Де ще використовують колеса і коліщатка?
Гончарний круг, моноколесо, оглядове колесо, велосипед, мотоцикл, автомобіль, ролики, двигун, криничне колесо, поїзд, віз, підшипник, лебідка, самокат, шасі у літаках.
Щорічно в третю суботу вересня в Україні відзначають День винахідника та раціоналізатора. Як гадаєш, люди яких професій святкують його?
Думаю, що більшості професій, бо винаходи і вдосконалення пов’язані з виробництвом, медициною, фармацевтикою, освітою, наукою, побутом.
Який винахід наслідує форму, а який – властивості природних об’єктів?
Форму: щупальця кальмара і технічні присоски, пір’їна і блискавка.
Властивості: павутина і арамідні нитки, очі жаби і перископ.
ЗАПИТАННЯ, ЗАВДАННЯ, ДОСЛІДЖЕННЯ
1. Які винаходи допомогли давнім людям вижити?
Щоб виживати в природному середовищі, люди винаходили щось нове.
За допомогою вогню готували їжу, а потім плавили метал. Колесо зробило світ мобільнішим. Винайшли залізо, зробили цвях, залізні знаряддя праці, захисту від хижаків. Почали обробляти каміння, будувати кам’яне житло. Від споживання дарів природи перейшли до землеробства. Вирощування рослин вело до виведення нових сортів. Скотарство переросло у тваринництво. Навчилися виготовляти одяг.
Першими винаходами було добування заліза, виготовлення знарядь для полювання, рибальства, обробки землі, збору та зберігання води, інструменти для роботи зі шкірою, поява інших матеріалів, щоб зробити одяг, взуття. Все це потрібно було, щоб виживати і полегшити життя в природному середовищі.
2. Чому винахідник повинен уважно спостерігати за природою? Як ти гадаєш, чи може він створити щось досконаліше, ніж природа?
Винахідник повинен уважно спостерігати за природою, оскільки вона містить багато корисних ідей та рішень, які можуть бути використані для створення нових винаходів. Наприклад, літаючі комахи надихнули людину на створення літальних апаратів. Але якщо винахідник зосередиться на тому, що може створити щось досконаліше, ніж природа, то він може пропустити корисні ідеї та можливості, які вже існують в природі. Тому важливо знаходити баланс між використанням природних ідей та створенням щось нового і цікавого.
3. Наведи приклади винаходів, які останнім часом вплинули на освіту, музику, читання, медицину, знайомства, спілкування, побут.
Освіта: платформи для дистанційного навчання, онлайн-курси, інтерактивні шкільні дошки, фліпчарт.
Музика: музичні програми та сервіси для стрімінгу музики, звукозаписуючі та звукові ефекти для створення музики. Читання: електронні книги та читальні пристрої.
Медицина: лазерні операції, .
Знайомства та спілкування: соціальні мережі та мссснджсри. Побут: роботи-пилососи, смарт-иристрої для керування домашнім освітленням, температурою та безпекою.