1. Що називають середовищем життя організмів?
Середовище життя – це умови, у яких живуть організми.
2. Які чинники неживої природи ви знаєте?
Основні чинники неживої природи: світло, волога, температура, повітря, поживні речовини.
3. Яке значення має світло для організмів?
Світло необхідне рослинам для фотосинтезу (під дією світла рослини утворюють органічні речовини з неорганічних, при цьому виділяється кисень, необхідний для існування тварин і людини), активним тваринам допомагає розрізняти предмети та орієнтуватися, також впливає на ріст і цвітіння й плодоношення рослин.
4. Як впливають на організми вологість і температура повітря?
Швидкість хімічних явищ залежить від температури, хімічних явищ постійно відбуваються в тілах живих істот, для фізіологічних процесів придатна певна температура.
Більшу частину тіла організмів становить саме вода, рослинам вона потрібна для поглинання неорганічних речовин із ґрунту, речовини до всіх органів транспортуються в розчинах.
5. Уявіть, що в лісі зник вуглекислий газ. Для яких організмів це найбільш небезпечно: равлика, маслюка, клена, підосичника, конвалії, амеби, крота, ліщини? Чому?
Найбільш небезпечно це для рослин, оскільки вони поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень.
Зникнення вуглекислого газу небезпечне для клена, конвалії, ліщини.
6. Кисень у великій кількості використовується для дихання, горіння, окиснення. Однак його вмісту повітрі до цього часу мало змінився. Як ви вважаєте, чому?
Оскільки кисень виділяють усі рослини.
Станьте дослідниками природи.
Дослідіть вплив температури, освітленості, вологості на рослинах. Для цього оберіть рослину своєї місцевості і спостерігайте за нею не менше одного місяця. Фіксуйте зміни у рослині під вливом чинників середовища і в самих чинниках. За результатами спостереження підготуйте розповідь про вплив чинників середовища на рослину.