеціально.

6. Доведіть, що «пані Метелиця» відноситься до чарівних казок.

Цс чарівна казка, тому що в пій с чарівні істоти: яблуня і піч, які розмовляють. У казці присутні випробування, які складалися з 3 частин. Це притаманне чарівних казок. Казка закінчується перемогою добра над злом.

7. Порівняйте казки «пані Метелиця» і «Попелюшка» Яких відмінностей в них набуває «мандрівний» сюжет про злу мачуху і хорошу пасербицю?

У Попелюшки було дві злі сестри й добра фея, яка допомагала Попелюшці. У Пані Метелиця роль феї виконує Пані Метелиця. Попелюшка їздила на бал і не виконувала ніяких випробувань. Крім того, в Пані Метелиця рідна дочка також спробувала пройти випробування, чого не було в Попелюшці.

Запитання та завдання для компетентних читачів
ПЕРШИЙ РІВЕНЬ
1. Назвіть фольклорні казки, які ви прочитали в підручнику. Якими народами складено ці казки?
• «фарбований шакал» - індійська народна казка,

• «Хлончик-мізинчик» - японська народна казка,

• «пензлик Малянов» - китайська народна казка,

• «Третя подорож Синдбада» - арабська народна казка.

2. Про що йдеться в казці про фарбованого шакала?
У казці про фарбованої*) шакала мова йде про шакала, який впав в чан з фарбою і став синього кольору. Звірі в лісі подумали, що це невідомий звір і стали називати його царем. А коли дізналися, що шакал їх обманював -розірвали його.

3. Хто з персонажів поміщених в підручнику народних казок постійно знаходився в морських подорожах? Які пригоди цього героя вам запам'яталися?
У постійних подорожах знаходився Синдбад. З його третьої подорожі дізнаємося, що він побував на острові, де жили мавпи схожі на людей і людожер, потім він опинився на іншому острові, де жив страшний дракон. Але все ж він врятувався і залишився живий.

ДРУГИЙ РІВЕНЬ
1. У чому полягала чарівна сила пензлика Маляна в китайській народній казці?
Чарівна сила пензлика полягала в тому, що малюнки, які були їм намальовані оживали і ставали реальними.

2. У чому виявилася відвага Іссумбосі, героя японської народної казки?

Відвага Іссумбосі проявилася в тому, що не дивлячись на свій зріст він встав на захист дочки вельможі і вступив проти страшних чудовиськ.

3. Чим завершилася казка «пані Метелиця»?

В кінці казки Пані Метелиця нагородила працьовиту дівчину золотом, а лінива отримала в подарунок смолу.

ТРЕТІЙ РІВЕНЬ

1. Що таке антитеза? Наведіть приклади використання цього прийому в прочитаних вами народних казках.

Антитеза - різке протиставлення героїв, характерів або явищ.

Антитеза була використана в казці «пані Метелиця». Пасербиця була красива і роботяща, а рідна дочка погана і лінива. Працьовита дівчина ненароком Вірон починок в колодязь, а лінива кинула йою туди спеціально.

2. Доведіть, що образ фарбованого шакала з однойменної індійської казки с алегорією певних людських якостей.

Образ шакала зображає такі людські якості як лицемірство, любов до влади, брехливість.

3. Як називається збірник, до якого увійшли казки про Сіндбада-мореплавця? Чому вона гак називається? ІЦо вам відомо про цю збірку?

Збірник називається «Тисяча і одна ніч». Збірник формувався протягом багатьох століть з казок різних арабських країн. Назву таку отримала завдяки казці «Тисяча і одна ніч», В якій Шахерезада розповідала казки тисячу і одну ніч цару Шахріяру.

ЧЕТВЕРТИЙ РІВЕНЬ

1. Як зазвичай побудовані чарівні казки? Проілюструйте свою

відповідь прикладами з прочитаних народних казок.
Сюжет чарівної казки складається з зачину, потрійного повторення і кінцівки, казка про «Хлопчика - пальчик» починається словами:

«Давно колись жили чоловік і жінка ...» - це типовий початок для чарівних казок. В кінці Іссумбосі став великим і одружився на дочці вельможі. Це також характеристика чарівної казки. Л іце в казці присутні чарівні істоти -Чудовисько в людській подобі.

2. Які сюжети називаються «мандрівними»? У яких з вивчених вами казок використано «бродячі» сюжети? Охарактеризуйте головного героя (героїню) одною з цих творів.
Мандрівні сюжети - ті сюжети, які зустрічаються в казках різних народів світу. Наприклад, про злу мачуху і падчерки, або про богаїиря і змія. Мандрівним сюжетом можна назвати сюжет казки «пані Метелиця». Головна героїня - пасербиця. Вона добра, розумна, працьовита.

3. Визначте тип кожної з фольклорних казок, поміщених в підручнику. Відповідь обґрунтуйте.
• «фарбований шакал» - індійська народна казка-казка про тварин,

• «Хлопчик-мізинчик» - японська народна казка,

• «пензлик Малянов» - китайська народна казка,

• «Іретя подорож Синдбада» арабської народна казка. - чарівні казки.

Як сприймали Пушкіна його сучасники?
Вони ним захоплювалися. Навіть його ім'я вважалося чудотворним. Його називають сонцем російської поезії і безсмертним генієм.

Коли казка стає поезією
Перевірте себе

1. Як сприймали Пушкіна його сучасники?

Сучасники сприймали Пушкіна як батька російської реалістичної лірики.

2. Розкажіть про дитячі роки художника. Які обставини сприяли розвитку його поетичних здібностей та захопленню російським фольклором?

Пушкін дуже любив чигати. Вдома у них була велика бібліотека, де маленький хлопчик міг проводити годинами. До них часто приходили в гості відомі літератори, читали свої твори. Любов до фольклору Пушкіну прищепила няня Аріна Родіонівна. Вона розповідала йому казки, знайомила з обрядами, а також співала пісні.

3. У чому виявився вплив фольклору на пушкінські казки? Чим казки поега відрізняються від народних?

Пушкін часто зустрічався з простими людьми та від них записував різні легенди, повір'я і приказки. У казках Пушкіна багато героїв взяті з народних казок. Водночас казки Пушкіна відрізняються від народних. Події в них розвиваються бурхливо, краще описані людські переживання й емоції, є описи природи. Але головна відмінність пушкінських казок в тому, що вони написані віршами.

Назвіть казкових персонажів, згаданих в уривку з поеми Пушкіна «Руслан і Людмила».

Кот вчений, лісовик, русалка, чаклун, богатир. Яга, Кащей.

Літературний практикум

2. На задум вступу до поеми «Руслан і Людмила» Пушкіна надихнула народна казка, почута від няні. Згідно з його нотатками, казка мала такий початок:

«У лукомор'я стоїть дуб, а на дубі тому золоті ланцюги, і на тих ланцюгах ходить кіт: вгору йде - казки розповідає, вниз йде - співає пісні». Як змінилися ці рядки під пером Пушкіна? Наведіть конкретні приклади з тексту.

Лукомор'я і ланцюг залишилися. Але у Пушкіна кіт ходить вправо і вліво: «Йде направо - спів заводить, наліво - казку розповідає, а ...»

3. Як ви вважаєте, чому дуб стоїть в центрі казкового світу, зображеного Пушкіним у вступі до поеми «Руслан і Людмила»?
Тому що дуб - це велике і могутнє дерево, а ще воно живе багато років. Це символ сили, мудрості й могутності.

4. Порівняй те український переклад вступу до поеми «Руслан і Людмила» з оригіналом. Зміни щодо оригіналу є в перекладі?
«Невиданньїе звери» - перетворилися на нечуваних страхіть; «Іірег песчаньїй и пустой» - берег дикий, пісковий; "Дядька морской" - дозорець морський. У всьому іншому переклад відповідає оригіналу.

Запитання та завдання прочитаним творам
1. Короіко скажіть зміст «Казки про мертву царівну і сім богатирів».
Жив був цар і цариця. Цар поїхав в похід, а цариця тим часом народила дочку. Коли цар повернувся, то цариця померла. Через рік цар одружився з іншою. У новій цариці було дзеркальце, яке говорило, що вона найкрасивіша у світі. Але коли молодий царівна виросла і в неї закохався принц Єлисей, то дзеркальце сказав, що вона найкрасивіша. Цариця вирішила завести дівчину в ліс і погубити. Але дівчині вдалося втекти. І натрапила вона в лісі на будиночок, де жили 7 богатирів. Вона з ними жила, поки цариця не дізналася де вона. Надіслала вона до дівчини служницю, переодягнених в черницю і дала царівну отруйне яблуко. Царівна відкусила його і впала на землю мертва. Богатирі поклали її в кришталеву труну і віднесли до гори. Царевич Єлисей всюди шукав царівну. Вігер йому підказав, де її шукати. Єлисей розбудив царівну, і вони одружилися. А зла мачуха померла від заздрощів.

2. Чому мачуха хотіла позбутися падчерки?
Тому що вона хотіла були найкрасивішою у світі, а дзеркальце сказав, що царівна красива.

3. Знайдіть описи цариці й царівни. Що хорошого в їх зовнішності? А в їх характер? Як ставиться до цих героїням оповідач? Доведіть відповідь прикладами з тексту.
Цариця: «І висока, і струнка, і розумна, і метка, тільки дуже вередлива, гордовита та злослива». Царівна: «Білолиця, чорноброва, і сумирна, й непримхлива». Обидві були красиві та статні, але цариіія була вередлива, а царівна непримхлива. Цариця привітно розмовляла лише до свого дзеркальця, а царівна завжди з усіма була добра. Оповідач приязно та з добротою ставиться до царівни. І з нелюбов’ю та неприязню до цариці.

4. Як королевич Єлисей врятував свою наречену? Завдяки яким рисам характеру йому вдалося це зробити?
Єлисей розбив кришт алеву труну, де лежала його наречена, і вона прокинулася. Королевич був наполегливий у пошуках царівни, тому йому вдалося знайти її.

5. пофантазуйте! Якби в ваші руки потрапило чарівне дзеркальце, що б ви у нього запитали?
Якби у мене в руках було чарівне дзеркальце, я б запитав у нього що буде в майбутньому і що нас чекас.

Дива повсякденного життя
Перевірте себе

1. Розкажіть про дитинство і юність Лндерсена. Які риси характеру письменника виявилися в ті роки?

Дитинство письменника було бідним. Він жив з батьками в маленькій кімнаті, любив слухати казки, фантазувати та грати в ляльки. Мама хсхгіла, щоб Ганс став кравцем, але він мріяв про професію актора. ГІідлітком він поїхав до столиці, проте актором він так і не став, а почав писати казки.

2. Як Андерсен оцінював своє жиггя? Наведіть відповідні висловлювання письменника.

Андерсен говорив, що його життя схоже на прекрасну казку. «Історія мого жи ггя розповість світу то, про що вона говорить мені: Господь милосердний і все робить на краще».

3. Перечіпайте характеристику, яку дає Тому І'рьонбек казок Андерсена У чому дослідник бачить основні переваги творів великого казкаря? Проілюструйте ці спостереження власними прикладами з відомих вам казок Лндерсена.

Перевагами творів Лндерсена с позитивне ставлення до всього навколишнього світ}'. Все залежить від нас самих, треба просто бути відкритим для світу і показати свою внутрішню красу. Наприклад, казка «бридке каченя». Всупереч усім негараздам віно залишилося добрим і в результаті отримало свою винагороду - перетворилося в лебедя.

Запитання та завдання прочитаним творам

1. Розкажіть, як Богдихан дізнався про солов'я і як соловей потрапив в його палац.

Богдихан прочитав про солов'я в книзі й запросив його на вечерю до себе в палац. І соловей прилетів.

2. Яке враження справили на богдихана солов'їні пісні? Знайдіть в тексті деталь на підтвердження своєї відповіді. Чому соловей відмовився від винагороди за спів?

Богдихану сподобався спів солов'я: «... в очах виступили сльози й покотилися по щоках.» Соловей сказав, що найкраща нагорода для нього — це бачити сльози в очах від співу.

3. Чим сподобався придворним штучний соловей? Чому після того, як з'явився механічний птах, справжній соловей покинув палац?

Ш тучний соловей був золотий, прикрашений діамантами й коштовними каменями. Він міг рухати хвостом. Ш тучний соловей міг співати, не зупиняючись і не втомлюватися. Справжній птах покинув палац, коли там з'явився штучний, тому що він, штучний, подобався більше, ніж справжній.

4. Чому штучний птах не зміг перешкодити смерті, тоді як справжній соловей зміг її подолати? Яка думка автора підкреслює такий розвиток подій? Чи поділяєте ви її?

Справжній соловей мав почуття і душу. Він міг співчувати й допомагати. А штучний був лише іграшкою, яка була механічна і нічого сама не могла зробити. Саме тому своєю живою піснею справжній соловей зміг подолати смерть і вилікувати богдихана. Автор хотів показати, що не треба міняти живі почуття на штучні. Я з ним згоден, тому що набагато краще бачити й відчувати живі почуття та емоції.

5. Ви, напевно, помітили, що живий соловей здається непомітною сірою пташиної поруч зі своєю цінною копією. До якої думки автор підводить читача, наділяючи цих персонажів такою зовнішністю?

Автор таким чином хоче показати, що головне не зовнішність, а внутрішній світ. На вигляд справжній соловей був непримітним, але у нього була душа і почуття, а у штучного тільки записана мелодія і все.

Маестро витончених сказок
Перевірте себе
1. Розкажіть про дитинство Уайльда. Що вплинуло на розвиток його літературного хисту?
Вся сім'я Уайльда захоплювалася фольклором. Його батько записував багато легенд і казок. Це стало основою для творчості маленького хлопчика. Мати писала вірші. У будинку у них завжди влаштовували літературні зустрічі.

2. Чим письменник відрізнявся серед студентів університету?
В університеті він показав себе як людина непересічна, незалежна, розумна і дотепна. Деякі його висловлювання цитували далеко за межами університету.

3. Перечитайте рубрику «Авторитетна цитата. Про які особливості казок Уайльда розповідає російський дослідник?
Особливості казок Уайльда полягають в тому, що він намагається показати розбіжність: між мрією і реальність, любов'ю і ненавистю, красою і буденність світу. Його казки зазвичай не схожі на всі інші, тому що вони сумні.

Запитання та завдання прочитаним творам 1. Чому Хлопчик-зірка виховувався в родині Лісоруба? Як він ставився до своїх названих батькам? Наведіть приклади з тексту. <
Двоє лісорубів повертаючись додому знайшли немовля в кущах і один з них вирішив забрати його додому. Коли хлопчик почав підростати, то був від дуже красивий, але в той самий час гордий, себелюбний і жорстокий. Прийомних батьків він не слухав і тільки зверхньо посміхався: «... він тільки стояв понуро і посміхався зневажливо, а потім втік до своїх ровесників і знову верховодив ними.»

3. Чим відрізнявся Хлопчик-зірка від своїх однолітків? На чому
трималася його влада над іншими дітьми?

Хлопчик був красивий, вмів танцювати, співати та грати на сопілці. Всі діти йшли за ним всюди, а він насміхався над ними, і наказував що робити. Вони слухали його і скоро теж стали безсердечними.

4. Чому герой втратив свою красу?

Хлопчик втратив свою красу, тому що прогнав рідну матір і навіть не захотів з нею спілкуватися.

5. Через які випробування довелося пройти Хлопчику-зірці, щоб заслужити прощення? Які наслідки своїх жорстоких вчинків він усвідомив під час покарання?

Спочатку хлопчик зустрівся з усіма живими створіннями, над якими поглумився. Всі від нього тікали і не хотіли допомагати. Правоохоронці міста посміялися над ним і продали в рабство чаклуна. Він зрозумів, що робив неправильно і хотів отримати прощення.

6. ІЦо змушувало героя кожен раз віддавати монету прокаженому? Які душевні якості з'явилися у хлопчика протягом служби в поганого Чаклуна?

Хлопчик кожен раз шкодував жебрака і віддавав йому монетку. Він почав цінувати й розуміти інших людей, став хорошому і милосердним.

7. Зазвичай в казках краса і добро нероздільні: красиві персонажі мають добру душу і навпаки. Однак в казці Уайльда цей зв'язок порушений. Як ви вважаєте, чому?

Таким чином автор хотів показати, що не все, що гарне ззовні таке ж гарне всередині. Іноді гарні люди черстві і безсердечні всередині. І навпаки, люди, які не мають зовнішньої краси - красиві і добрі всередині.

Запитання та завдання для самостійної роботи частина 1

1. Що було незвичайного в народженні Момотаро? У яких казках описано подібні ситуації? Назвіть українську народну казку, герой якої теж народився з рослини.

Момотаро народився з персика. Він бувмаленьким, алеє швидко виріс і сгав красивим. Ця казка схожа на сюжет Дюймовочки, але вона була дівчинка і не росла. Герой української народної казки Котигорошко також народився з горошини.

2. Як в Момотаро з'явилися друзі?
У Момотаро були собака, фазан і мавпа. Вони пішли з ним на подвиги, тому що він пригостив їх коржем.

3. Завдяки чому Момотаро переміг чудовиськ?
Йому допомогли його друзі. Фазан видзьобав очі чудовиську, мавпа дряпала їх, а собака кусала за ноги.

4. Порівняй ге образи Іссумбосі і Момотаро. Назвіть їх загальні риси.
Обидва вони були відважні. Вони не боялися чудовиськ і були хоробрими. Обидва пішли з дому в пошуках пригод і обидва стали багатими наприкінці.

Запитання та завдання для самостійної роботи частина 2
1. Як обійшлися з ослом, собакою, котом і півнем їх господарі?
Коли тварини вже стали неспроможні служити своїм господарям їх вирішили позбутися. Дізнавшись про це, тварини втекли з дому.

2. Які риси характеру допомогли героям уникнути лихої долі?
Герої були розумні і талановиті і вирішили заробляти собі на життя співом і музикою.

3. ІЦо допомогло тваринам перемогти розбійників? Які риси характеру герої виявили в цій пригоді?
Герої показали свій розум і кмітливість, а ще хоробрість і вміння працювати в команді. Саме завдяки цьому їм і вдалося перемогти розбійників.

4. Хто з бременських музикантів вам найбільше сподобався? Чому?
Мені найбільше сподобався кіт. Тому що він був хитрим і розумним.

Запитання та завдання для самостійної роботи частина З
1. Розкажіть, як мачусі вдалося позбутися принців і Елізи.
Мачуха зачарувала братів, а Елізу віддала іншим людям, але коли дівчинка повернулася до палацу, вона зачарувала і її та зробила дівчину потворною.

2. Що зробила Еліза заради того, щоб зняти чари з братів?
Щоб врятувати братів Елізи довелося рвати кропиву і плести з неї панцирі, а головне вона повинна мовчати й не говорити поки не закінчить роботи. А інакше її брати могли загинути.

3. Які душевні якосгі виявила героїня, намагаючись врятувати братів?
Еліза виявилася сильною дівчиною і люблячої сестрою. Навіть коли їй сказали, що стратять вона не заговорила. Вона змогла пройти всі перешкоди заради порятунку братів.

4. Які фантастичні події і побутові подробиці з казки вам найбільше запам'яталися?
Найбільше запам'ятався опис моря, коли лебеді несли дівчину через море. А також сила дівчини, яка змогла врятувати всіх своїх братів.

Запитання та завдання для самостійної роботи частина 4
1. Назвіть всі побажання рибалчиної дружини. ІІро що свідчить цей перелік? Як змінювалося ставлення старої до чоловіка після здійснення кожного з її бажань?
Спочатку баба захотіла нове корито, потім новий будинок, потім бути дворянкою, потім царицею і нарешті володаркою морською. З кожним наступним бажанням ставлення баби до діда все погіршувався і погіршувався.

2. Які недоліки викриває в образі старої автор?
Головний недолік — це жага. Старої було все мало того, що для неї зробила рибка і вона хотіла все більшого і більшого.

3. Простежте за змінами в описах моря протягом розвитку дії. Як ви пояснюєте ці зміни?

Спочатку море було спокійним і тихим. А з кожним разом, коли старий приходив до нього ставало все темніше і більш бурхливим. На мою думку, авгор хотів таким чином показати обурення жадібності та нахабства баби.

4. У повсякденній мові досить часто можна почути російський вислів «Залишитися в розбитого корита». Розкрийте його зміст.

Цей вислів означає, що якщо багато бажати і хотіти, не знати міри в бажанням, то можна залишитися без нічого.

Запитання та завдання для компетентних читачів

ПЕРШИЙ РІВЕНЬ

1. Як називається казка про хлопчика, який був покараний за відмову від власної матері? Вкажіть її автора.

Казка називалася Хлопчик - зірка. її автор Оскар Уайльд.

2. Який дар мав справжній соловей з казки Андерсена?

Соловей мав чарівний спів, який зачаровував і міг будити почуття, зцілювати від хвороб.

3. Хто з письменників, згаданих в першій частині підручника, писав віршовані казки?

Олександр Сергійович Пушкін

ДРУГИЙ РІВЕНЬ

1. За що мачуха з пушкінської «Казки про мертву царівну та сім богатирів »зненавиділа свою пасербицю?

За те, що дзеркальце сказав, що падчерка красивіша її.

2. Як були покарані Хлопчика-зірку з однойменної казки Уайльда?
Він став потворним і всі від нього відвернулися, сміялися над ним.

3. Як був врятований від смерті імператора в казці Андерсена «соловей»?

Справжній соловей прилетів і своїм співом зцілив імпераіора.

ТРЕТІЙ РІВЕНЬ
1. Поясніть антитезу двох солов'їв в казці Андерсена.
Автор хотів показати, що непримітна ззовні пташка може мати сильний голос і почуття, а красива ззовні штучна пташка не маю почуттів, а тільки механізм і записану мелодію.

2. Охарактеризуйте характер царівни з нушкінської «Казки про мертву царівну і сім богатирів».
Царівна була хороша, щира і невибагливий.

3. Визначте основну думку казки Уайльда «Хлопчик-зірка»
Автор хотів показати, що не завжди за красивою зовнішністю ховається красива душа, іноді все навпаки.

«Поезія землі не помре ніколи ...»
Перевірте себе
1. Які факти з життя Кітса вам запам'яталися?
Його батько помер, коли поет був маленьким хлопчиком. Сім'я була дуже бідною, маги померла, коли Кітсу було 15 років. Він вивчав медицину і хотів стати лікарем, але потім все ж вибрав поезію.

2. Схарактеризувати вірші цього автора.
Вірші поета сповнені переживань. Він тонко описую найменші деталі в природі- Вірші сповнені любов'ю до землі й не вимагають ніяких штучних прикрас.

3. Перечіпайте вираз Кітса про красу. Чи згодні ви з думкою поета?
Я не зовсім згоден з думкою поета. 1 Іе завжди краса є правдою, і не завжди правда - це краса. Іноді правда буває негарною, а краса - брехливою.

4. Дайте визначення понять «метафора» і «епітет».
Наведіть відповідні приклади.

• Метафора - приховане порівняння, уподібнення одного предмета іншому, «троянда - гостинний притулок для мух».

• Епітет - художнє означення, яке надає предмету образності, «незримі квіти», «росисті вечора».

5. Що таке пейзаж в художньому творі?
Пейзаж - опис природи в художньому творі.

6. Наведіть приклади пейзажних віршів.
Вірш Кітса «До солов'я».

7. Придумайте метафори і епітети для образів дощової краплі,
крижинки і хмари.

дощова крапля прозора, тендітна, жива, крижинки, кришталеві, холодні, хмарка: біла, пухка, легка, ніжна, швидка

«Тебе, природа, знаю я, тому мушу упіймати ...»
Перевірте себе
1. Що вам відомо про дитинство і юність Гете?
Гете народився у Франкфурті на Майні в багатій родині. З дитинства Гете отримав гарну освіту, знав нонад 5 мов, вивчав мистецтво і літературу. У 16 років вступив на юридичний факультет. Навчався легко і в цей час почав писати вірші. Однак скоро він захворів на туберкульоз і йому довелося покинути навчання і повернутися додому.

2. Розкажіть про становлення Гете як поета. Хто і як вплинув на молодого художника? Як цей вплив позначився на його подальшій творчості?
На молодого поета вплинуло спілкування з ученим і мислителем Іоганном Гердером. Він показав Гете красу і цінність національних фольклорних традицій.

3. Наведіть факти, що свідчать про інтерес до творчості Гете з боку українських письменників і перекладачів.
Багато українських письменників захоплювалися творчість Гете. Серед них Тарас Шевченко та Іван Фрапко. Багато творів були переведені Петром Гулакам-Артемовським.

4. Що таке тема і ідея літературного твору?
Тема - те, про що йдеться в художньому творі. Ідея - основна думка художнього твору.

«На крилах пісні полину ...»
Перевірте себе 1. Розкажіть про юнацькі роки Гейке.
Гейне був творчою особистістю, але батьки не поділяли його переваг. Його відправили вчитися до дядька, а потім відкрили магазин. Але він швидко розорився, тому що Гейне замість тою, щоб рахувати гроші писав вірші. 1 поета відправили на юридичний факультет, куди йому не хотілося. Він провчився в декількох університетах і сгав доктором права.

2. Назвіть збірку, яка принесла поетові світову славу. Наведіть факти, що свідчать про її великий успіх у читачів XIX в.
Найвідоміша збірка Гейне «Книга пісень». Вона перевидавалася 13 разів тільки за життя автора. У 19 столітті її перевидали понад 100 разів. До сих пір вона залишається най відомішим твором Гейне.

3. Що змусило Гейне покинути батьківщину? Яке культурне значення мала літературна діяльність художника в Парижі?
Влада почала втручатися в діяльність поета. Багато його творів не друкувалося, або були змінені при друку. Це змусило Гейне переїхати в Париж, де йому писалося краще. Він виконував роль посередника між двома культурами.

4. Назвіть особливості віршів Гейне.
Поезії Гейне романтичні й ліричні, повні та духовності.

5. Чим поетичний твір відрізняється від прозового?
Поетичний твір розбито на окремі віршовані рядки, які об'єднані мелодійністю і ритмічність звучання. У цьому допомагає рима і ритм.

Захисник «Наших волохатих та пернатих родичів»
Перевірте себе

1. Розкажіть про дитинство і юність Сетона-Томпсона. Які здібності, захоплення і риси характеру майбутнього письменника виявилися в той час?

Ернест народився в багатодітній родині. З дитинства цікавився життям природи. Коли у батька почалися проблеми, сім'я переїхала до Канади та почала займатися фермерством. Малий Ернест теж допомагав дорослим. Разом з брагами він долав довгий шлях до школи. Він також вів щоденник, куди писав свої спостереження за природою.

2. За літературну творчість канадського письменника вплинули його освіта та професійна діяльність?

Ернест хотів бути натуралістом, але батько віддав його вчитися малюванню. Він любив малювати тварин, а після отримання освіти все ж пішов у науку і став натуралістом. Всі його знання знайшли відбиток в його творах.

3. Як називалася перша книга Сетона-Томпсона? ІЦо підкреслює цю назву? У чому бачив новизну свого збірника сам автор?

Перша книга автора «Тварини, як я їх знав». Вона, за словами автора, почала новий напрямок в літературі про тварин. У ній вперше було правдиво зображено поведінку тварин.

4. Дайте визначення поняття «Оповідання».

Оповідання - невеликий за обсягом прозорий твір, в якому описаний один епізод з життя героя.

Запитання та завдання до прочитаного уривка

1. Які спостереження за поведінкою вовків підказали оповідачеві успішний план подальшого полювання? На чому ґрунгувався

розрахунок мисливця?
Оповідач зауважив, що в зграї є вовчиця, не зовсім виконує правила зграї, і іноді може не слухатися Лобо. Тому він вирішив поставити капкан і зловити її.

2. Що відчував оповідач у хвилини перемоги над Бланком»?
Оповідач відчував жалість до неї. Вона йому сподобалася: «. в житті не бачив такої гарної вовчиці...» Для мене це було жорстоко, вбити красивого вовка. Мені було шкода вовчиці.

3. Як змінилася поведінка Лобо після втрати подруги? Деталі, що свідчать про глибину його горя?
Лобо був знавіснілий від люті. Він всюди шукав Бланку. Він навіть прийшов на ранчо, чого ніколи раніше не робив. У нього не було ні краплі страху.

Він втратив пильність і погранив в капкани, через своє бажання знайти кохану.

4. Як був схоплений старого вовка? Чому оповідач хотів зберегти йому життя?
Старому вовку влаштували пастку, приманкою було тіло його вовчиці. Лобо не помітив капканів і потрапив в них. Коли мисливці прийшли за ним, то він ще довго намагався чинити опір, а потім все ж здався. Оповідачу було шкода вовка і він не хотів вбивати.

5. Схарактеризувати поведінку Лобо в полоні. Чому він охолов до власного становища? Знайдіть в тексті відповідний коментар оповідача. Чи поділяєте ви думку мисливця?
У полоні Лобо був байдужим до всього. Навіть води не пив, і не реагував на навколишній світ. Він збайдужів до свого становища, тому що втратив волю, силу і кохану.

Незвичайні пригоди звичайного бешкетника
Літературна розминка
1. Як ви розумієте слово «пригода»? Наведіть приклади творів літератури, кіно і мультиплікації» в яких зображені пригоди дітей.
Пригода - непередбачений, несподіваний випадок в житті; подію, що сталася під час подорожі, мандрівки, часто пов'язана з ризиком.

2. Які риси характеру зазвичай герої пригодницьких творів?
Характери головних героїв вже на початку подасться цілісним, сформованим. Але і він розвивається, як і належить характеру позитивного героя пригодницького твору, по лінії благородства.

Перевірте себе 1.
Назвіть справжнє ім'я письменника Марка Твена. Як виник його псевдонім?
Ім'я письменника Семюель Ленгхорн Клеменс. Семюел Клеменс довелося стати солдагом війська Конфедерації. Втім через два тижні він дезертирів з лав армії Півдня і відправляється на захід, до брата в Неваду. Тоді саме пішов поголос, що в диких преріях цього штату знайшли срібло і золото. Тут Семюель працював цілий рік на срібному руднику. Паралельно писав гумористичні оповідання для газети «Терріторіал ентерпрайз» в Вірджіні-Сіті і в серпня 1862-го отримав запрошення стати її співробітником. Тоді ж Семюель Клеменс взяв собі псевдо вираз лотів на Міссісіпі, які вигукували «Марк Твен» («відмітка 2»), Що означало достатню глибину для безпечного плавання.

2. Що вам відомо про дитячі та юнацькі роки письменника? Як обставини того часу вплинули на його творчість?
Коли Марку Твену виповнилося чотири роки, його родина переїхала в містечко Ганнібал, де був річковий порт на Міссісіпі. Згодом Ганнібал стане прообразом міста Санкт-Петербург в знаменитих романах «Пригоди Тома Сойсра» і «Пригоди Гекльберрі Фінна». У той час Міссурі був рабовласницьким штатом, тому вже тоді Марк Твен зміг ознайомитися з рабством, яке буде згодом описувати та засуджувати у своїх творах.

3. Про що йдеться у творі «Пригоди Тома Сойсра»? Які житгсві цінності стверджує в ньому автор?
Автор не дає від себе ніяких коментарів, але його співчуття цілком на боці Тома. Звідси й життєрадісний гумор Марка ІЬена, не так вже нешкідливий, як може здатися на перший погляд. Кумедні пригоди Тома Сойсра по суті с історією осягнення хлопчиком законів буржуазного суспільства. Варто було тільки тому і Пек знайти скарб, як «багато городян навіть пошкодилися в розумі, не витримавши хвилювання. Куди б не пішли Том з Геком, їх всюди доглядали, захоплювалися ними, витріщалися на них». Хлопчики зрозуміли, що в навколишньому світі цінність людини визначається не його особистими досгоїнсгвами, а багатством. Однак володіння цим багатством принесло тому і Гек, особливо останньому, одні лише прикрощі і неприємності. У повісті проТома Сойсра переважають радісні, безтурботні тону.

4. Чим Том і Гек відрізняються від інших героїв пригодницької літератури?
Том і Гек - чудові хлопці й справжні друзі. Вони завжди разом - і в біді, і в радості, вони щирі та вірні. Вони зможут ь пронести почуття дружби через все життя.

5. Дайте визначення понять «повість» і «роман».
• Повість - епічний прозовий твір (рідше віршований), який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття займає проміжне місце між романом та оповіданням.

• Роман - великий за обсягом і складний за будовою епічний твір, в якому широко охоплені важливі і складні суспільні процеси, всебічно і в розвитку показані численні персонажі.

Літературний практикум 1. Перечитайте початок розділу «чудовий художник». Як в ньому передано життєрадісний, світлий настрій літнього ранку? Прочитайте відповідні рядки твору.
Ранок видався ясний і свіжий. Житія вирувало. Кожне серце співало, а якщо серце було ще й молоде, то з вуст зривалася пісня. У всіх людей усміхнені обличчя, все йшли весело. Цвіли акації, наповнюючи п'янким запахом повітря. Кардівська гора, височіла над містом, зазеленіла, здавалась чудовою привабливою державою, повною світу і спокою.

2. З яким почуттям Том взявся до роботи? Чому?
Неохоче, тому що він не хотів працювати.

3. Як героєві вдалося залучити до побілки паркана інших дітлахів? Який «великий закон», що керує вчинками людей, він відкрив?
- Приємно? Л що тут неприємної? Хіба кожен день вдасться білити паркани?

Це перетворило все по-новому. Бен перестав гризти яблуко. Том м'яко водив щіткою вгору і вниз відходив трохи, щоб помилуватися, підмазував то тут, то гам, критичним поглядом оглядав зроблене. Бен стежив за кожним його рухом та все більше зацікавлювався.

Нарешті Бен не витримав:

- Слухай, Том, дай я трохи побілю.

Том задумався, готовий був погодитися, але шл ім передумав:

- Ні, Бен, нічого не вийде. Бачиш, тітка Поллі надто піклується про це паркан: він виходить на вулицю. Якщо б це у дворі - це інша справа, але тут треба фарбувати дуже і дуже дбайливо. Я вважаю, що навряд чи знайдеться хоч хтось один на тисячу, навіть на дві тисячі хлопців, хто може це зробити як слід.

- Невже? Дай я тільки спробую трохи. Я б тобі дала, щоб ти був на моєму місці. Дай, Том

- Бен, я б із задоволенням, чесне слово. Але тітка Поллі. Знаєш, Джим вже просив, але вона не дозволила йому. Сід теж просився - не пустила і Сіда. Тепер ти сам бачиш, що я не можу тобі довірити цю роботу. Почнеш фарбувати паркан, і що-небудь вийде не так.

- Так що ти, Том Я буду старатися. Мені б тільки спробувати! Слухай: я тобі дам серединку ось цього яблука.

- Ну добре! Однак немає, Г>ен, краще не треба. Я боюсь.

- Я тобі дам все яблуко. Все що залишилось.

4. Які ситуації або деталі з розділу «чудовий художник» вас розсмішили? Чому?

Те, як він привертав інших дітей до роботи.

Запитання та завдання до прочитатаного уривка

1. Чому Том і Гек вирушили вночі на кладовищі? Як вони почувалися на початку своєї пригоди? Обґрунтуй ге відповіді» рядками тексту.

Вночі Том і Гек потайки пішли на кладовище, щоб випробувати «рецепт» лікування бородавок за допомогою дохлої кішки.

2. Розкажіть про злочин, свідками якого стали Том і Гек. Яким постає в цьому епізоді індіанець Джо?

Потгер і індіанець Джо несли ноші з мотузкою і двома лопатами. Вони поклали носилки на землю і почали розкопувати могилу. Лікар поставив ліхтар в головах могили, а сам сів на землю, притулившись спиною до одного з ясенів. Він був так близько, що хлопці могли доторкнутися до нього.

3. Чому хлопці вирішили нікому не розповідані про ге, що бачили на кладовищі? А чому Том все ж виступив на захист Мефа Поттера? Які риси характеру юного героя розкрилися в цій ситуації? А як на його місці вчинили б ви?

Боячись жорстокого індіанця Джо, Том і Гек заприсягнулася нікому не розповідати про побачене на кладовищі. Тим часом поліційське розслідування показало, що злочин скоїв Меф Поттер. Чоловік був кинутий у в'язницю. Місто чекало суд і суворий вирок для вбивці. Думка про те, що будуть покарані невинного, не давала хлопцям спокою. Однак страх перед Джо і вірність клятві були сильнішими голоса совісті...

4. Том і Беккі пережили в печері? Як вони поводилися під час цього події?
Спочатку вони бродили по похмурих завулках печери разом з рештою. Відвідали вже знайомі їм дива печери, чудеса, які мали трохи вишукані назви, наприклад, «вітальня», «собор», «палац Аладдіна» та інші. Потім стали гратися в хованки, і Том і Беккі ретельно брали участь в цій веселій грі, але зрештою вона трохи набридла їм. Потім вони вдвох увійшли в змієподібну галерею, високо 'гримаючи свої свічки й розбираючи плутанину імен, дат, адрес і виразів, якими покрито було скласти стіни. Йдучи та розмовляючи, діти не помітили, що увійшли в тій частині печери, де на стінах не було написів. Вони вивели кіптяви свої імена на стіні під навислим каменем і рушили далі. Потім вони натрапили на струмок, який, падаючи зі скелі і приносячи з собою вапно, протягом століть утворив мереживну Ніагару з блискучою міцного каменю. Худенький Том легко протиснувся крізь вузьку щілину до цього водоспаду і освітив його свічкою, щоб зробити приємність Беккі.

5. Чим Гек відрізнявся від своїх одіїо/іігків? Знайдіть опис зовнішності (портрет) цього героя. Що ви можете розповісти про характер і спосіб життя хлопчика за цим описом?
портрет Гека «Нікуди не поспішаючи, йде вулицею містечка парубок. Його одяг звисас лахміттям, щури відгризли від його капелюха величезний шматок; ні гудзика в його одязі - але йому все одно. Він сам собі господаря: відпочивав, де міг і коли хотів, бродив, де заманеться, ніхто ні до чого не примушував, він не мився, а не надягав чистої білизни, лаявся. Кому, скажіть, дозволять батьки виводи ти бородавки за допомогою дохлої кішки? Звичайно, нікому. А йому все було можна, він відповідав сам за себе.»

6. Порівняйте! Складіть план порівняльної характеристики образів Тома і Гека.
Якості характерів Тома і Гека. Обидва - веселі пустуни, але Гек більш досвідчений в життєвих питаннях, він може вижити в будь-якій ситуації, а Том ніколи не знає, куди приведуть його нові фантазії. Гек самостійніше, ніж Том, не любить підкорятися, виконувати те, чого не хоче. Том -домашня дитина, він намагається знайти компроміс зі світом дорослих, влаштувати все так, щоб всім було добре. Яскраве підтвердження цьому -випадок з фарбуванням паркану. Чому Том і Гек - друзі? Обидва хлопці - з різних соціальних верств, тому тітка Поллі не дозволяє Тому дружити з Геком. Проте у них є дуже важливі для дружби загальні речі: однакова любов до свободи й пригод, ніяк сприйняття насильства і примусу, почуття

Гра, робить усіх щасливими
Перевірте себе
1. Що вам відомо про життя і творчість Елеонор Портер?
Стала широко відомою завдяки написанню дитячого роману «Полліанна». Портер народився 19 грудня 1868 в місті Літлгон (англ. І.іпіе(оп), штат Нью-Гемпшир, в сім'ї перших переселенців до Америки. З дитинства Елеонор захоплювалася музикою, співала в церковному і світському хорах, вчилася в босгонської консерваторії. Але після одруження з Джоном лиманом Портером в 1892 році вона переїхала разом з чоловіком спочатку в Массачусетс, потім в Теннессі, а потім в Нью-Йорк, і захопилася письменством.

2. Які факти свідчать про широку популярності повісті «Полліанна» за життя її автора?
Найвідоміший роман письменниці, «Полліанна», Вийшов у світ 1913 і відразу став шалено популярним. Відома американська актриса, зірка німого кіно Мері Пікфорд, за право екранізувати роман заплатила його автору чималу на ті часи суму.

3. Про що йдеться в повісті «Полліанна»? Навколо чого обертається сюжет цього твору?
Одинадцятирічна Полліанна Віттер приїжджає до своєї тітки міс Поллі Харінгтон. Батько Полліанни Джон Віттер помер, не залишивши ніякого спадщини: отримуючи невелику зарплат}; він залишив після себе лише кілька книг. Оскільки мати Поліанни давно померла, а інших родичів у неї немає, вона змушена переїхати до тітки Поллі.

Старша сестра тітки Поллі (маги Полліанни) свого часу вийшла заміж за Джона Віттера всупереч бажанню батьків, які хотіли видати дочку заміж за багатого чоловіка. Після чого сім'я розірвала з нею будь-які стосунки. Тепер, 25 років потому, тітка Поллі живе одна у величезному будинку, успадкованому після смерті всіх її родичів. Вона педантична, сувора і приймає племінницю виключно з почуття обов'язку. Полліанні вона виділяє кімнату на горищі, без дзеркала, з голими стінами й практично без меблів, тому що їй хочеться по можливості віддалитися від компанії дитини й одночасно вберегти будинок від дитячих рук.

Усі покарання і повчання ГІолліанна приймає з радістю, захопленням і вдячністю, чим дуже розгублює тітку Поллі. Поступово все місто починає любити Полліанну, а згодом «здасться» і тітка Поллі.

ТРЕТІЙ РІВЕНЬ 3. Визначте основні риси характеру томи Сойсра. Обгрунтуйте відповідь конкретними прикладами.
Позитивні риси характеру ’Гома

2. Чи дійсно «гра в радість» допомагала Полліанна бути щасливою? Обгрунтуйте свою думку.
«Радість - це не просто посмішка на обличчі. Радість - це віра в кращий час, коли краще бачиться гірше ...»- написав якось Ельчин Сафарли в своєму творі" Любов з дна Босфору ". А й дійсно справжня радість - це не тільки здасться, чи навіть лицемірна посмішка на обличчі, в той час, коли навіть прокидатися не хочеться, щоб знову не повертатися до реальності... Це коли через розчарування, біль і розчарування, ти все одно прекрасно розумієш, що це не кінець, що ти все зможеш, що буде все, але вже тільки добре ... Коли, банально, перестаєш думати багато про себе, про кого про всіх і про все, а знаходиш саме ту гармонію, якої так тобі не вистачало ...

Літературний практикум
1. Знайдіть портрет ГІолліанна. Зверніть увагу на опис одягу дівчинки. Як характеризує героїню опис її зовнішнього вигляду?
Портрет

Має руде волосся, великі блакитні очі, веснянки на обличчі, якого соромиться.

Добра, співчутлива, милосердна, весела, діяльна, балакуча, кмітлива, спритна, любить природу, все гарне, товариська, спостережна, чутлива, життєрадісна, мужня Вчинки, які розкривають характер бачит ь у всьому радість, намагається навіть у важкій, важкої ситуації знайти, з чого порадіти. Коли їй в подарунок прислали замість ляльки милиці, батько допоміг зрозуміти, чим можна порадіти: тому, що їй це не потрібно. Виконувала всі 'завдання тітоньки Поллі, охоче допомагала Пенсі і Тому, доглядала бездомних тварин, допомогла одужати місіс Сноу і Джону Пендлтон, влаштувала Джиммі Біна в сім’ю.

2. З якими словами Полліаина вперше звертається до Ненсі? Чим вони обумовлені?

"Так сер. Я побачила це за посмішкою і вогником в очах». (Полліаина).

3. Як повелася дівчинка, дізнавшись, що помилилася, прийнявши служницю за свою тітку? Наведіть відповідні рядки тексту.

У Ненсі з вуст зірвався незрозумілий вигук. Полліаина здивовано повернулася, але служниця ще більшим завзяттям почала ритися у валізі. У хвилину Полліаина підійшла до вікна і раптом радісно скрикнула і заплескала в долоні від захвату.

4. Про які подробиці свого життя розповідає Полліаина? Або скаржиться дівчинка на поневіряння, що випали на її долю? В якій частині розмови стає помітним, що Полліаина важко переживає смерть батька? Прочитайте відповідні рядки тексту.

Про окремі моменти житія міс Поллі Харрінгтон, яка згадує свою родину, свою любов і поступово вчиться бути добрим і милосердним людиною, про гарну і працьовитою служницю Ненсі. яка відразу полюбила Полліаина і взялася опікуватися дев-чинку, місіс Сноу, яка весь час проводила в ліжку, тому що вважала себе невиліковно хворим і яку Полліаина "поставила на ноги». Про драматичну історію кохання містера Джона Пендлтона, давно любив маму Полліаина, а втративши її, став сердитим і відлюдним багатієм, мудрого і терплячого лікаря Чілто а про преподобного Пола Форда, який намагався змінити і перевиховати байдужих і легковажні жителів Белдінгсвіла, а також коротко про багатьох інших персонажів.

5. Як Полліаина відноситься до тітоньки Поллі? Чого вона чекає від свого переїзду?

Виконувала всі завдання тітоньки Поллі, охоче допомагала Ненсі і Тому, доглядала бездомних тварин, допомогла одужати місіс Сноу і Джону Пендлтон, влаштувала Джиммі Біна в сім'ю.

6. Яке враження дівчинка справила на Ненсі? А на вас?

Незвичайною героїню робить саме її «гра в радість». Адже ця гра, що, власне, теж не є чимось надприродним, здатна творити чудеса, не гірше від чарівної палички.

Отже, «гра в радість» - і дійсно скарб, дорогий за все коштовності світу, гак як дарує саму цінність - щастя.

Бачить у всьому радість, намагається навіть у важкій, важкої ситуації знайти, з чого порадіт и.

Читач незмінно симпатизує персонажу, разом з автором сумує в складні моменти випробувань або страждань і щиро радіс, коли відбуваються хороші події щасливі зміни в дитячі долі

Запитання та завдання до прочитаного уривку

1. Розкажіть про першу зустріч ІІолліанни з тітонькою Поллі. Я поводилися родичіпри знайомстві? А як вони відчували себеОбґрунтуйтете відповідь прикладами з тексту.

«Міс Поле Харрінгтон не піднялася назустріч своїй племінниці. Правда, коли Ненсі і дівчинка з'явилися на порозі вітальні, вона відвела очі від книги і простягнула дівчинці руку з таким виглядом, ніби кожен її довгий холодний палець був уособленням почуття обов'язку».

2. Яким було перше враження Полліанні від її кімнати? Яким стало нове приміщення в уяві дівчинки завдяки «грі в радість»? Чому, слухаючи розповідь Полліанни про те, чим їй подобається кімната, Ненсі ледь стримувала сльози?

Отримавши звістку про те, що приїде племінниця Полліанна, міс Поллі наказала служниці Пенсі підготувати для неї кімнату на горищі. Це була кімната в будинку: тісна, задушлива влітку і холодна взимку. Вікна в ній ніколи не відкривалися, підлогу і стіни були голими. «Хіба це місце підходить для самотньої дівчинки, яка втратила батьків і рідною дому?» -скаржилася Пенсі, вичищаючи жалюгідне приміщення, схоже на комірчину. Вона засуджувала господиню за безсердечна ставлення до бідної сироти.

3. Який випадок спонукав батька Полліанна придумати для неї «гру в радість»? Опишіть цю гру. Чому Пенсі вирішила грати разом з Полліанна?
Це - гра в радість, якої навчив її тато, коли в місіонерської допомоги замість ляльки, про яку Полліанна так несамовито мріяла, прийшли милиці. Як же з цього можна радіти? - «прямісінько! - відповість вам Полліанна. - Радійте тому, що ці милиці... вам не потрібні!»

5. Чи подобається вам «гра в радість»? Поясніть своє ставлення до неї.
"іра в радість" - це прекрасна гра. яка допомагає бути веселим, співчутливим, добрим, не боятися труднощів, бути оптимістом.

Запитання та завдання для компетентних читачів ПЕРШИЙ РІВЕНЬ
1. Хто такий Том Сойср?
Том Сойср - підліток з маленького провінційного містечка Санкт-Петербург на Міссісіпі, енергійний, дотепний, підприємливий хлопчик дванадцятирічного віку, сирена якого виховує тітка Поллі. Тітка Поллі - в загальному то, добра, але при цьому строга і манірна жінка, яка вважає, що її християнський обов’язок - карати дитину для його ж блага: «... Бо сказано в Писанні, що хто шкодує різок - той псує дитину». Крім Тома, тітка Поллі виховує зведеного брата Тома Сідда, паинька і ябедника, і кузину Тома Мері, добра і терплячу дівчину.

2. Назвіть автора повісті «Полліанна».
Елеонор Портер

3. В яку гру грає Полліанна?
"Гра в радість"

ДРУГИЙ РІВЕНЬ 1. Що таке портрет в художньому творі?
Портрет в художній літературі один із засобів конкретизації художньої оповіді, індивідуалізації героя.

2. З ким Том Сойєр заблукав в печері? Як він поводився під час цієї події?
Том Сойєр заблукав в печері з Беккі. Беккі і тому під час події вели дружно адже Том захищав Беккі. Беккі поділилася Останньою їжею з Томом. Індійські підтримали у важкій ситуації один одного.

ТРЕТІЙ РІВЕНЬ 3. Визначте основні риси характеру томи Сойєра. Обгрунтуйте відповідь конкретними прикладами.
Позитивні риси характеру Тома

• життєрадісність, оптимізм

• підприємливість

• наявність хороших організаторських здібностей

• енеріійнісгь

• винахідливість

• доброта

• щирість

• співчутливість

• благородство душі

• романтичність

• витримка, витривалість

• мужність, відвага, хоробрість

• порядність

• вміння орієнтуватися і знаходити вихід в складних ситуаціях

• дотепність

• кмітливість

• тямущість

• справедливість

• вміння жартувати

• начитаність

Негативні риси характеру Тома

• непослух

• схильність до хуліганства

• надмірна самовпевненість

• безпеку

• легковажність

• схильність до ризикованої поведінки

• здатність до здійснення відчайдушних вчинків

• лінь

• байдужість до переживань рідних

• наявність шкідливих звичок (куріння)

2. Чи дійсно «гра в радість» допомагала Полліаниі бути щасливою? Обгрунтуйте свою думку.
«Радість - це не просто посмішка на обличчі. Радість - це віра в кращий час, коли краще бачиться гірше ...»- написав якось Ельчин Сафарли в своєму творі" Любов з дна Босфору ". Л й дійсно справжня радість - це не тільки здасгься, чи навіть лицемірна посмішка на обличчі, в той час, коли навіть прокидатися не хочеться, щоб знову не повертатися до реальності... Це коли через розчарування, біль і розчарування, ти все одно прекрасно розумієш, що це не кінець, що ти все зможеш, що буде все, але вже тільки добре ... Коли, банально, перестаєш думати багато про себе, про кою про всіх і про все, а знаходиш саме ту гармонію, якої так тобі не вистачало ...

Додати коментар
Коментарі на сайті проходять перемодерацію перед публікацією. Це зроблено для запобігання використанню ненормативної лексики та порушень правил спільноти. Дотримуйтесь поваги у спілкуванні. Дякуємо за розуміння!
Коментарі (4)
Катя
25.05.2023
Схарактеризуйте взаємини тома з тіткою поллі. Доведіть думка прикладами з тексту
ЗСУ
19.12.2022
Дякую! Хоча тут не всі питання ( їх там 60-70 ) ну хоча б на 4 питання зможу відповісти.
Лару
29.10.2021
Фреді,
Классс
Аня
30.09.2021
Дуже дякую вам
© OneGDZ.com, 2018 – 2025. Усі права захищено. Контент належить OneGDZ, окрім матеріалів, що є власністю третіх осіб. Використання лише з посиланням на джерело.